Непліддя – не вирок: інтерв'ю з репродуктологом клініки ISIDA Інною Мороз

Лого клініки ISIDA Інна Мороз – репродуктолог клініки ISIDA

Неплідність подружньої пари — актуальна і дуже важлива проблема для багатьох пар, але якщо вам не вдається завагітніти — не треба опускати руки. Вихід завжди є! Важливо вчасно звернутися до лікаря-репродуктолога. Саме цей фахівець за допомогою сучасних репродуктивних технологій вирішує проблеми з зачаттям, виношуванням і народженням дитини. Чим швидше буде визначено, що саме не так, тим вищі шанси завагітніти і народити здорового малюка.

Щоб детально розібратись в питаннях репродуктології, ми звернулись до лікаря-репродуктолога клініки ISIDA Інни Мороз. Чому саме ISIDA? Тому що від самого початку ця клініка зарекомендувала себе як сучасний центр з лікування непліддя, і саме там працюють кращі професіонали в своїх галузях.

Інна Мороз — фахівець з 13-річним стажем. Освіту здобувала в Національному медичному університеті імені О. О. Богомольця, отримала ряд сертифікатів участі в міжнародних медичних конференціях, в тому числі ступінь MD (Doctor of medicine, USA), а також понад п’ять років навчалась та працювала в канадських клініках, з 2018-го працює лікарем-репродуктологом в ISIDA (Медмістечко).

Ми поспілкувалися з Інною про мрії, про те, як жінкам та парам здійснити головну місію свого життя — мати дитину, а також, які кроки повинна зробити пара: коли звертатися до репродуктолога, які аналізи здавати та як проходить процедура ЕКЗ.

Коли вирішили пов'язати своє життя саме з медициною?

Ще з дитинства! Я народилась у маленькому містечку Дубно на Західній Україні. Мій тато там працював гінекологом у пологовому будинку.

Я досить часто приходила до нього на роботу — він так детально все мені показував і розповідав, бачила його авторитетність серед колег та пацієнтів. Для мене 6-7-річної його білий халат — це було дуже велично. Думала: "Вау, це так класно бути лікарем! Тебе так люблять та поважають". На той момент ця професія мені здавалася дуже яскравою.

Після закінчення школи вибір професії для мене не стояв: знала, що хочу бути лікарем і саме лікарем-гінекологом. Тому я одразу вступила до Національного медичного університету імені О.О. Богомольця в м. Києві.

Будучи на інтернатурі акушерства та гінекології, пройшовши всі відділення, я зрозуміла, що хочу своє життя пов’язати з репродуктивним здоров’ям жінки — це було для мене дуже цікаво і благородно: мати можливість допомагати парам, у яких проблеми з зачаттям та виношуванням вагітності. Вирішила, що буду розвиватися саме в цьому напрямку.

Лікар сидить за столом

Відразу, в 2018-му, отримала запрошення на роботу в ISIDA і прийняла його. Я була приємно вражена, адже коли пройшлася відділеннями і процедурними — зрозуміла, що тут все так само, як і за кордоном.

Після інтернатури я декілька років працювала в Києві, а потім ми з чоловіком переїхали до Канади, де багато практикувалась в клініках.

Пам’ятаю, як зараз, коли вперше потрапила саме в репродуктивну сферу — це був, наче світ фантастики: техніка, процедури, інкубатори, гарна лікарка років 40-45р, яка проводить процедуру підсадки ембріона. Це все було для мене дуже ювелірно та прекрасно. Саме тоді я зрозуміла — так, це саме той професійний світ, в якому я хочу жити)

За 5 років життя за кордоном я багато чого побачила, практикувалась в професії, але сам стиль життя Північноі Америки мені не підійшов, і ми вирішили повернутися до України.

Значна частина моїх пацієнтів — саме іноземці. Мені легко з ними працювати, тому що я вже знаю до них підхід — між нами одразу виникає довіра.

Зараз я просто кайфую від своєї професії, хоча вона морально нелегка — репродуктолог має бути й ще психологом. До мене звертаються пари, які мають проблеми з зачаттям і роками не можуть виносити дитину. Вони — досить зневірені і саме ти повинен їм розказати, що вихід завжди є і спробувати варто! Це забирає багато емоцій, адже разом з людьми проживаєш їхні історії. Але коли пацієнти доходять до позитивного результату і я телефоную зі словами: “Вітаюви вагітні”. А потім зі сльозами на очах пари бачать серцебиття дитини, обіймають мене, і одразу відчуваєш себе потрібною, адже саме завдяки твоїм професійним умінням, їхнє життя кардинально змінюється — вони народжують дітей. І вся твоя емоційна виснаженість в момент перекривається.

