In vino veritas: базові знання про вино для початківців

Рецепти
Юлія Бражнік

Юлія Бражнік

Журналістка

Винний етикет та винна культура — це дуже об'ємний та цікавий світ. Люди, які добре знаються на вині, виробляють його або займаються винним бізнесом, чудово знають усі тонкощі цього світу. Але ми вам пропонуємо дізнатися про базові моменти, які стосуються винної культури.

Що потрібно знати про вина новачкові

Що треба знати про вино Що треба знати про вино Що треба знати про вино
  1. Винний келих беруть не за чашу, а за ніжку. Вино не потрібно нагрівати. Нормальна температура тіла 36,6 — це погана температура для вживання вина. Вважається, що максимальна допустима температура для червоного вина — 18 градусів, для білого — 12 градусів, але й тут є певні нюанси. У будь-якому випадку тримати келих потрібно тільки за ніжку, щоб не нагрівати напій.

  2. Келих потрібно наповнювати вином на 1/3, а не наливати до країв. Для орієнтира — це трохи нижче за найширшу частину келиха. У такому разі, як кажуть сомельє, при наливанні утворюється "пастка для аромату".

  1. Декантер — це не заморське блюдо, а скляна посудина, призначена для подачі вина. Переливання вина з пляшки у декантер використовують для зняття осаду та аерації вина.

  2. Ваш келих може виконувати роль декантера. Саме тому ви часто бачите, як хтось обертає вино в келиху, перш ніж його спробувати. Це допомагає наситити вино киснем та розкрити його аромат.

  1. Вино не закушують, його поєднують із їжею. І тут також існують свої принципи, правила та тренди.

  2. Серед знавців та любителів вина ви часто чутимете слово "таніни". Не лякайтеся, таніни — це натуральні речовини, які містяться в корі, деревині, шкірці винограду. Таніни мають гіркий присмак і віддають терпкістю. Ці речовини впливають на багатогранність смаку вина, якщо правильно застосовані.

  3. Читайте етикетку вина і ви зможете дізнатись багато корисного. Наприклад, у кожній країні, яка збирає врожай винограду та виробляє вино, існують власні позначки, що вказують на його якість. На італійському вині шукайте літери DOCG, іспанське вино відзначено словами Grand Reserva і Crianza, французька позначка — Vin de France та якісніше вино — AOC, у Німеччині — Deutscher Wein та більш елітний варіант Qualitatswein.

Дізнатися більше про культуру вина вам допоможе відвідування різноманітних винних фестивалів, дегустацій-лекцій у винних клубах чи поїздка на виноробню.

Нещодавно ми розповідали, як відкрити пляшку вина без штопора.