Не пропустіть свіжу порцію оновлень у нашому розділі "Свята", де ми розповідаємо зазвичай про всі важливі дати — державні, професійні та про поширені в Україні релігійні дати. У цій статті ми приділимо увагу іудейському святу Йом-Кіпур: читайте далі про традиції дня, а також про те, що не можна робити.
Свято Йом-Кіпур (Йом Кіпур) — одне з найважливіших єврейських свят, яке відзначають у десятий день тишрея, першого місяця єврейського року. У 2023 році це 25 вересня 2023 року. Свято Йом-Кіпур — День спокути, День всепрощення, він же Судний день. Цього дня Всевишній вирішує долю людини на майбутній рік, ухвалюючи своє остаточне рішення.
Дата вважається найсвятішим і найурочистішим днем у році для євреїв і має багато традицій і заборон, про які ми розповімо далі більш детально.
Йом-Кіпур: що це за свято та які традиції
За традицією, Йом-Кіпур підводить риску під десятиденним періодом (починається з Рош га-Шана), коли над кожною людиною вершиться вищий суд: всі справи за минулий рік розглядаються і за підсумком визначається доля на рік прийдешній. Наприкінці Йом Кіпур зачиняються небесні ворота, лунає звук Шофара, а люди бажають одне одному: "У майбутньому році в Єрусалимі".
У Йом-Кіпур колись Бог пробачив єврейському народові гріх поклоніння ідолові у вигляді золотого бика, тому день став Днем Спокути, а також — "суботою субот", коли іудеї полишають усі свої земні турботи.
Значення Йом-Кіпура настільки велике, що його звичаїв дотримуються не тільки релігійні, а й світські євреї. День проводять у спокійній обстановці, аналізуючи своє життя, вчинки і плани, просять вибачення у тих, кого могли образити, багато моляться, відвідуючи синагогу. Це також день сповіді, каяття і поминання померлих. Символом свята служить молитва Кол-Нідрей, яку читають 3 рази. Також у Йом-Кіпур вимовляють молитву, в якій поминають жертв Катастрофи і загиблих у війнах за незалежність Ізраїлю. Раніше в свято відбувалося жертвопринесення в Храмі, але зараз замість нього читають молитву.
Є звичай одягати білий одяг, що символізує чистоту. Важливий звичай святкування Йом Кіпур — це проведення "розділяючої трапези" напередодні, після якої і до кінця Судного дня дотримуються суворого посту (тому вважають, що свято заходить 24 вересня). Піст починається за півгодини до заходу сонця і закінчується іншого дня ввечері після появи третьої зірки. Напередодні свята також лунає побажання: "Щоб Ваше ім'я було вписано в книгу життя і скріплено печаткою".
Йом-Кіпур: що не можна робити
У свято Йом-Кіпур діє п'ять головних заборон, яких чітко дотримуються юдеї:
-
протягом 25 годин забороняється пити і їсти (діти до 9 років не постять);
-
не можна вмиватися (також чистити зуби і полоскати рот);
-
не можна намазувати шкіру кремом, оліями (під забороною і косметика);
-
не можна носити шкіряне взуття;
-
під забороною подружня близькість (чоловік не може навіть торкатися до дружини).
Крім того, не можна у святковий день сідати за кермо і розмовляти телефоном. У свято Йом-Кіпур в Ізраїлі не працюють державні та приватні установи, аеропорти, не їздить транспорт, не віщають теле- і радіостанції.
Сподіваємося, ця інформація про свято Йом-Кіпур була для вас корисною.
До слова, нещодавно ми писали про те, коли за церковним календарем християн буде Третя Пречиста. Дізнайтеся в нашому матеріалі, на яке число припадає це велике свято за новим календарем ПЦУ.