Великодні народні прикмети і традиції, а також звичаї, обряди і ритуали, які треба знати всім

Усі свята
1 081

Богдана Карц

Головна редакторка

Великдень 2023 - це світле свято, коли люди не тільки йдуть святити пасочки і крашанки, а й просять для себе здоров'я, багатства і любові на наступний рік. Тому ми зібрали для вас не тільки народні прикмети і традиції, а й звичаї, обряди та ритуали на Великдень. Уся найактуальніша інформація вже в нашому матеріалі.

Церковний календар свідчить, що закінчується Великий піст, який передує світлому святу Великодня. Зазвичай у цей період віруючі люди очищають душу й тіло, готуючись до символічного й одного з найважливіших свят у році. А ми тим часом поділимося з вами цікавою інформацією про традиції, прикмети, а також обряди та ритуали цього свята.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Традиції свята Великодня

Християнське свято Великдень: традиції. Після великодньої служби люди повертаються додому з освяченими пасочками та крашанками. У день, коли ми святкуємо Великдень, уся родина - від найстаршого до наймолодшого покоління - збирається за одним столом. Але ніхто не приступає до їжі, сімейні великодні традиції в Україні завжди супроводжуються однією грою, яка називається "бої крашанками". Кожен бере по яйцю в руку і намагається вдарити об інше яйце так, щоб його залишилося цілим. І тільки після того, як за столом з'явиться переможець, можна приступати до пасок та інших смаколиків, які були під забороною під час Великого посту.

Традиції великоднього столу свідчать про те, що ми маємо не тільки насолоджуватися паскою, а й принести її родичам, які не змогли бути поруч, а також усім, кому хочеться побажати добра і благополуччя цього року.

Народні прикмети на Великдень

Прикмети на Великдень на гроші. Вранці на Великдень 2023 потрібно вмитися водою, в яку заздалегідь поклали срібну монету, ложку або інший срібний предмет. Тоді весь рік ви будете не тільки багатими, але ще й красивими.

Прикмети на Великдень, щоб вийти заміж. Ми вже писали, що для незаміжніх дівчат є один ритуал у Чистий четвер, який варто закінчити на Великдень 2023. У Чистий четвер дівчина витирається рушником, а на Великдень вона віддає його разом із приготованими нею пасками та крашанками людям, які просять милостиню біля церкви.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Обряди на Великдень

Найважливішим обрядом на Великдень стає освячення пасок і крашанок. По-перше, він означає завершення Великого посту і звільнення від заборон у харчуванні. По-друге, освячення їжі важливе як символ благословення від Бога і подяка Йому за те, що в нас є такі дари. Також віруючі люди мають замислитися над тим, щоб цього дня віддавати частину освячених продуктів нужденним на згадку про слова Ісуса Христа: "Я був голодний, і ви нагодували Мене... те, що ви зробили одному з найменших Моїх братів, ви зробили Мені".

Які обряди робити на Великдень. Із найпоширеніших обрядів на Великдень ми добре знаємо привітальні та радісні твердження "Христос воскрес" і "Воістину воскрес", які розкривають сенс Великодня. А от у народі кажуть, що чоловік із дружиною не повинні "христуватися" при інших людях - це, мовляв, призведе до розлуки.

Обряди на Великдень, щоб вийти заміж. З давніх часів дівчата, які планували вийти заміж незабаром, а також вдовиці, примовляли: "Христос воскрес, а до мене женихи. Амінь".

Обряди на Великдень на здоров'я. Люди, яких давно мучить хронічна хвороба або ж інші затяжні недуги, мають дочекатися першого удару церковних дзвонів на Великдень, перехреститися і сказати: "Христос воскрес, а рабі (ваше ім'я) здоров'я".

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Звичаї на Великдень

На свято Воскресіння Ісуса Христа багатьох хвилює питання, звідки пішов звичай фарбувати яйця на Великдень. Кажуть, що традиція фарбувати яйця в багряні кольори, а пізніше й інші всілякі відтінки, бере початок від легенди про Марію Магдалину. Вона свідчить, що Марія нанесла візит із проповіддю до римського імператора Тиберія. Із собою жінка, згідно зі звичаями того часу, принесла дари, серед яких були яйця. Вона піднесла їх римському імператору, кажучи: "Христос Воскрес!" Тоді Тиберій почав перечити її словам, сказавши, що ніхто не може воскреснути, так само як біле яйце не може стати червоним. І щойно він вимовив останнє слово, яйце в його руці стало червоним.

Серед інших народних звичаїв на Великдень в Україні стало своєрідне визначення своєї долі. Раніше після сімейного застілля було заведено виходити на вулицю і запам'ятовувати те, що першим кинулося на очі. Казали, що перше побачиш, те й буде для тебе найкращим заняттям у житті, що приносить удачу.

Ритуали на Великдень

Ритуали на Великдень на багатство. Будучи в церкві на Великдень 2023, потрібно купити парну кількість свічок, потім розкласти їх по парах і скрутити. Після цього свічки потрібно поступово підпалити, читаючи змову на багатство: "В ім'я Отця і Сина і Святого Духа, амінь. Є на Божому храмі сім куполів, а на тих куполах сім золотих хрестів. Прийду до храму ногами, похрещуся руками. Матір Божа, Отець Божий, Син Божий, візьміть хрести, ключі золоті, замкніть ними ворогів моїх язики злі. Зуби їхні, губи, руки, ноги замикайте, ключі на глибоке дно кидайте, щоб моїм ворогам ключі ці ніколи не дісталися, душу мою не губити, тіло моє не ламати. Молитва моя перша, ворогів справа остання. Ключ, замок, язик. Амінь. Амінь. Амінь".

Ритуали на Великдень на заміжжя. Незаміжня дівчина має поцілувати дев'ять великодніх яєць і сказати: "Як люди люблять Святий Великдень, цінують і пам'ятають материнську ласку, так би й мене чоловіки та хлопці сильніше за сильного любили, пуще за справжнього цінували. Табунами за мною, Божою рабою (ім'я), ходили. Христос воскрес, а до мене - женихи. В ім'я Отця і Сина і Святого Духа. Амінь".

Ритуали на Великдень на вагітність. За день до свята Великодня потрібно взяти стигле яблуко і загадати на нього бажання, але не їсти його. Після чого фрукт слід освятити в храмі під час великодньої служби та з'їсти його протягом святкового дня. Такий ритуал має наповнити жінку плодючістю.

Ось такі моменти щодо Великодня 2023 треба знати всім. Також раніше ми розповідали про те, що не можна робити напередодні Великодня- у Велику суботу.

Фото: pixabay.com, Pinterest