Які найцікавіші випадки були у вашій практиці?
Чи вдалося допомогти?

Їх багато. Наприклад, у однієї пацієнтки був рак молочної залози, вона знаходилась у ремісії. І саме завдяки нашим методам та підходам вона народила здорову дитинку. Це неймовірне щастя — у неї розпочався новий етап у житті.

Бувають і складні випадки, коли звертаються дівчата в 25-30 років через збої циклу, а я діагностую в них передчасну менопаузу. І бувають випадки досить складні. Детально все розбираєш, акцентуєш увагу на тому, що треба вже вагітніти, хоча вона цього ще не планувала. Бо через кілька років це було б вже досить складно.

До мене звернулась пара, яка не могла завагітніти 18 років. Ми розібралися, в чому причина, і в нас все вийшло з першого разу! Я сама була в такому захваті! Особливо прекрасно, коли вони надсилають фотографії діток, або приходять родиною в гості.

ISIDA ресепшен

Репродуктолог допомагає людям уникнути проблем з вагітністю в майбутньому. Коли вдається знайти рішення у складному випадку — це надихає.

На що дівчатам слід звертати увагу і взагалі, як краще слідкувати за своїм здоров’ям?

Перше: варто здати антимюллерів гормон, що показує, на якому етапі репродуктивного життя вона знаходиться.

Кожна жінка народжується з певною кількістю яйцеклітин, які забезпечують здорову вагітність. Коли вона була в животику мами — це 2 мільйони яйцеклітин, коли вона народилась — це вже 200 тисяч, пішли місячні — 20 000, тобто все її репродуктивне життя ця кількість поступово зменшується і погіршується якість.

До 35 років — пік фертильності, кількість якісних яйцеклітин складає до 80%, у 35-39 — 50% не якісних яйцеклітин, які можуть давати хромосомну патологію вагітності. У 39-42 — вже 75% не якісних. 42 + — більше 85%.

Також, якщо плануються будь-які оперативні втручання на яєчниках, незалежно від віку, обов’язково потрібно проконсультуватися з репродуктологом, щоб зберегти фертильність! Тому що навіть якщо це доброякісні новоутворення, то разом з патологічною тканиною забирається і частина здорової, який би хороший хірург не робив операційне втручання — резерв все одно знижується після таких процедур.

Звісно, якщо жінка в 30 років не планує вагітність — це нормально, бо сучасний світ активний. Потрібно багато встигнути. Але щоб уникнути проблем в майбутньому — є різні варіанти їх попередження. Збереження фертильності — це зараз набирає популярності, особливо на Заході, коли вагітність планується після 35-40 років. Тому на момент 30 років можна провести процедуру замороження яйцеклітини. Це зменшує проблеми з вагітністю
після 35.

Консультація
Консультація

Ви влучно зауважили, що ми живемо в світі технологій. Багато жінок хочуть досягти професійних висот, але в той самий час немало з них живуть без партнера, але замислюються про материнське щастя. Що ви можете їм порадити?

Все залежить від віку, якщо жінці до 35 років, то вона, здавши антимюллерів тест і побачивши, що там все нормально, може не турбуватися. Якщо жінці 35+, вона має прийти до репродуктолога і обговорити свої питання.

Сучасна жінка — це не тільки хороша мати та дружина, вона амбіційна — досягає матеріальних висот на одному рівні з чоловіками і тільки потім замислюється про сім'ю. Тенденція така, що багато з них не планують вагітність до 35 років взагалі. Але часто буває, що це запізно.

Відсутність партнера — досить поширена проблема. В нашій клініці ми проводимо процедуру штучного запліднення invitro з використанням донорської сперми. Це дозволено законом України і дитина вважається дитиною жінки. В клініці ISIDA чітко дотримуються всіх юридичних норм, зокрема — анонімність донора.

Перед цим завжди потрібна консультація репродуктолога. Тим паче, що перша консультація в ISIDA — безкоштовна. Проконсультуватися можна особисто з лікарем, або за телефоном, обговоривши з ним, на що потрібно звернути увагу. Лікар завжди підтримає.

Скільки в середньому буде коштувати процедура штучного запліднення?

Все залежить від здоров’я жінки, оцінки її резерву та віку. В Києві запліднення з використанням донорської сперми коштуватиме приблизно від 60 000 до 100 000 грн. Також цю процедуру використовують пари, які мають проблеми з заплідненням. Вартість підбирає лікар, залежно від тієї чи іншої ситуації.

