Тренд на здорове харчування набирає обертів і все більше людей приходить до того, що це не просто модно, а корисно для власного організму. Здорове харчування не тільки допомагає зберегти нормальну вагу й знизити ризик розвитку хвороб, але й підвищує загальний рівень енергії та здоров'я.
Які перекуси корисні та чи можна підтримувати здорове харчування на роботі — про це портал HOCHU.ua поговорив з health-експерткою з медичною освітою Уляною Вернер. Спойлер: не існує "неідеальних" продуктів і перекусити можна тим, чим ви забажаєте.
Які продукти можна використовувати в якості перекусу? Чи існують якісь заборони?
Будь-які, не існує такого поняття як погана чи хороша їжа, ви можете їсти все, що вам заманеться і не будувати свій раціон на заборонах і обмеженнях. Якщо ви шукаєте якісь варіанти перекусів, то фрукти або сухофрукти — чудовий вибір, але при умові, що вони не перевищують 1-2 продукти в порції та у людини немає порушення обміну речовин, таких як цукровий діабет або інсулінорезистентність.
Найпопулярніші фрукти для перекусу: яблука, банани, груші, апельсини, гранати та ківі. Якщо хочеться чогось більш поживного, то можна спробувати горіхи, такі як волоські горіхи, мигдаль, фундук та каштани. Вони багаті на білки та здорові жири, а також антиоксиданти. Щодо овочів, то вони також містять багато вітамінів, мінералів та клітковини. Можна спробувати моркву, огірки, помідори, гриби та цукіні. Також чудовою альтернативою є молочні продукти, якщо людина не має алергії на коров’ячий білок. Вони містять багато кальцію та білків, які дуже важливі для нашого здоров'я. Я рекомендую спробувати йогурт, сир або кефір, які також можна використовувати як перекус.
Що зручно брати з собою в офіс?
Я знаю, що багато роботодавців не думають про те, щоб забезпечити своїх працівників корисною їжею, це може впливати на ефективність роботи. Тому важливо самостійно піклуватися про свій раціон, особливо коли працюєш в офісі. Якщо ви не знаєте, що взяти з собою, то є декілька варіантів. Наприклад, ви можете спробувати салати зі свіжими овочами, куркою або рибою, вони можуть містити багато поживних речовин, які допоможуть зберегти енергію протягом дня. Ще один варіант — це сендвічі зі свіжою зеленню, сиром та м'ясом або вегетаріанські — з авокадо та овочами.
Якщо вам потрібен повноцінний обід, то гречка або рис є ідеальними варіантами. Вони містять повільні вуглеводи, які надають енергію на довгий час. Ви можете додати до них овочі, сир, м'ясо або рибу для різноманітності. Саме такі продукти можуть стати корисними в офісі, тому варто про них пам'ятати.
Чим можна перекусити вдома, коли дуже близько є спокуса з'їсти зайву котлету чи пиріжок?
Коли ми говоримо саме про сильне бажання, то одразу виникає питання щодо обмежень. Бо якщо людина регулярно обмежує себе в споживанні якоїсь їжі, як наслідок виникає "зрив". Це може призвести до розвитку компульсивного переїдання, а це вже розлад харчової поведінки. Не будуйте своє харчування на заборонах, краще з’їсти ту котлету або тортик, ніж обмежувати, а потім картати себе через зайвий шматок.
Якщо ви все-таки хочете перекусити чимось більш ситним, але корисним, найкраще комбінувати улюблені продукти.Наприклад, грецький йогурт з медом, фруктами або ягодами може бути смачною альтернативою. Також можна спробувати цільнозерновий хліб з маслом, авокадо, томатами або огірками. Якщо вам подобається сир, то ви можете зробити нарізку з ним, додати горіхи та свіжі овочі, такі як морква, селера, огірки. Іншими варіантами можуть бути: гуакамоле з цільнозерновим хлібом та овочами, насіння чіа або льону з медом, фруктами або ягодами, гранола з молоком або йогуртом, салат з овочів, який можна заправити оливковою або мигдальною олією, або це може бути комбінація свіжих овочів з гуакамоле чи сиром. Всі ці перекуси можна легко приготувати вдома.
Як часто можна перекушувати і які мають бути порції?
Наскільки часто ми перекушуємо і скільки їмо залежить від нашого стану здоров’я. Людина з метаболічним синдромом не може собі дозволити перекушувати, а людина з хронічним гастритом повинна це робити завжди. Але загалом перекуси можуть бути корисними, якщо ми не використовуємо їх як заміну повноцінним прийомам їжі. Рекомендована кількість зазвичай складає 1-2 рази на день. Вони можуть бути між основними прийомами їжі, або як додаткові перекуси для підтримки енергії під час спорту або розумової діяльності. Щодо розміру порцій, це також залежить від кількості калорій, які ми повинні споживати щодня. Зазвичай калорійність перекусів може бути від 100 до 400 калорій, залежно від наших особистих потреб.
Треба перекушувати через те що зголоднів/ла чи тому що повинні бути перекуси між основними прийомами їжі?
Ви можете не перекушувати взагалі, якщо протягом дня почуваєтесь добре та не маєте хронічних захворювань, які б вимагали цього. Перекуси між основними прийомами їжі корисні, якщо вони допомагають підтримувати оптимальний рівень глюкози в крові та запобігають занадто довгій перерві між, наприклад, сніданком і обідом. Вони необхідні для підтримки енергії протягом дня та забезпечення необхідними поживними речовинами.
Важливо: вся інформація медичної тематики, розміщена на сайті HOCHU.ua, має виключно інформаційний характер і не є медичними порадами. Будь-які поради медичного характеру, зокрема приймання тих чи інших препаратів, може давати лише фахівець. Якщо у вас проблеми зі здоров'ям, зверніться до лікаря.
Раніше ми також розповідали про те, які продукти можуть заважати вашій дієті. Чому краще відмовитися від цих 5 продуктів, якщо точно хочете схуднути.