У школі про це не розказували: ТОП-30 загадкових фактів про космос і планети

Позитив

Іванна Кульбіда

Редакторка стрічки новин

Сьогодні, 4 жовтня, стартував Всесвітній тиждень космосу. Це наймасштабніший захід у світі, присвячений дослідженню космічного простору. Основною його метою є відзначення величезного внеску космічної науки і техніки у повсякденне життя і покращення доброустрою  людей.

Захід координується ООН за підтримки Асоціації Всесвітнього тижня космосу. Разом вони обирають тему події. Вперше її провели 2000 року на тему: "Запуск космічного тисячоліття". Щороку ООН і космічні агентства різних країн (за підтримки різних шкіл і університетів) розповідають про переваги освоєння космосу, зацікавлюючи таким чином молодь займатися наукою, технологіями, інженерією та математикою. HOCHU.ua вирішив долучитися до цієї благородної ініціативи й зібрав для вас найцікавіші факти про космос і планети Сонячної системи!

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:
freepik

Космос зачаровує своєю таємничістю, а найголовніше те, що завжди лишається ще чимало незвіданого, яке приховує його безмежність... А що з перерахованого нижче відомо вам?

  1. Юпітер може вмістити в себе тисячу планет розміром з нашу Землю. Але при цьому Сонце більше за цього гіганта, хоча у порівнянні з іншими зірками у Всесвіті воно надзвичайно маленьке.

  2. Венера - єдина планета Сонячної системи, яка обертається проти годинникової стрілки. Доба на ній триває понад 7 місяців.

  3. Юпітер, Уран, Нептун та Сатурн не мають твердої поверхні - прогулянки скасовуються.

  4. На планеті HD189733b постійно йде скляний дощ.

  5. У сузір’ї Орла була виявлена газова хмара. На думку астрономів, у ній міститься досить алкоголю, щоб випустити 400 трильйонів пляшок пива.

  6. У космосі панує повна тиша, адже там немає середовища для поширення звуку.

freepik
  1. Коли ми дивимося на найвіддаленіші з видимих зірок, ми бачимо їх такими, якими вони були 14 мільярдів років тому. Світло від них летить крізь простір зі швидкістю 300 000 км/сек і дістається до нас через багато мільярдів років.

  2. Уран - перша планета, відкрита за допомогою телескопу.

  3. На північному полюсі Марса товщина льоду доходить до 2,5 км.

  4. За день на Землю падає приблизно 27 тонн космічного пилу. За рік набирається 10 000 тонн пилу, який осідає і лишається на нашій планеті.

  5. Повне сонячне затемнення триває 7,5 хв, а повне місячне затемнення - не більше 104 хв.

  6. Найвища температура на Місяці становить +117 ℃, а найнижча дорівнює -173 ℃.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:
  1. Близько 40 нових зірок з'являється щороку у нашій галактиці.

  2. Велика Ведмедиця - це не просто сузір'я, а скупчення зірок, розташованих у різних галактиках. Просто особливе розташування Землі щодо Ведмедиці створює ефект перебування в одній площині.

  3. Найбільша гора на Місяці сягає 11 500 метрів. Просто мрія альпіністів.

  4. Найбільший кратер Сонячної системи, що утворився в результаті зіткнення з космічним об'єктом, розташований на планеті Меркурій. Це "Калоріс" (Caloris Basin), діаметр якого становить 1,550 км. Зіткнення було настільки сильним, що ударна хвиля пройшла по всій планеті, кардинально змінивши її зовнішній вигляд.

  5. Марсіанський вулкан "Олімп" (Olympus Mons) є найбільшим вулканом Сонячної системи. Його протяжність понад 600 км, а висота 27 км.

  6. На супутнику Юпітера, Іо, зафіксовано ~ 400 діючих вулканів.

  7. Найбільшим метеоритом, який впав на Землю, вважається 2,7-метровий "Гоба" (Hoba), знайдений  в Намібії. Він  важить 60 тонн і на 86% складається з заліза. Він вважається найбільшим шматком заліза природного походження на планеті Земля.

  8. Плутон є найхолоднішою планетою Сонячної системи. Лід на Плутоні міцніший за сталь, а температура може опускатися нижче -200 ℃.

  9. Захід сонця на Марсі здається блакитним.

freepik
  1. Вік середньої зірки становить від 1 до 10 мільярдів років, хоча деякі навіть старші.

  2. У космосі існує зірок більше, ніж піщинок на пляжі.

  3. Найпершими тваринами в космосі були плодові мушки. Вони були відправлені в 1947 році та повернулися назад живими.

  4. Велика червона пляма на Юпітері — це шторм, який не припиняє вирувати вже понад 200 років.

  5. Один із супутників Юпітера,  Європа, має морські гейзери, які у 20 разів вищі за Еверест.

  6. Світло Сонця, яке ми бачимо щодня, має вік близько 30 тисяч років.

  7. Чорна діра – найяскравіший об’єкт у всьому Всесвіті.

  8. Повна вартість скафандра для астронавтів становить близько 11 млн доларів, але 70% - це рюкзак і модуль управління.

  9. Плакати у космосі не варто, тому що сльози в умовах невагомості не стікають по щоках, а залишаються на поверхні ока у вигляді кульок, що викликає неприємні больові відчуття.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

І це далеко не всі цікавинки, які приховує Всесвіт! Також пропонуємо ознайомитися з чудовими фотографіями, від яких неможливо відірватися. Адже побачити таке в реальності рідко кому вдасться!

Головне фото: freepik