В ISIDA якраз все йде в комплексі: і запліднення, і подальше ведення, і медичний супровід, вірно?

В нашій клініці все в комплексі і досить зручно. Починаючи з консультації у гінеколога, обстежен- ня,репродуктологія, ведення вагітності, пологів, післяпологового періоду та педіатрія. Якщо є певні проблеми — вирішуємо їх і направляємо до інших лікарів. Наприклад, буває так, що людина з прийому у гінеколога одразу потрапляє до репродуктолога.

Не потрібно бігати в різні місця, тим паче, що у нас є декілька клінік і тому різні процедури, дослід- ження можна робити в центральному відділенні, а здати аналізи — у філіалах ISIDA.

ISIDA інфо стійка
Ресепшен стійка

Що потрібно робити, якщо не вдається завагітніти.

Кожна ситуація індивідуальна. Якщо жінці до 35 і впродовж року регулярного статевого життя вагітність не настає, то одразу потрібно звертатися до репродуктолога. Якщо 35+, то якщо вагітність не настає протягом 6 місяців.

Також пари 35+, які планують вагітність — приходять заздалегідь на обстеження до репродуктолога за півроку до.

Які аналізи потрібно здавати перед тим, як прийти до репродуктолога?

  • Антимюллерів гормон
  • Пролактин
  • ТТГ
  • Спермограму

Але всі ці аналізи можна здати в ISIDA.

Додаткових обстежень перед приходом до лікаря робити не потрібно, він за необхідності все призначить. Наприклад, прохідність маткових труб. Але навіть якщо у вас нічого немає, все одно можете приходити до лікаря — він знає на що звернути увагу.

Непліддя стало однією з головних проблем сучасності. Часто у людей є всі ресурси, щоб виховати і забезпечити дитину, а бажана вагітність не настає. Що їм потрібно робити?

Насамперед не боятися, а звертатися за допомогою. Наприклад, ми виявили чоловічий фактор (насправді зараз це дуже поширена проблема 50% жіночий фактор, 40% чоловічий, 10% — поєднаний), потрібно проговорити з репродуктологом — чи варто його лікувати, а це робиться досить довго і не завжди успішно — чи варто відразу робити програму ЕКЗ.

Буває нез'ясоване непліддя — коли ніби все нормально, але вагітності немає і незрозуміло яка причина тому. Але ми знаємо, що з віком шанси зменшуються і потрібно звернутися до репродуктолога одразу, щоб швидше допомогти. Часто 1 з 6 пар, яка звернулася до репродуктолога — зробила обстеження і процедури — завагітніє самостійно, але коли це станеться — ми не знаємо.

Тому найважливіше — не затягувати, а одразу звертатися до лікаря. Гормональних стимуляцій боятися не варто і негативних онкологічних наслідків також, тому що є різні методи і підходи. Ми дуже детально обстежуємо жінку і впевнені, що негативних наслідків не буде.

ЕКЗ був винайдений в 1978 році і з того моменту постійно проходить дослідження. Наприклад, в 2017 близько 50 000 жінок в Великобританії провели цю програму — дивились зв'язок, чи є підвищений ризик онкологічних захворювань після гормональної стимуляції. І нічого не виявилось. Якщо у жінки є генетична схильність, доброякісні утворення і зробити при цьому ЕКЗ — так, це може провокувати. Наша клініка має чіткі протоколи.

Якщо подивитись на обстеження перед програмою — це близько 30 аналізів, процедур, які показують, що будь-яка гормональна стимуляція не буде впливати негативно на здоров'я жінки.

Після цих обстежень дивимося генетичну схильність до тромбозів, імунологічні фактори — все досить детально. Коли я це все побачила, немає ніяких заперечень з боку мамолога, ендокринолога, за необхідності терапевта, то ми спокійно приступаємо.

Якщо дівчина молода, у неї антимюллерів гормон досить високий, є ризики гіперстимуляції — гормонального впливу на організм. Але це також підбирається досить індивідуально, залежно від віку.

Під час стимуляції жінка не відривається від звичного способу життя. Вона проходить двотижневий курс ін'єкцій, робить їх самостійно, приїжджає лише 2-3 рази на огляд і на саму процедуру аспірації фолікул, тільки в цей день ми рекомендуємо не виходити їй на роботу, щоб вона була під спостереженням. Все так само, коли ми робимо підсадку. Не потрібно лежати, можна продовжувати роботу. Все робиться паралельно.

