“Квітка душа” українського народу, яка пішла від нас за 2 дні до 76-річчя: повна біографія Ніни Матвієнко

Досьє

Софія Мельник

Редакторка стрічки новин

10 жовтня 2023 року українська співачка Ніна Матвієнко відзначила б свій 76-й день народження. Але за два дні до святкової дати Ніна Митрофанівна померла. Редакція Хочу згадує біографію, цікаві факти з життя та найвідоміші пісні Ніни Матвієнко.

Професія:  співачка, акторка
Дата народження:  10 жовтня 1947 року
Місце народження:  с. Недиліще, Україна
Найкращі роботи:  Пісня "Квітка душа", відеофільм "Русалкина неделя"
Нагороди:  Лауреат Державної премії України ім. Т. Шевченко, Герой України

Біографія Ніни Матвієнко

Ніна Митрофанівна Матвієнко народилася 10 жовтня 1947 року в селі Недлище (Житомирська область). Майбутня Народна Артистка була п'ятою дитиною у багатодітній родині Митрофана Устимовича та Антоніни Ільківни Матвієнко. Загалом у родині Матвієнка було одинадцять дітей.

Родина Матвієнка жила бідно, тож батьки вирішили віддати 11-річну Ніну до школи-інтернату у селі Потіївка. Після закінчення 8 класу Ніна Матвієнко перейшла до школи-інтернату в Коростені. Там вона займалася легкою атлетикою та акробатикою, а також співала пісні Людмили Зикиної. Викладачка навіть радила Ніні Матвієнко професійно зайнятися співом та спробувати себе в Українському народному хорі імені Григорія Верьовки. Дівчина послухалася поради та відвідала вокальну студію при хорі, але після закінчення інтернату їй довелося йти працювати на завод "Хіммаш" у Коростені. Там вона спочатку була табельницею, потім ученицею кранівника, а потім копіювальницею.

Коли у Житомирі проходили проби до естрадного вокального ансамблю, Ніна Матвієнко вирішила їх відвідати. Але її автентична манера виконання не підходила для естрадних пісень, тож Ніна Митрофанівна отримала відмову.

Але не здалася — 1966 року Ніна Матвієнко таки записалася до студії Хору імені Григорія Верьовки. І після закінчення навчання у студії стала солісткою хору.

З 1968 року Ніна Матвієнко почала співпрацювати з вокальним тріо "Золоті ключі". А 1991 року стала солісткою Національного ансамблю солістів "Київська камерата".

Але Ніна Матвієнко займалася не лише співом — 1975 року вона заочно закінчила філфак КНУ ім. Т.Г. Шевченко і почала активно займатися літературною творчістю. Вона публікувалася в журналах "Україна", "Дзвін", "Жіночий світ", а у 2023 році видала автобіографію "Ой виорю широку ширю". А 2004 року вийшла книга спогадів Ніни Митрофанівни "Уже так не буде, як є".

Особисте життя Ніни Матвієнко

1971 року Ніна Матвієнко вийшла заміж за художника-монументаліста Петра Гончара, який згодом став директором НЦНК "Музей Івана Гончара". Зазначимо, що Іван Гончар — рідний дядько та названий батько Петра.

Петро вперше побачив Ніну у 1968 році на концерті. Тоді він сказав, що Матвієнко буде його дружиною.

У шлюбі з Петром Гончаром Ніна Матвієнко народила трьох дітей — синів Івана та Андрія та доньку Антоніну.

Цікаві факти про Ніну Матвієнко

  • Співочим талантом мала і мати Ніни Матвієнко — Антоніна Ільківна могла співати у три, навіть чотири голоси.

  • Ніна Матвієнко грала ролі у телевиставах, фільмах, радіовиставах, а також була актрисою дубляжу. Наприклад, оповідачка у "Мавці" говорить голосом Ніни Матвієнко.

  • Ніна Митрофанівна пробувала себе і в політиці — на парламентських виборах 1998 року вона була 8-м номером від партії "Народний рух України". Але зняла кандидатуру відразу після обрання, тобто. так і не була народною депутаткою ВР.

  • Ніна Матвієнко піддавалася і критиці. Наприклад, війну на сході України Ніна Митрофанівна називала "братовбивчою". Українських військових на сході вона також не відвідувала.

  • 1985 року Ніна Матвієнко стала Народною Артисткою УРСР. Крім цієї нагороди, вона була відзначена званням "Почесної громадянки Києва", орденом Миколи Чудотворця, Орденом княгині Ольги ІІІ, а потім і ІІ ступеня, а у 2006 році президент України Віктор Ющенко нагородив Ніну Митрофанівну званням Героя України.

  • Похорон Ніни Матвієнко відбудеться 11 жовтня.

Найвідоміші пісні Ніни Матвієнко

Ой, летіли дикі гуси

Летіла зозуля

Квітка душа

Чарівна скрипка

Ой у вишневому саду