Радониця: коли Проводи у 2023 році та що не можна робити

Усі свята

Ірина Майстренко

Фріланс-редакторка

Церковний календар квітня, окрім світлого свята Великодня, описує ще одну важливу дату, яка має велике значення для кожного вірянина. Це Радониця 2023. Редакція HOCHU.ua розповідає все, що потрібно знати про поминальні дні у 2023 році в Україні.

Українці завжди з великою повагою і почестями ставилися до своїх предків. У році є кілька дат, коли потрібно поминати померлих родичів. У цьому матеріалі розповідаємо, що таке свято Радониця.

Радониця має багато назв. Це Гробки, Проводи або Могилки. Серед менш популярних назв — Красня Гірка, Радовниця, Діди, Радуниця, Бабський Великдень. Поминальну неділю 2023 року в Україні (і не тільки неділю) називають по-різному, але суть від того не змінюється: це традиція вшанування пам'яті близьких, які вже не з нами.

Що таке Радониця?

Зараз багато хто в Мережі цікавиться, Радониця що за свято. Відповідаємо: святом дата називається досить умовно, насправді це день поминання покійних. Традиції дня сягають корінням ще в язичницькі часи. А коли на більшості нашої території встановилося християнство, свято тісно переплелося з релігією і стало батьківським днем.

Цікаво, що назва "Радониця" перекладається як "радісна молитва за померлих". І з цією емоцією пов'язано багато звичаїв цього дня, як і в Світлу седмицю, але в 7 днів після Великодня поминати покійних не можна. Радісною молитва називається через світлу новину про воскресіння Христа і прийдешнє воскресіння всіх мертвих.

Коли Проводи у 2023 році?

Коли Радониця у 2023 році? День поминання покійних відзначається у вівторок другої седмиці після Великодня. У 2023 році це 25 квітня.

Зазначимо, що в багатьох регіонах України поминальні дні переносять на суботу, неділю та понеділок перед "офіційною" Радоницею 25 квітня або на неділю після — 30 квітня. Це пов'язано з тим, що не всі люди в будній день можуть слідувати традиціям, тому для загальної зручності вибирають вихідні дні.

ВАЖЛИВО: оскільки Україна зараз живе в умовах воєнних дій, влада закликає утриматися, за можливості, від відвідування місць поховань і культових споруд, щоб не створювати скупчення людей, або перенести свій візит на інший день.

Поминальна неділя 2023: як поминати покійних

Для багатьох Проводи і підготовка до них починаються ще перед Великоднем. Оскільки у святкові дні працювати не рекомендується, за тиждень до найсвітлішого свята багато людей відвідують цвинтар, щоб поприбирати могили покійних родичів. У цього також є сакральне значення: щоб душі померлих знали, що про них не забули і піклуються про їхній останній притулок.

Радониця починається зазвичай із церковної служби, де люди моляться за покійних. Після цього збираються з родиною на цвинтар.

При вході та виході з кладовища, стоячи передом до могил, потрібно тричі перехреститися. Йдучи, також прощаються з рідними такими словами: "Нехай нам здоровиться, а вам легко лежиться!" або: "Вам Царства Божого, а нам — до вас не поспішати".

Коли Гробки, люди приходять на цвинтар зі стрічками, живими квітами, цукерками та печивом. Обов'язково приносять несуть фарбовані яйця та паски. Також можна принести щось із їжі, яку любив померлий.

Вшановуючи пам'ять близьких, також запалюють свічки.

У багатьох регіонах України на Гробки не прийнято сумувати і плакати, адже вважається, що душі померлих разом із живими радіють Воскресінню Христовому.

Проводи 2023 — ще один привід проявити милосердя, тому в поминальні дні подають милостиню нужденним. Їм же віддають їжу, яку приносять із собою на цвинтар.

Гробки 2023: що не можна робити

На Гробки в Україні також існує низка заборон, які намагалися не порушувати. Так, на Проводи на кладовищі не можна:

  • говорити погано про померлих;

  • відмовляти в милостині нужденним людям;

  • горювати, сумувати, плакати;

  • пити сильний алкоголь, поминаючи близьких. Можна трохи червоного вина;

  • залишати їжу на кладовищі: краще роздати її нужденним;

  • ставити перед фотографією померлого горілку і чорний хліб;

  • з'ясовувати стосунки, сваритися, лаятися;

  • не варто займатися фізичною працею, зокрема в саду і на городі;

  • вінчатися і хрестити дітей.

Тепер ви знаєте все про свято Радониця: про традиції, заборони і коли проводи в Україні.

Також зберігайте собі церковний календар на травень.