Кожен власник авто мріє, щоб його залізна конячка прослужила якомога довше. І бажано - без поломок і серйозних несправностей. Для цього за машиною потрібно правильно доглядати, дотримуючись простих правил та рекомендацій. Сьогодні ХОЧУ! розповідає про деталі, які автовласники мають замінювати щороку, щоб авто довго і безпроблемно вам служило.
Повним списком від автомеханіків ділиться glavred. Радимо запам’ятати ці рекомендації і користуватися ними, адже саме так ви насправді зможете зекономити на технічному обслуговуванні авто (зазвичай заміна деталі обійдеться в меншу суму, ніж ремонт машини потім, коли “полетіла” вже не тільки ця деталь).
Що найчастіше змінюють в машині
Найперше, що потрібно знати кожному власнику авто: конкретний перелік витратних матеріалів, які підлягають регулярній заміні, залежить від вашої моделі автомобіля та фірми-виробника. Вони можуть відрізнятися як за термінами ТО, так і за, власне, списком деталей під заміну.
Однак є певний універсальний список, однаковий для всіх моделей. Йдеться про необхідність вчасної заміни моторного мастила та інших рідин з цього списку:
-
гальмівна рідина;
-
антифриз;
-
рідина гідропідсилювача;
-
трансмісійна олива.
Їх, щоправда, зазвичай змінювати потрібно рідше, ніж моторне мастило.
Що замінюють у машині кожні 10 000 км
Зазвичай виробники передбачають, що основні витратні матеріали потрібно змінювати саме через кожні 10 тис. км пробігу. Ця цифра може бути як більшою, так і меншою - тут вже варто звірятися з інструкціями, наданими саме вашим виробником авто. У більш сучасних авто, до речі, цей термін переважно більший.
Під час планового ТО водії зазвичай змінюють моторну оливу та масляний фільтр. Крім того, потребує огляду та, за потреби, заміни й паливний фільтр тонкого очищення.
Що замінюють у машині разом із мастилом
Список деталей і витратних матеріалів, які підлягають заміні, а також періодичність заміни можуть відрізнятися, в залежності від марки та моделі автомобіля, проте для більшості машин вони схожі. Це:
-
Заміна рідини ГПР (гідропневморесора);
-
Заміна паливного фільтра;
-
Заміна повітряного фільтра;
-
Заміна салонного фільтра;
-
Свічки запалювання;
-
Ремінь або ланцюг ГРМ (зазвичай змінюється після кожних 60 000 км пробігу);
-
Акумулятор (в залежності від інтенсивності та умов експлуатації авто).
Раніше ми також розповідали, як уникнути проблеми нагрівання керма влітку. Хитрий лайфхак легко вирішить цю проблему!