Ми розповідали, які прості засоби допоможуть побороти вершинну гниль на томатах. Тепер ділимось інформацією щодо того, чи можна насправді зберігати та їсти картоплю, хвору на фітофтороз.
Це небезпечне грибкове захворювання – “головний біль” багатьох дачників. Воно може спричинити значну шкоду врожаю, а також змінити смак та текстуру зараженої картоплі. Про те, чи можна її їсти, розповіли на Ukr.Media.
Картоплю, заражену фітофторою, їсти не рекомендується. Хоч сама хвороба і не є токсичною для людей, така картопля може мати неприємний смак та текстуру.
Якщо ви знайшли на картоплі лише дрібні ознаки фітофторозу, заражені частини можна вирізати, а решту картоплі - використати. Проте в такому випадку варто бути обережним та уважно перевірити картоплю - чи є там інші ознаки захворювання або гнилі.
Якщо ж картопля сильно пошкоджена фітофторозом, її краще викинути. Окрім збудника фітофтори, вона може містити інші мікроорганізми та грибки. А вже вони можуть бути шкідливими для здоров'я.
Але таку картоплю, якщо ви прийняли рішення її спожити, варто їсти одразу - її зберігання може бути небезпечним для інших картоплин. Річ у тім, що ця хвороба швидко поширюється і може перейти на здорові коренеплоди, які зберігаються поруч.
Тому її не можна зберігати. Також ми розповідали про три несподівані способи використання томатного бадилля на городі.