Є різні сегментовані протоколи: можемо ми наразі підсаджувати ембріон чи ні.

Завжди жартую з пацієнтами, що єдиним побічним ефектом є наша вагітність. Це найосновніше, це те, що ми очікуємо після даних процедур. Жінки, які дуже боялися, після проходження даної процедури говорили: "І це все! А коли буде страшно, боляче, погано?". Кажу, що: "Це все. Насолоджуйтесь".

Обстеження на УЗД

В першу чергу, ми дбаємо про здоров'я. Якщо були якісь операції, травми, то перш за все консультуємося з фахівцем з даного профілю, чи зможе жінка виносити, чи їй самій не загрожує дана вагітність. І лише після цих дозволів розпочинаємо нашу роботу. Все робиться комплексно, коли відома загальна картина.

Чи є вікові обмеження для ЕКО?

В Україні чіткого обмеження по віку за законом немає. Але за протоколами нашої клініки, це обмеження до 54 років. На момент переносу ембріону жінці має бути не більше 53 років. Далі ми не рекомендуємо, бо потрібно не лише завагітніти, а й виносити, виховати, в школу завести — досить великі ризики.

В плані чоловічого здоров'я — вікові рамки поки що вищі. Звісно, з віком якість сперми погіршується. Після 42 років — вже наявні порушення в ДНК сперматозоїдів, що також може впливати на зачаття. Хоча візуально все може бути в порядку.

При гіпертонії, цукровому діабеті і великих ризиках, звісно, ніхто не буде рекомендувати, якщо ризики вагітності більші, ніж навіть ми очікуємо.

Найстарший батько в мене був — 78 років. Звісно, жінка була молодшою, близько 53. Коли в 50 років перша вагітність і вона здорова — думаєш, а чому б не дати їм шанс? В 50 років можна виглядати молодою, вести активний спосіб життя і насолоджуватись материнством.

Клініка ISIDA

Розкажіть простими словами, як проходить процедура ЕКЗ? Бо багато хто її боїться.

Ви приходите на консультацію, репродуктолог оцінює ваш стан здоров'я, максимально обстежує, враховує всі показники, по завершенню обстеження ми чітко впевнені, коли можемо починати ЗІВ.

Є різні випадки. В основному ми починаємо з 2-3 дня циклу, робимо дослідження ультразвуком і починаємо стимуляцію. Стимуляція — це щоденні ін'єкції, підшкірно в живіт, які жінка може навіть робити самостійно. Потім кілька разів вона приїжджає на огляд до репродуктолога, беремо аналізи, проводимо ультразвукове дослідження, призначаємо коригуючі препарати.

В середньому на 13 день ми робимо аспірацію. Вводиться внутрішньовенна анестезія, це неглибокий сон на 15-20 хвилин, вагінально забираємо фолікули, віддаємо їх ембріологу. В цей день чоловік здає сперму або використовуємо донорську. Далі проводять запліднення яйцеклітини, і ми спостерігаємо.

При підсадці немає великої кількості ін'єкцій. Це може робитися в природному циклі з мінімальною кількістю препаратів під час овуляції. Може робитися з препаратами, більш контрольовано.

ISIDA clinic

Часто питають, чи є ЗІВ приводом для кесаревого розтину. Ні. Він застосовується тоді, якщо є покази з боку матері, або дитини.

З цього моменту десь тиждень чекаємо на кількість утворених ембріонів, можемо в тому ж циклі робити підсадку, або якщо ми робимо сегментований цикл, то заморожуємо ембріони. За необхідності можемо навіть провести додаткове генетичне обстеження цих ембріонів: 23 хромосоми, стать. Якщо у батьків наявна якась генна мутація, ми можемо дослідити, чи буде ця мутація загрожувати дитині. Тоді через місяць робимо підсадку.

Приблизно 3 тижні підготовки, і десь на 20 день підсадка. 2 тижні чекаємо на аналіз крові. Все нормально, потім приходимо на УЗД через 2 тижні, це вже буде близько 6 тижнів вагітності. До 9-10 тижнів іде підтримуюча терапія, надалі терапії немає. Далі — звичайна вагітність

Які на сьогоднішній день є методи лікування непліддя?

