Свято Святих первоверховних (верховних, всехвальних) апостолів Петра і Павла, який в народі ще називають Петрів день, завершує святкування, на яких люди прощалися з весною, і після цього починали жнива деяких озимих культур. Про історії виникнення свята, пов'язані з ним традиції, а також нову дату святкування розповідаємо далі в цьому матеріалі на HOCHU.UA.
На території України свято Святих верховних апостолів Петра і Павла почали відзначати після масового Хрещення Київської Русі. Якщо вірити переказам, першу ікону Петра та Павла привіз до Київської Русі князь Володимир.
Ким були Святі Петро та Павло?
Симон, як спочатку називався апостол Петро, був сином рибалки Іони з Віфсаїди Галілейської. До Ісуса Христа його привів брат - апостол Андрій Первозванний. Коли Син Божий покликав Петра, той відразу відгукнувся, а тому зайняв особливе місце серед інших учнів Христа. Своє нове ім'я Петро (в перекладі “камінь”) чоловік отримав за те, що першим почав називати Ісуса Масією. За створення християнської громади, Петра розіп'яли на хресті вниз головою.
А ось апостол Павло не входив до числа учнів Христа. Чоловіка звали Савл був родом з Малої Азії і він не тільки не сповідував християнство, а й проводив гоніння за християнами. Він здобув освіту в Єрусалимі, готувався отримати посаду рабина. Але на шляху до Дамаска, де він повинен був переслідувати християн, Господь покликав його до апостольського служіння. За свою діяльність Павло також був страчений - обезголовлений мечем.
Народні прикмети
-
Якщо на Петрів день дощ, сіно буде жорстким, але урожай рясним.
-
Якщо зозуля птах не кує за тиждень до Петрова дня - зима буде ранньою, якщо тиждень після - зима буде пізньою.
-
Петрівки холодні - рік голодний.
-
Якщо на Петрів день - спека, то на Різдво - мороз.
-
Петрів день - це верхівка літа, з моменту якої настає 40 жарких днів.
-
Після свята Петра та Павла починає опадати листя з дерев. Прийде Петрок - зірве листок.
-
Якщо побачиш світанок на Петра і Павла - щаститиме весь рік.
Що можна і не можна робити в цей день?
В Петрів день не можна сваритися та працювати фізично. Краще за все в цей день піти до церкви, приділити увагу своїм душевним переживанням та прикрасити будинок. Також на Петра і Павла потрібно веселитися, водити хороводи та співати.
Святкування Петра і Павла в Україні
Частина Східних та Західні церкви святкують Петра і Павла за новоюліанським та григоріанським календарем - 29 червня. Вже наступного року до них приєднається й Україна. Це пов'язано з тим, що 24 травня 2023 року православна церква України на архієрейському соборі проголосувала за перехід на новоюліанський календар. Різниця зі старим юліанським календарем, за яким українці жили та святкували до цього, полягає в 13 днях, на які він відставав від сучасного календаря. Тепер цю неточність виправлено і з початком нового церковного року - 1 вересня 2023 року - українці відзначатимуть церковні свята по-новому. Тобто цього року ми ще святкуємо Петра і Павла 12 липня, а вже у 2024 році святкування буде перенесено на 29 червня.
Які ще літні свята відзначатимемо по-новому?
Більшість літніх свят будуть зміщені у святкуванні на 13 днів. Серед них:
-
Різдво Іоанна Хрестителя 2023 (Івана Купала) - 24 червня (замість 7 липня)
-
Апостолів Петра та Павла 2023 - 12 липня (замість 29 червня)
-
Пророка Іллі 2023 - 20 липня (замість 2 серпня)
-
Маковея (Медовий Спас) - 1 серпня (замість 14 серпня)
-
Преображення Господнє 2023 - 6 серпня (замість 19 серпня)
-
Успіння Пресвятої Богородиці 2023 - 15 серпня (замість 28 серпня)
А ось день святкування Трійці ПЦУ продовжить вираховувати за місячним календарем. Тобто це свято, а також інші пов'язані з Великоднем дати, українські православні відзначатимуть окремо від католиків, які користуються іншою пасхалією (методикою обчислення дати свята).
Також раніше ми писали, де знайти квітку папороті на Івана Купала. Також, прочитавши цю статтю, ви дізнаєтесь про традиції та забобони цього містичного свята.