Часто, коли ми чуємо словосполучення "особисті кордони", то помилково уявляємо собі стіни, що відокремлюють нас від інших. У певному сенсі це правда. Але кордони – це обов'язково погано. Насправді вони є важливим компонентом здорових, збалансованих стосунків. Хочу розповідає про те, що таке особисті кордони у стосунках та як їх побудувати.
Що таке особисті кордони у стосунках і для чого вони потрібні
Особисті кордони - це психологічні, емоційні та фізичні рамки, які встановлюються людиною у стосунках з іншими людьми. Вони визначають, що прийнятно та комфортно для певної людини у різних ситуаціях.
Без здорових кордонів ваші стосунки можуть стати токсичними та незадовільними, а ваш добробут може постраждати, пояснює Нelpguide.org.
Види здорових кордонів
Особисті кордони можуть набувати різних форм.
Фізичні кордони
допомагають вам почуватися комфортно і безпечно не тільки коли ви маєте справу з незнайомцями, але і коли ви спілкуєтеся з найближчими вам людьми. Наприклад, ви можете сказати комусь, що віддаєте перевагу рукостисканню замість обіймів.
Сексуальні кордони
можуть включати будь-що: від запиту згоди перед фізичною близькістю до перевірки рівня комфорту вашого партнера під час сексу. Навіть якщо ви зустрічаєтеся зі своїм партнером вже багато років, вам слід виробити постійну звичку говорити йому про свої потреби. Можливо, ви захочете переоцінити обмеження та очікування, пов'язані з такими речами, як частота сексу та використання протизаплідних засобів.
Емоційні кордони
гарантують, що інші поважатимуть ваш емоційний добробут та рівень внутрішнього комфорту. Ви також можете використовувати ці бар'єри, щоб не відчувати себе у відповіді за почуття інших людей. Наприклад, ви можете визнати, що не несете відповідальності за те, як інша людина відреагує на ваше рішення відмовити йому у другому побаченні.
Матеріальні/фінансові кордони
поширюються на речі, такі як гроші, одяг, машина або будинок. Встановлюючи матеріальні кордони, ви можете сказати щось на кшталт: "Можеш взяти мою зарядку, але, будь ласка, поклади її назад, коли закінчиш" або "Ні, я не можу позичити гроші на нове взуття".
Часові обмеження
дозволяють вам зосередитися на пріоритетах на роботі та в особистому житті, не відчуваючи себе перевантаженими потребами та бажаннями інших людей. Уявіть, що у вас був напружений робочий тиждень, і ви хочете провести вихідні, відновлюючи сили. Ви можете відхилити запрошення на вечірку або встановити обмеження на тривалість перебування там.
Як розставити кордони у стосунках
Краще починати вибудовувати кордони у стосунках із чоловіком на ранньому етапі. Часто ви можете навіть не усвідомлювати важливості меж дозволеного у стосунках, доки не впізнаєте один одного ближче. Але робити це все одно треба.
Встановлення здорових кордонів потребує самосвідомості, пише positivepsychology.com.
Наприклад, можна використовувати ці три простих кроки до встановлення здорових кордонів у відносинах із чоловіком чи хлопцем:
Крок 1. Будьте максимально зрозумілі та прямолінійні. Чи не підвищуйте голос.
Крок 2. Сформулюйте свою потребу чи запит прямо з погляду того, чого ви хочете, а чи не того, чого ви хочете чи любите.
Крок 3. Прийміть будь-який дискомфорт, що виникає в результаті, чи то вина, сором чи каяття.
Третій крок характерний для людей із поганими кордонами, проблемами співзалежності чи людьми, які догоджають людям.
Що робити, коли хлопець чи чоловік вибудовує особисті кордони у стосунках з вами
Якщо ж ваш хлопець чи чоловік вирішить розставити особисті кордони, то постарайтеся прийняти той факт, що людина, яка встановлює межі, знає, що для неї краще. Якщо щось вас справді не влаштовує, повідомте про свої потреби, щоб ви разом могли дійти компромісу.
Пам'ятайте, що у вас обох є власний спосіб обробки та переживання емоцій. Намагайтеся не припускати, що потрібно вашому партнеру, перш ніж він скаже це вголос. Дайте йому можливість висловити свої потреби та бажання.
Вибачайтеся, коли це потрібно. Ви лише людина, і всі ми робимо помилки. Можливо, ви випадково перейшли кордон, відпустивши образливий жарт або занадто відвертий, хоча вас просили не робити цього. Коли хтось повторює кордон, будьте достатньо скромні, щоб вибачитись за свою помилку. Попросіть внести ясність, якщо ви відчуваєте, що вона вам потрібна.
Навчившись приймати та визнавати межі інших людей, ви можете почати думати про те, як покращити власні зв'язки з іншими. Зрештою, ефективні межі можуть дати вам обом відчуття сили і призвести до більш здорових стосунків, які приносять задоволення.
Раніше ми публікували 8 червоних прапорців, які сигналізують, що з цим хлопцем вам не по дорозі. Від таких людей краще тікати без оглядки.