Методи наступні:

  1. Контрольоване статеве життя. Регулярність місячних, овуляції. В більшості випадків це забезпечує здорову вагітність. Це близько 10% успіху вагітності при умові обстежень. За відсутності овуляції — за допомогою препаратів (індукції овуляції) створюємо її.
  2. Інсемінація — це введення попередньо обробленої сперми чоловіка чи донора в порожнину матки жінки. Ефективність становить 15-20%. Може бути як в природному циклі без доданих медикаментів, так і індукцією овуляції.
  3. Запліднення invitro, коли ми проводимо гормональну стимуляцію росту багатьох фолікул, беремо яйцеклітину, запліднюємо спермою чоловіка, або донорською, і готовий ембріон вже підсаджуємо в матку.

Ми можемо стимулювати власні яйцеклітини, або за необхідності використовувати донорські.

Також застосовуємо програму замінного материнства, коли жінка не може виносити дитину. Для прикладу, жінка з народження має особливість — в неї є яєчники, але не має матки. Саме тоді ми змушені використовувати програму invitro, запліднювати її яйцеклітину спермою чоловіка, і вже готовий ембріон підсаджуємо замінній мамі для виношування вагітності.

Існує думка, що непліддя і проблеми з вагітністю мають психологічний характер. Що думаєте ви з цього приводу?

Насправді, з цим твердженням можна погодитися. Тому що 90% — це фізіологічні проблеми, чоловічий фактор або жіночий, які можна пролікувати і досягнути бажану вагітність. Але в 10-15% ніби все ідеально і з боку жінки, і з боку чоловіка, але вагітність все одно не настає. Ми ставимо нез'ясований фактор і в деяких випадках залучаємо психологів, які також працюють в клініці ISIDA. І після цього в них настає вагітність. Або після ЗІВ через рік-другий вагітніє ще сама.

Є якийсь психологічний бар'єр, який заважає завагітніти. Але й трапляються випадки, коли ми готуємося до переносу або програми, а мені вже телефонують і говорять, що тест показує дві смужки. І це також прекрасно.

Лікар на фоні брошур

Наша галузь перебуває в постійних дослідженнях. Доведено, що ті жінки, які перебувають в стресі — на 30% гірше вагітніють в природних умовах. Гормони стресу негативно впливають на овуляцію, повноцінну закладку вагітності. Так, стрес став невід'ємною частиною нашого життя, але ми повинні навчитися з ним боротися.

Психологічно значну роль також відіграє настрій пацієнтки. Одні одразу кажуть: "Я знаю, що все буде добре. Я чекатиму дитину", і досить часто у них все так і буває — вони вагітніють. А ті, що сильно бояться, перебувають в постійному стресі, то у них не завжди виходить з першого разу. Емоційний рівень — досить важливий. Потрібно бути на позитиві.

Багато чоловіків не розуміють, що проблема може бути пов'язана з їхнім здоров'ям. Вони ображаються на найменший натяк на це. Як коректно наштовхнути чоловіка на те, щоб здати аналізи?

Досить часто виникає така ситуація. Буває, жінка щось лікує, а я одразу питаю: "А спермограму ви здавали?". І відповідь: "Ні, тому що чоловік проти".

Я завжди парам кажу: "Бажана дитина — це 50% жіночих генів, 50% чоловічих". І тільки працювати з жінкою є не логічним. Насправді зараз близько 40% причин неплідності — чоловічий фактор. Ще 10-15 років тому показники спермограм були набагато кращими, тому що зараз у чоловіків досить стресовий і сидячий стиль життя, що також впливає на їхню репродуктивну здатність. І якщо ми будемо обстежувати лише жінку — проблема не зникне.

Досить часто чоловіка потрібно попросити прийти разом на консультацію. Чоловіки часто прислухаються до порад лікаря, тому що саме він може донести, наскільки важливо здати ту ж саму спермограму. Відповідальні чоловіки, які психологічно налаштовані на вагітність, сприймають це нормально і легко.

Як знайти свого репродуктолога?

Інтернет — це наше все, а також рекомендації знайомих. Буває, що пацієнти оцінюють візуально по світлині. Мене також так обирали. А на консультації переконувались остаточно. :)

По-перше, потрібно ознайомитися, яка у лікаря освіта, досвід, як він розвивається після університету. Це дуже важливо.

По-друге, прочитати відгуки. Якщо вам все подобається, то прийти на першу консультацію, поговорити. У вас не повинно залишатися після цього відчуття страху, непевності, можливо, це не ваш лікар.

Лікарка грає на піаніно

З лікарем має бути емоційний контакт. Мої пацієнти після первинної консультації говорять, що стало легше, хоч я і розказала про проблеми, але тепер зрозуміло, що робити. 50% успіху — це психологічний контакт з лікарем, бо ви на одній хвилі, є довіра і дуже допомагає обом.