Щорічно 14 червня у світі відзначають День донора крові. Його було започатковано 2005 року як вдячність донорам за їх благородний вчинок і порятунок життя людей, які потребують переливання крові або її компонентів. Цікаво, що цю дату обрали не випадково - цього дня народився лікар-імунолог Карл Ландштейнер, який відкрив групи крові людини у 1930 році.
Як часто можна здавати кров і чим це корисно?
Донорство має бути регулярним, а не екстреним - лише за таких умов можна забезпечити постійний запас крові та її компонентів в масштабах всієї країни. Щодо частоти здачі крові, то вона така: для чоловіків - не більше 5 разів на рік, для жінок - не більше 4. Після п'ятої процедури рекомендовано зробити перерву від 3 місяців.
Люди, які здають кров регулярно, в більшості своїй, активні та життєрадісні люди, тому як кровопускання володіє деяким стимулювальним ефектом. Також регулярність процесу привчає організм швидше відновлюватись після крововтрат.
Підготовка до донорства
За 72 години до процедури утримайтеся від вживання ліків, що містять аспірин та анальгетики.
За добу до здачі крові з раціону необхідно виключити:
-
копчену, смажену, солону та гостру їжу,
-
молочні продукти,
-
горіхи,
-
ковбасні продукти,
-
яйця.
Вечеря та сніданок мають бути легкими. Дозволено споживати:
-
солодкий чай, узвар,
-
хліб, сухарі, сушки,
-
відварні крупи,
-
макарони на воді без масла,
-
соки, морси, компоти,
-
мінеральну воду,
-
овочі та фрукти (крім буряка, чорниці, бананів).
Також за 48 годин виключають алкоголь, а зранку перед здачею - каву та цигарки (варто утриматися від куріння ще на дві години після здачі крові). Обов'язково сповістіть лікаря, що братиме кров, якщо ви стоїте на обліку та приймаєте певні ліки.
До речі, що здати кров людина має бути в віці 19-60 років та важити не менше 65 кг - чоловіки, 55 кг - жінки. Останнім також не рекомендується здавати кров під час менструального циклу та 5 днів після його закінчення. Жінок, які мають дітей до 1 року також не допустять до донорства.
Хто не може бути донором
Приготуйтеся, список чималий:
► Люди з серйозними захворюваннями серцево-судинної та центральної нервової систем, а також з хронічними, злоякісними захворюваннями або рецидивами.
► Потенційні донори з патологічною схильністю до кровотеч.
► Люди з цукровим діабетом та іншими ендокринними захворюваннями, що вживають препарати.
► Хворі на гепатит B та С, ВІЛ-1/2, Т-лімфотропним вірусом людини І/II типу, лейшманіозом, хворобою Шагаса, бабезіозом.
► Ті, хто вживає не призначені лікарем препарати (у тому числі - стероїди та гормони).
► Люди, в яких було оперативне втручання з приводу резекції чи ампутації органа і трансплантації органів та тканин.
Також від донорства можуть тимчасово відсторонити тих, хто перехворів на бруцельоз, остеомієліт, лихоманку Ку, сифіліс, токсоплазмоз, туберкульоз, ревматичну лихоманку, лихоманку, грипоподібні захворювання та вагітних.
Що робити після здачі крові?
Потрібно відпочити 10-15 хвилин. Сповістіть лікаря, якщо з'явилися запаморочення чи слабкість. За цих симптомів також не рекомендується кермувати транспортом. Не навантажуйте руку, з якої брали кров, та найближче декілька годин не знімайте і не мочіть накладену пов'язку. Відкладіть заняття спортом на 12 годин. В наступні дві доби харчуйтесь регулярно, повноцінно, пийте багато води.
Важливо: вся інформація медичної тематики та інформація, що стосується здоров'я, розміщена на сайті Хочу.ua, має виключно інформаційний характер і не є медичними порадами. Будь-які поради медичного характеру, зокрема щодо прийому тих чи інших препаратів, може давати тільки фахівець. Якщо у вас виникли проблеми зі здоров'ям, зверніться до лікаря.
Раніше ми писали про заяву принца Гаррі, що він був народжений в якості донору органів для свого старшого брата Вільяма. Власне тому сім'я відкрито називала його "запасним".