"Здорова тварина має проходити огляд раз на 6 місяців": інтерв'ю з волонтерами і засновниками ветклініки

Новости культуры
Елена Мело

Елена Мело

Редактор ленты новостей

Сьогодні, 25 квітня, День ветеринарного лікаря — одне з найгуманніших свят. Щорічно в останню суботу квітня в багатьох країнах світу відзначається Міжнародний день ветеринарного лікаря (World Veterinary Day), який був заснований Всесвітньою ветеринарною асоціацією (World Veterinary Association, WVA) у 2000 році.

З дитинства я хотіла стати ветлікарем, але, на жаль, моя любов до тварин надто зворушлива і боязка. Навіть переглядаючи найспокійніший фільм про собачку, в кінці якого вона буде жива і все ж добре — сльози котяться градом, а подушку потрібно видавлювати. Тому обмежую свою любов щомісячними внесками в кілька організацій захисту тварин.

Мені завжди здавалося, що ветеринари — люди з якоюсь особливою міткою від Бога, адже мало просто любити тварин і вивчити їх анатомію. В першу чергу, потрібно відчувати братів наших менших, переконати їх в тому, що ти не нашкодиш. Особливо, коли раніше життя їх не балувало...

Related video

Колись я читала цікаву статтю про власницю черкаської ветклініки "Vetta-survey" , Ларису Бондаренко, та її доньку Валерію — адміністратора цієї клініки. Історія мене надзвичайно вразила, тому хотілося б з вами нею поділитися.

ветврач черкаси
  • Які обставини спонукали до відкриття клініки, адже ви не ветлікар, а займаєтесь агробізнесом? 

Лариса: Я власник ветклініки і до цього призвели обставини. Колись знайшли приблудну вагітну собаку, забрали її додому. Вона не змогла розродитися до кінця, бо була хвора. Але встигла народити чотирьох цуценят, які залишилися у нас на руках. Ми їх гляділи. Але ж ви розумієте, що собаки, це — відповідальність, навіть якщо вони безпородні: там і кліщі, і блохи, і все на світі… Тоді це переросло від постійного контакту з ветеринарами до формування ветклініки.

Любов до тварин перейшла у стадію монетизації.

Валерія: Я працюю адміністратором в клініці. Звичайно, є бажання отримати освіту ветлікаря. Але для цього потрібно вибрати найоптимальніший час.

  • Наскільки розвинена в Україні ветеринарна медицина?

Лариса: Це така ж медицина, як і для людей, проте саме напрямок роботи з дрібними та домашніми тваринами далекий від досконалості.

Валерія: Не вистачає, звичайно, нововведень. Мало що позитивного можна сказати, на жаль. Але навіть в таких умовах намагаємося ставати кращими і знаходити рішення.

Vetta-survey
  • Розкажіть про свою клініку детальніше. Коли відкрили? Скільки в ній працівників? З якими проблемами до вас можна звернутися?

Лариса: Клініка працює вже 8 місяців. Першочергово був акцент на підтримку "соціальних тварин". У місті є кілька доброчинних організацій, що переймаються долею безпритульних тварин. Наразі у нас на лікуванні або перетримці 16 котів. В цілому, за період роботи клініки від нас пішли у родини понад 40 котиків.

У клініці 3 кваліфікованих лікаря та адміністратор. Спектр послуг досить широкий, окрім надскладних випадків, що потребують дорогих хірургічних втручань.

  • З екзотичними тваринами працюєте? 

Лариса: Екзотів мало у нашомі місті. Випадки, з якими не працюємо — дрібні гризуни старше 3-х років. Це пов'язано з коротким циклом життя цих тварин, тому... шахрайство — не наш вибір.

Валерія: Максимум, що може бути — попугайчик: клювчика, крила підстригти :)

Vetta-survey
  • Як часто власники тварин повинні звертатися до ветклініки? Назвіть основні процедури, які потрібно робити беззастережно для здоров'я свого улюбленця.

Лариса: Здорова тварина має проходити огляд раз на 6 міс. Дегельмінтизація, вакцинація є обов'язковими умовами. Сечокам'яна хвороба — досить частий діагноз у тварин віком понад 8 років. Тут важливо здати аналіз та вчасно запровадити профілактичні міри. Профілактика дешевша лікування.

Валерія: Кожного року потрібно робити вакцинацію від сказу, навіть якщо тварина не виходить з дому. Потрібно розуміти, що всі болячки і віруси ми можемо принести з собою на одязі і на взутті. Регулярною має бути обробка від глистів як для тварин, так і для їх власників: для тварин — раз на 3 місяці, для власників — раз на пів року.

Обов'язковою також має бути обробка від бліх раз на 1-1,5 місяці. Бо, знову ж таки, навіть якщо тваринка нікуди не виходить з дому, всю цю "нечисть" ми приносимо з собою з вулиці.

Також потрібно слідкувати за станом ротової порожнини. Можна купити звичайну пасту для чотирьохлапих, проконсультувавшись з лікарем, і чистити зуби самостійно. Є такі пасти із різними смаками, наприклад, з присмаком м'яса, — і тоді це для тваринки не буде стресом.

Вірусний ентеріт; пісок, каміння в нирках, ниркова недостатність. Якщо по догляду, то стрижка нігтів, чистка вух.

Vetta-survey
  • Чи обов'язково котам і собакам, які живуть у приватних будинках, потрібно робити стерилізації? Багато господарів жаліють улюбленців, обґрунтовуючи відмову від операції тим, що вихованець повинен проживати своє повноцінне біологічне життя.

