Чому переводять годинники: історія питання, цікаві факти та вплив на організм

Важливо знати

Ірина Майстренко

Фріланс-редакторка

Цього тижня тема переведення годинників на літній час в Україні — одна з найбільш обговорюваних. Ми вже розповідали, коли Україна перейде на літній час і чи потрібно переводити годинник на комп'ютері та смартфоні. Цього разу ми поділимося, навіщо взагалі переводять час, які плюси та мінуси переведення, а також — як цей процес впливає на організм.

Переведення годинників у світі: історія події

Багато хто зараз цікавиться, як з'явилася ідея переведення годинників на літній і зимовий час. Історія говорить про те, що все почалося... з жарту. У далекому 1784-му році політик і громадський діяч Бенджамін Франклін був у Парижі з дипломатичною місією. Пропрацювавши в країні 8 років, він уже дуже добре знав звички французів і свої спостереження в сатиричній манері навіть анонімно друкував у газеті Journal de Paris. В одній зі своїх заміток Франклін повідомив читачам про своє спостереження. Так, його слуга забув на ніч закрити віконниці, через що політик прокинувся о 6-й ранку і споглядав схід сонця. Він зазначив, що якщо перевести стрілки годинника ще на годину вперед і використовувати цей світлий час дня для роботи, то ввечері можна буде більше встигати і навіть не запалювати свічок.

За словами Бенджаміна Франкліна, якби влітку городян будили церковний дзвін і гарматні постріли, країні вдалося б здорово заощадити.

Через деякий час, 1907 року, англійський будівельник Вільям Віллетт озвучив ще одну думку на користь переходу на літній час. У своїй статті про нераціональне використання денного світла він запропонував щонеділі квітня переводити час на 20 хвилин, а у вересні — назад. Він стверджував, що англійцям вдалося б економити приблизно 210 світлих годин щорічно, а це — 2 мільйони 500 тисяч фунтів стерлінгів у загальній сумі. Автор також заручився підтримкою самого Артура Конана Дойла.

Величезний крок до переходу на літній час зробив легендарний Вінстон Черчилль, на той час ще майбутній прем'єр-міністр Великої Британії. Уперше перехід на літній час відбувся лише 1916 року, після того, як під час Першої світової війни спершу стрілки годинника на годину вперед перевели в Німеччині та Австро-Угорщині, а потім уже британці, французи та інші країни Європи. І якщо в той час ішлося про економію вугілля, то в пізніші часи — про економію електроенергії.

Коли в Україні вперше перевели годинник

Як частина європейської громади, Україна почала традицію переходу на літній і зимовий час ще 40 років тому. Уперше годинник перевели на годину вперед у березні 1981 року. А вже незалежна Україна закріпила це рішення урядовою постановою 1996 року.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів від 13 травня 1996 року № 509 "Про порядок обчислення часу на території України", час переводять двічі на рік: на літній — в останню неділю березня, на зимовий — в останню неділю жовтня.

В Україні в останні кілька років активно йдуть розмови про те, щоб відмовитися від переходу на літній час. 3 березня 2021 року Верховна Рада прийняла за основу законопроєкт № 420 1, який передбачає встановлення на території України єдиного поясного часу і відмову від щорічного сезонного переведення стрілок годинника. Однак відмови від переведення годинників у 2023 році ще не буде.

Як зараз йдуть справи з переходом на літній час у Європі

Перехід на зимовий і літній час двічі на рік застосовується приблизно в 70 країнах світу, зокрема, в Європі та Північній Америці, на всій території або частково. Дати, коли переводять годинники, у різних країн можуть бути різними. Близько 135 країн або ніколи не користувалися цим, або відмовилися від цієї ідеї.

2019 року Європарламент підтримав скасування обов'язкового переведення годинників у країнах Євросоюзу, і вже з 2021 року кожна країна-учасниця мала вирішувати самостійно, чи варто переводити годинник. У 2019 році за це проголосував і Європарламент. Потім питання передали до Ради Європейського союзу, головою якої на той час була Фінляндія. Рада вирішила, що це рішення потребує аналізу наслідків, який має провести Європейська комісія. Проте в ЄС, як і раніше, немає консенсусу щодо переведення годинників.

Плюси і мінуси переведення годинників: за що критикують перехід на літній час

Переведення годинників може бути корисним у найрізноманітніших сферах:

  • переведення годинників може сприяти економії електроенергії. У різних країнах вдається економити від 1-3% електроенергії.

  • перехід на літній час може підвищити безпеку на дорогах. Також можна знизити витрати на освітлення вулиць і доріг, оскільки світловий день стає довшим.

  • так легше синхронізуватися з іншими країнами: переведення годинників дає змогу людям узгоджувати свої розклади і події на основі загального часу, особливо це важливо, якщо ви перебуваєте в іншому часовому поясі або подорожуєте в іншу країну.

