Всесвітній День пам'яті померлих від СНІДу: дата, традиції, важливі контакти

Усі свята

Юлія Бражнік

Журналістка

У світі кожну третю неділю травня проводиться Всесвітній День пам'яті померлих від СНІДу. Цього року пам'ятний день припадає на 21 травня. Вперше його організували у Сан-Франциско у 1983 році. Це були люди, яких безпосередньо торкнулася проблема СНІДу.

Традиційно цього дня заведено згадувати тих, хто пішов із життя, привертати увагу громадськості до необхідності робити тест на ВІЛ; також цього дня прийнято проводити різноманітні акції та заходи, присвячені розповсюдженню інформації про ВІЛ/СНІД.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Які традиції існують у День пам'яті померлих від СНІДу

Одним із символів Всесвітнього Дня пам'яті померлих від СНІДу є червона стрічка, яку у 1991 році вигадав художник Франк Мур. Носіння стрічки на одязі напередодні пам'ятного дня й у самий день — це чудова можливість нагадати про проблему поширення СНІДу, яка існує у суспільстві. Також у цей день прийнято шити "квілт пам'яті" — це ковдра з клаптів, присвячена близьким людям, які пішли з життя через СНІД.

Також у цей день заведено висаджувати дерева, на честь тих, кого з нами вже немає. Також створюють імпровізовані дерева із різних підручних засобів, на які вішають червоні стрічки.

Що таке ВІЛ та СНІД і як себе убезпечити

Центр громадського здоров'я МОЗ України докладно розповів про те, що таке ВІЛ та СНІД і чому важливо запланувати тестування вже зараз. ВІЛ-інфекція — це інфекційне захворювання, яке розвивається внаслідок інфікування вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ). Якщо довго не лікувати ВІЛ-інфекцію, вона починає руйнувати імунну систему і призводить до Синдрому імунодефіциту людини (СНІД). СНІД — це четверта стадія захворювання.

Тестування є першим кроком, щоб вчасно виявити інфекцію, не випадати з життя та продовжувати повноцінно жити, працювати, вчитися, мріяти. Якщо у людини підтвердився позитивний статус, то вона може розпочати АРТ (антиретровірусна терапія) — так вірус імунодефіциту не розвиватиметься в її організмі. Більше про лікування, терапію та життя з ВІЛ читайте тут: arv.phc.org.ua.

За даними Центру громадського здоров'я, на 2022 рік, всього в Україні проживає 257 тисяч осіб, які інфіковані ВІЛ. Із них третина досі не знає, що є носієм ВІЛ. Це говорить про те, що підступна хвороба непомітно, але впевнено руйнує день у день їхнє здоров'я.

Експерти зазначають, що людині, яка мала незахищений статевий акт, рекомендовано пройти тестування на ВІЛ щонайменше за 4 тижні після ситуації. Також не рідше одного разу на рік потрібно проходити тестування на ВІЛ людям, які належать до ключових та вразливих груп.

Ще одна категорія людей, яким необхідно проходити тестування на ВІЛ-інфекцію, — це люди з симптомами, які можуть говорити про ймовірність ВІЛ-інфекції в організмі. Що це може бути:

  • невмотивована втрата ваги тіла або лихоманка тривалістю понад 1 місяць; вірусний гепатит B та/або C;

  • симптоми туберкульозу;

  • молочниця порожнини рота або грибкова поразка нігтів;

  • рецидивні бактеріальні інфекції верхніх дихальних шляхів або бактерії.

Також тестування на ВІЛ обов'язково пропонується донорам крові чи її компонентів; дітям, народженим матерями з ВІЛ-інфекцією, та вагітним жінкам.

Важливі контакти та посилання на ВІЛ/СНІД

Пройти тестування на ВІЛ-інфекцію може будь-хто з бажаючих в закладах охорони здоров'я — це гарантовано 13 пакетами програми медичних гарантій (це сімейні лікарі, заклади амбулаторного та хірургічного профілів та інші). Крім того, тестування роблять на базі неурядових організацій, які працюють із ключовими та вразливими групами людей. Контакти лікарів, до яких можна звернутися за телефоном та онлайн шукайте тут.

Тестування можна провести вдома самостійно за допомогою оральних тестів. Знайти найближчий пункт тестування на ВІЛ можна також у чат-боті #ТЕСТ поруч t.me/HIVfree_bot та на сайті testporuch.phc.org.ua. Тут також багато корисної інформації про те, як можна пройти тестування, що робити у разі позитивного результату та іншу інформацію. Бережіть себе!

Важливо: вся інформація медичної тематики та інформація, що стосується здоров'я, розміщена на сайті Хочу.ua, має виключно інформаційний характер і не є медичними порадами. Будь-які поради медичного характеру, зокрема щодо прийому тих чи інших препаратів, може давати тільки фахівець. Якщо у вас виникли проблеми зі здоров'ям, зверніться до лікаря.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Нещодавно ми розповідали про те, як припинити заїдати стрес. Дієтолог дав три корисні поради, які вбережуть від безконтрольного заїдання стресу.