Великодній тиждень 2023 зараз у топі обговорень у наших читачів, і не дивно, адже наближається найсвітліше свято в році. Щоб у вас під рукою була вся необхідна інформація, ми присвятили цей матеріал важливій темі — це Страсний тиждень 2023. Коли Страсний тиждень і як називаються дні тижня перед Великоднем, читайте в нашому матеріалі.
Нагадуємо, що Страсний тиждень(його ще називають Страсна седмиця) — це період, коли згадують про останні події в житті Ісуса, описані в Біблії. Ці сім днів вважаються найсуворішими в плані обмежень.
У Страсний тиждень згадується Таємна вечеря, страждання, розп'яття і поховання Ісуса Христа. Останній тиждень перед Великоднем — дуже важливий період для кожної віруючої людини. Далі розповімо все про Страсний тиждень Великого посту.
Коли починається страсний тиждень
Страсний тиждень 2023 року — останній тиждень Великого посту, який починається після Вербної неділі і закінчується напередодні світлого свята Великодня. Ці сім днів вважаються найсуворішими в плані обмежень.
Оскільки православні християни відзначають Великдень у 2023 році 16 квітня, то Страсна седмиця випадає на 10-15 квітня.
Страсний тиждень по днях
10 квітня — Великий понеділок. Цього дня в церкві правлять молебень, який започатковує церковний чин мироваріння. Як ви знаєте, миро готують тільки раз на рік у цей період: з понеділка по середу Страсного тижня, а в четвер його освячують. Цього дня на церковному богослужінні розповідається про те, як Господь вигнав торговців із храму Єрусалима.
З цього дня стартує найактивніший період підготовки до Великодня 2023. Люди займаються прибиранням, намагаються закінчити розпочатий ремонт, закуповують продукти до свята.
Цього дня ті, хто дотримуються Великого посту, їдять сирі овочі та фрукти, хліб, горіхи і мед. Зазвичай це всього один прийом їжі ввечері.
11 квітня — Великий вівторок. Другий день Страсного тижня присвячений спогаду того, як Син Божий у Єрусалимському храмі навчав народ, розповідаючи про благодіяння і Страшний суд. День також присвячений пророцтвам Христа про зраду Іуди і зречення Петра.
У вівторок зазвичай починають готувати святкове вбрання для походу до церкви в неділю. Також раніше заготовляли дрова, на яких потім випікатимуть паски. Цього дня також ставлять молоко на сир. Цього дня віряни ходять на сповідь.
Цього дня дозволяються сирі фрукти й овочі, хліб, горіхи та мед, якщо любите.
12 квітня — Велика середа. Цього дня згадують ще одну подію, описану в Біблії. Так, коли рада первосвящеників і книжників вирішила вбити Христа в селищі Віфанія в будинку Симона прокаженого, де тієї ночі зупинився Ісус, одна грішниця вилила миро на Його голову. Цього дня Іуда виносив план, як зрадити свого Вчителя за 30 срібняків.
По середах намагаються закінчити з прибиранням, винести все сміття і старі непотрібні речі з дому. Також цього дня починають пекти паски, складати святкове меню на Великдень.
Сьогодні можна їсти мед, горіхи, хліб, сирі овочі та фрукти, масло і жирна їжа під забороною.
13 квітня — Великий Четвер. Віряни цього дня згадують становлення таїнства причастя Тіла і Крові Христових — євхаристії. Це день напередодні розп'яття Христа, у четвер відбулася Таємна вечеря, зрада Іуди, обмивання Ісусом ніг апостолів. У церквах проводять Таїнство причастя.
Цього дня готують так звану "четвергову сіль": є цілий ритуал її приготування. Опісля її зсипають у мішечок із молитвою і ставлять за ікону, а потім цією сіллю приправляють страви на Великдень і додають у їжу для хворих. У Чистий четвер перед Великоднем фарбують яйця, печуть паски.
Сьогодні можна їсти теплу їжу, але без рослинної олії. У раціоні можуть бути мед, горіхи, сирі фрукти й овочі, хліб. Також дозволяється невелика кількість вина.
14 квітня — Велика п'ятниця. Зазначимо, що Велика седмиця має найстрашніший скорботний день, тому що саме в п'ятницю Ісуса було розп'ято і він помер, взявши на себе всі людські гріхи. На вечірній службі виносять Плащаницю, яка символізує похоронну тканину, якою було накрито тіло Христа.
До цього моменту вірянам люди нічого не їдять, а після — тільки хліб і воду. У цей день категорично заборонено займатися прибиранням, будь-якою іншою фізичною працею, готувати. Усі розваги також під забороною. У Страсну п'ятницю прийнято багато молитися.
Релігійні люди цього дня зазвичай повністю відмовляються від їжі і п'ють тільки воду.
15 квітня — Велика Субота. Тіло Христа "перебувало в труні" в суботу, але душею Він зійшов у пекло і вивів із нього душі праведників. Увечері в храмах починають святкове богослужіння перед світлим святом Воскресіння Христового. У храмах Єрусалима в суботу сходить Благодатний вогонь, у церквах починаються служби з освяченням великодніх кошиків.
Цього дня ще можна закінчувати останні приготування до Великодня. Як і раніше, під забороною їжа тваринного походження, алкоголь. Є прикмета у Велику суботу: якщо не спати в ніч на Великдень, у життя прийде багато щастя й удачі.
У Велику суботу можна їсти теплу їжу, сирі фрукти й овочі, хліб, мед і горіхи.
Страсний тиждень перед Великоднем закінчується Воскресінням Христовим 16 квітня. Цього дня знімаються всі обмеження.
Що можна їсти в останній тиждень Великого посту
Великі дні Страсної седмиці передбачають найсуворіші обмеження в їжі за весь період Великоднього посту. Якщо говорити конкретніше, у Страсний тиждень можна їсти:
-
овочі, фрукти і зелень: це морква, буряк, картопля, капуста, гарбуз, кукурудза, селера, солодкий перець, огірки, помідори, яблука, груші, заморожені ягоди, цибуля, шпинат, щавель, кріп, базилік, петрушка та інші трави;
-
крупи, бобові, горіхи, сухофрукти;
-
із солодкого: мед, варення, джеми, козинаки, халва, чорний шоколад;
-
напої: чай, кава, морси, компоти, киселі, рослинні замінники молока.
Що не можна робити у Страсний тиждень
Перед Великоднем Страсний тиждень у віруючих людей стає великою перевіркою сили волі та духу, адже існує низка обмежень і заборон, які намагаються не порушувати. Отже, передвеликодній тиждень — що не можна:
-
їсти їжу тваринного походження, рибу, яйця;
-
вдаватися до розваг і веселощів;
-
брехати, лихословити, пліткувати;
-
вінчатися і хрестити дітей;
-
відмовляти в допомозі тим, хто просить.
Тепер ви в курсі, коли починається Страсний тиждень у 2023 році, як називаються його дні і що в цей період варто робити. Нехай підготовка до свята Великодня пройде в найбільш натхненній атмосфері!
Також не пропустіть лайфхаки, як фарбувати яйця на Великдень.