  • кількість шкідливих викидів у навколишнє середовище стає меншою;

  • перехід на літній час сприяє розвитку туризму та відпочинку на природі.

Проте у переходу на літній час також є і критики. Як аргументи проти називають таке:

  • переведення годинників у високотехнологічних сферах влітає в кругленьку суму;

  • зараз люди ведуть занадто різний спосіб життя, тому економія електроенергії через переведення часу несуттєва;

  • перехід на літній і зимовий час сильно б'є по здоров'ю людини, оскільки різко змінюються біоритми. Особливо страждають люди з чутливою нервовою системою, діти і літні люди;

  • переведення годинників може викликати плутанину і незручності в діловому та особистому житті;

  • зміна часу може призводити до технічних проблем із комп'ютерами, програмним забезпеченням та іншими системами, які залежать від точного визначення часу.

Цікаві факти про переведення годинників

Перехід на літній час 2023 — ще один привід згадати пов'язані з цим процесом цікаві факти.

► Наразі понад 70 країн переходять на літній час шляхом переведення годинників на одну годину вперед влітку, що становить понад 30% з усіх існуючих країн у світі.

► Близько 135 країн або ніколи не користувалися цим, або відмовилися від цієї ідеї.

► У США переведення годинників на літній час проводиться в різний час у різних штатах. Наприклад, в Аризоні та Гаваях перехід на літній час не здійснюється взагалі.

► У деяких країнах, наприклад в Аргентині, переведення годинників проводиться не в нічний час, а в середині дня.

► У 2012 році дослідники британського Університету Алабами встановили, що перехід на літній час призвів до збільшення ризику серцевих нападів (на 10%). А при переході на зимовий час цей показник приблизно так само знизився. Також доведено, що переведення годинників може призвести до збільшення кількості ДТП через те, що у зв'язку з цим водії сідають за кермо не виспаними.

► Екваторіальна Африка та Індонезія ніколи не переходили на літній час.

► Деякі країни, такі як Китай, Індія і Непал, використовують нестандартний час, відмінний від всесвітнього координованого часу (UTC). Наприклад, у Китаї використовується один єдиний час для всієї країни, незважаючи на те, що вона простягається через кілька часових поясів.

►Перехід на літній час зменшує ймовірність пограбування. Про це після досліджень заявив Аналітичний центр Огляду економіки та статистики у 2015 році. У середньому, коли годинник переводять на літній час, рівень пограбувань на день падає в середньому на 7%. А різниця з пограбуваннями взимку у вечірній час становить 27%.

► Латинська Америка спробувала запровадити перехід на зимовий і літній час, але дійшла висновку про його недоцільність, оскільки більша частина цієї зони розташована в екваторіальному поясі і не має великих сезонних відмінностей у тривалості дня.

Як переведення годинників впливає на здоров'я і як до нього підготуватися

Переведення годинників на літній і назад на зимовий час може чинити негативний вплив на здоров'я, особливо на сон і біологічні ритми організму.

Перехід на літній час може спричинити:

  • можливе погіршення загального стану в людей із хронічними хворобами;

  • переведення стрілок може мати негативні наслідки для серцево-судинної системи, зростає ризик інфаркту;

  • посилюються головні болі;

  • загострення симптомів депресії;

  • зменшення кількості енергії в організмі, загальний занепад сил;

  • порушення роботи біологічного годинника;

  • постійне відчуття недосипу;

  • погіршення пам'яті;

  • зниження функцій мозку;

  • проблеми з концентрацією уваги.

Як підготувати організм до переведення годинника 2023? Є кілька перевірених способів:

  1. Постарайтеся лягти спати і прокинутися на годину раніше, ніж зазвичай, за кілька днів до переведення годинників. Це допоможе вашому тілу поступово адаптуватися до нового розкладу.

  2. Уникайте вживання алкоголю і кофеїну за кілька годин до сну, інакше заснути буде набагато важче.

  3. Намагайтеся дотримуватися режиму дня, зокрема часу приймання їжі та занять спортом.

  4. Уникайте стомлюючих фізичних вправ.

  5. Пийте достатню кількість води, щоб організм не був зневоднений.

  6. Дотримуйтеся правильного харчування. Намагайтеся не перекушувати перед сном і вживати легкі продукти, які не перевантажуватимуть ваш шлунок.

  7. Багато гуляйте на свіжому повітрі.

  8. Постарайтеся зменшити рівень стресу наскільки це можливо.

  9. Обов'язково провітрюйте кімнату і впускайте свіже повітря.

  10. Заспокоїти організм допомагають ванни з сіллю і травами перед сном, щоб розслабити нервову систему.

Сподіваємося, ця інформація була для вас корисною і перехід на літній час в Україні пройде для вас максимально непомітно.

Також читайте, як дитині обрати щасливе ім'я.