Лариса: Якщо власники готові перейматися долею нащадків улюбленця, то ок, не  треба стерилізувати. Але ми щодня боремось за життя тих, кому дали таку можливість... Голод, холод, травми, інфекційні хвороби та отруєння. За рік тварина може дати приплоду біля 15 голів, кожен з цих 15-ти ще по 15... Де вони всі опиняться згодом? Важко уявити собі радість у очах киці від повного біологічного життя, що має боротися за виживання власних дітей, котрих доїдають блохи, кліщі та мікроспоріози.

  • Багато людей годують собак кісточками, курячими лапами, головами. Чи можна це робити?

Лариса: Трубчасті кістки заборонені. Великий ризик травми та внутрішньої кровотечі з подальшим некрозом та загибеллю. Собакам також не варто давати рибу, адже кісточки можуть застрягати в кишківнику і навіть призводити до летальності.

Валерія: Насправді, надзвичайно обширна тема.  Спробую коротко. Якщо хочемо годувати кормами, то повинні розуміти, що дешеві види будуть негативно впливати на здоров'я тваринки, а якщо це преміум-клас або хоча б трішки нижчі, то від них теж ніколи не виникне ніяких хвороб, якщо грамотно їх застосовувати. Якщо кормимо кормом, то вилучаємо натуральну їжу. З кормами простіше, бо там вже йдуть збалансовані вітаміни, мінерали, вуглеводи.

Vetta-survey

Якщо кормимо натуральною їжею, тоді це рис, або вівсянка. Гречку не потрібно, тому що інколи вона може викликати алергічну реакцію. Обов'язковим є додавання м'яса: курка, телятина, індичка; свинина — не рекомендовано, бо надто жирна. Це все має бути обов'язково вареним і без додавання солі та інших спецій.

  • Стосовно кішок, чи можна їх годувати сухими кормами? Від якої їжі краще відучити вихованця? Є популярний міф, що кішкам не можна навіть молоко давати.

Лариса: Якісні корми достатньо збалансовані та безпечні, головне не варто перегодовувати котика.  Також потрібно слідкувати за вільним доступом до води.

Валерія: Протипоказань щодо молока взагалі немає — це природна їжа. А риба сира — це, по-перше, гельмінти, а по-друге, дрібні кісточки, з якими тваринка також не може справитися.

  • Найпоширеніша проблема, з якою стикаються власники котів і собак: цистит, кліщі, твердий живіт?

Лариса: Сезонні інфекційні захворювання, отруєння, піроплазмоз, гельмінти, мікроспорії, сечокам’яна хвороба та проблеми з опірно-руховим апаратом. Ну і травми :(

Vetta-survey
  • Розкажіть про якусь ситуацію, коли сталося "диво?: наприклад, було мало шансів на одужання, але воно сталося і.т.д.?

Лариса: Кожне "диво" — це результат титанічних зусиль лікарів та власників тварин.

Валерія: Був цікавий випадок з котиком. До того, як потрапити до нас, він жив у квартирі. Зі слів куратора, пухнастик був абсолютно "ніякий": апатія, ніякого інтересу до життя і постійне згасання.

Після того, як потрапив до клініки, він познайомився з кішкою Ірискою, яка також до нас "прийшла" з вулиці з ампутованим хвостиком. І у них зав'язалася історія кохання. Після цього знайомства, вони обоє почали дуже змінюватися у поведінці, загальний стан покращився, стали ніжними, зовсім не такими, як раніше.

  • У вас самої скільки вихованців? Які тварини?

Лариса: У нас 4 собаки, три кота та кролик. Про собак ви вже знаєте історію, двох котів ми також підібрали на вулиці ще маленькими кошенятами. А нещодавно у нас з'явився ще третій котик. Це був пацієнт клініки. Ще з моменту відкриття клініка була налаштована на підтримку благодійних організацій і небайдужих людей, котрі рятують тварин. Вони приносять їх на лікування, вакцинацію, перетримку, кастрацію, щоб потім було легше прилаштувати в сім'ї.

Так от, наш третій котик — це також соціальна тварина, безхатько. Він просто сірий кіт, якого принесли в надзвичайно важкому стані — його вже їли мухи і по ньому повзали опариші. Дуже довго лікували, і він одужав. Звичайно, має хронічні захворювання — у нього постійно нежить. Було зрозуміло, що його ніхто не забере, тому вирішили взяти його у нашу сім'ю.

А кролика просто купили на базарі. Це звичайний великий рудий кріль.

Vetta-survey
  • Кому не варто заводити тварин?

Валерія: Не треба заводити лише тим людям, які не готові нести за них відповідальність. Коли заводимо тваринку, маємо розуміти, що це теж живий організм. Є дуже багато ньюансів у догляді. Якщо хтось думає, що бере дворняжку, яка спокійно поживе надворі і поїсть кістки, то краще зовсім не заводити вихованця.

Не треба також боятися ветеринарів, потрібно ходити на консультації та огляди, бо якщо цього не робити, то будемо просто потім викидати шалені гроші на лікування. А, на жаль, не завжди можна це зробити. Бо дуже часто люди звертаються тоді, коли вже пізно.

Також не пропустіть:  PR-менеджер Мария Пальчук о работе с Дмитрием Комаровым, ненормированном графике и привилегиях работы