Нові реалії та Resex: як повернутись до статевого життя після поранення

Секс

Марія Дума

Редакторка стрічки новин

Секс - важлива частина життя. Ми розповідали, які запитання слід собі поставити, щоб дізнатись, чи готові ви до сексу. Поговоримо детально про те, як повертатися до цієї складової  після повернення в цивільне життя.

Війна, яку переживаємо всі ми, вносить свої корективи у всі сфери, і сексуальна - не виняток. Щоб говорити про секс як складову повернення ветеранів та ветеранок до цивільного життя, Veteran Hub започаткували проєкт Resex.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Resex: як повернутись до життя

Проєкт передбачає дослідження про стосунки й секс в житті ветеранів та ветеранок. Співзасновниця Veteran Hub і авторка ідеї платформи Resex Івона Костина розповіла для “Поваги”, що організація намагається звертати увагу на ті потреби військових та ветеранів, якими в суспільстві займаються менше.

Окрім того, що це не здається першочерговим викликом, військовим, які перебувають на відновленні, зазвичай немає кому поставити запитання щодо продовження сексуального досвіду. Часто у них немає довірливих стосунків із медичними працівниками, а лікарям бракує поінформованості та здатності говорити на такі інтимні теми етично, з повагою і з розумінням.

Думаю, що немає пріоритетних і непріоритетних потреб. Добробут людини важливий на всіх етапах. І життя після поранення — це насамперед життя, у якому є секс, інтимність, близькість. І йдеться не тільки про механічний бік сексу, але також про здатність довіряти, почуватися в безпеці, будувати глибокі, зрозумілі й ціннісні стосунки з коханою людиною, — каже Івона.

Дуже важливо говорити про такі речі. В суспільстві вже багато людей, травмованих війною, і в майбутньому їх тільки побільшає. Тому основна аудиторія проєкту Resex — це ветерани й ветеранки, які отримали поранення. Натхненням для організаторок стала книжка Кетрін Еліс для військових у США “Секс та інтимність поранених ветеранів”. Оскільки тема дуже важлива для нашої країни, вирішили не просто перекласти працю Еліс, а зробити цілий проєкт. Але й посібники зробили теж “ Для нього ” і “ Для неї ”. Книгу Кетрін Еліс теж використали, але багато в чому вона не покривала досвід українських ветеранів та ветеранок, зокрема, недостатньо зачіпала питання жінок, які отримали поранення, містила мало інформації про досвід партнерів.

Жінки й чоловіки переживають секс по-різному і поводяться в сексі по-різному, тож нам було важливо дослідити досвід і ветеранів, і ветеранок, — зазначає Івона.

Секс після поранення: комунікація партнерів  

У випадку поранення одного з партнерів змінюється все життя пари, і сексуальна сфера - не виняток. Докладніше на цю тему для Resex розповіла психологиня та травматерапевтка Тетяна Ціленко.

За її словами, зміни, що стосуються сексуального життя, полягають у тому, що вам, можливо, доведеться знову пізнавати одне одного, знайомитися з новим образом його/її тіла і вибудовувати нові процеси для отримання задоволення.

Тут є два основні моменти: бажання і час. Бажання бути разом з вашим/ою партнером/кою, ставити цілі, йти вперед пліч-о-пліч. Саме це дасть силу та наснагу подолати перепони, що можуть виникнути в результаті отриманого поранення. У кожної пари свій темп адаптації до змін. Хтось прийме ситуацію швидше, хтось — повільніше. Тут немає правильного/неправильного. У вас стільки часу, скільки вам потрібно.

Також пара може зіткнутися з прийняттям нового образу тіла після поранення. Як показує досвід, навіть втрата функціональності не така травматична психологічно, як сприйняття свого нового зовнішнього вигляду іншими людьми. Тому партнер/ка може соромитись, боятись постати перед вами оголеним. Не поспішайте, не тисніть. Почніть з дотиків, поглядів, слів.

Якщо партнер/ка має порушення мовлення, вам доведеться вибудовувати нові способи спілкування. І це стосується як побуту, спілкування з сторонніми людьми, так і сфери інтимного життя. Психологиня радить домовитись, який знак, погляд чи рух буде означати “так” чи “ні”. Якщо ви навчитесь бути уважним до партнера\ки — зрозумієте його/її рухи, погляди, жести, ви обоє відкриєте для себе щось нове в сексі.

Крім порушення мовлення, наслідком поранення можуть бути інші ушкодження тіла. Можуть бути недоступними деякі пози, з’являтися обмеження в деяких видах стимуляції. Це може бути кінцем сексуального життя або новим викликом долі. В будь-якому випадку доведеться відкриватись, говорити відверто — адже це основа стосунків.

Також психологиня наголошує на тому, що варто уникати сюрпризів у ліжку. Особливо на перших етапах відновлення після поранення:

У вас обох достатньо нових вражень. Не поспішайте, щоб не травмуватися. Проходьте адаптацію до нової реальності поступово. Зміцнюйте фізичне тіло, піклуйтесь про здоров’я обох. Це стане помічним при використанні нових поз чи способів кохатися.

Дуже важливо не залишатися наодинці зі своїми страхами, тривогами. Поговоріть з партнером/кою, друзями, близькими, зверніться до спеціаліста. Це може бути психолог, психотерапевт, сімейний психолог, сексолог. Звернення за допомогою — не слабкість, а прояв сили та мужності.

Задоволення від сексу можна і потрібно повертати у життя. Можливо, під силу буде не все, але багато. Все залежить від прийнятого рішення, сили волі та зусиль. Експертка радить шукати інформацію, що стосується саме вашого поранення - і відповіді знайдуться.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Такий етап повернення до життя закономірний і не менш важливий, ніж інші. Про це можна і треба говорити. Адже комунікація - це той ключ, який відчиняє безліч дверей. Наприклад, до розуміння того, як розпізнати жіночий оргазм.