Ми розповідали, чи можна насправді зберігати черпак або ложку в посуді з готовою їжею. Важливий фактор - наявність бактерій. Вони ж і впливають на збереження молока в холодильнику.
Як розповіли на порталі “Улюблена”, молоко швидко скисає через дію молочнокислих бактерій. Ці бактерії потрапляють у напій з повітря. Їх розмноженню сприяє висока температура, тоді як низька - уповільнює цей процес.
Часто виробники пастеризують та ультрапастеризують молоко. Ці процеси знищують бактерії і подовжують термін придатності продукту. Але, після відкриття пакета молока, до нього швидко потрапляють бактерії з повітря.
Чому молоко скисає навіть у холодильнику?
Існує декілька можливих причин, чому молоко впродовж 1-2 днів скисає. Перш за все, це може свідчити про те, що в магазину його зберігали неправильно.
Ще один фактор - неправильне зберігання вдома. Це розміщення молока на незбіжних полицях або на дверцятах - там температура може бути занадто високою.
Також причиною може бути використання нестерильного посуду, який містить бактерії. Зберігання молока у прозорій тарі - це пов’язано з тим, що світло прискорює процес скисання.
Як запобігти скисанню молока
Можна дещо зробити, щоб зберегти молоко свіжим на довший період. Рекомендується виконати такі кроки:
-
Прокип’ятіть молоко, це знищить молочнокислі бактерії. Коли охолоне до кімнатної температури, перелийте в непрозору тару з кришкою.
-
Зберігайте молоко на нижніх полицях холодильника, де температура становить 4-5°.
-
Термін придатності молока буде довшим, якщо при кип’ятінні ви додасте додати маленький шматочок цукру, дрібку солі або дрібку соди.
Якщо молоко все ж скисло, не слід одразу виливати його. Продукт все ще можна використати для приготування, наприклад, ідеальних оладок.