Чи є різниця, о котрій лягати спати і в які міф про здоровий сон ми даремно віримо? Вчений Олександр Коляда роз’яснює (ВІДЕО)

Здоров'я

Богдана Карц

Головна редакторка

Сон - надзвичайно важлива річ у житті кожної людини. Без повноцінного висипання постраждає не тільки фізичне, а й психічне здоров’я. Нам треба спати, щоб мислити чітко, швидко реагувати і розвивати нашу пам’ять. Однак важливим є не тільки те, скільки ми спимо, а й в якій позі проводимо ніч. А от чи важливо, о котрій годині потрібно лягати спати - HOCHU.ua розповідає далі!

Розібратися у цьому питанні допомагає відомий український вчений-генетик, популяризатор науки Олександр Коляда. У своєму Instagram він розвіяв один із найпопулярніших міфів про сон і розповів, чи дійсно настільки важливо лягати до 23-ї години.

Олександр Коляда. Фото: PRESSIFOTO
ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Отже, як з’ясувалося, популярна серед людей “казочка” про те, що сон між 21 та 22 год дорівнює п’яти годинам сну - не більше, ніж вигадка. Просто свого часу одне із досліджень вчених не зовсім правильно витлумачили і в маси потрапив міф, який і досі доводиться розвіювати, пояснює науковець:

Те, що треба лягати спати до 23:00 - це міф. Тобто можна лягати спати хоч о першій ночі. Можна вести такий спосіб життя, коли ти завжди лягаєш спати о 5-ій ранку і встаєш о 12-ій, і в тебе в житті все добре. Чому це може не спрацювати: бо немає інструкції до кожної окремої людини. Комусь це виявиться шкідливим, а комусь - ок.

Але є деякі міфи, пов’язані з тим, що треба лягати спати рано, тому що ціна сну з 9-ї до 10-ї вечора дорівнює 5 годинам сну - це все міф. Колись мені навіть вдалося розкопати це дослідження, яке поклало початок цього міфу. Воно говорить зовсім про інші речі - не про те, як його ретранслюють. Є головний аргумент тут, що гормони (гормон росту, мелатонін, IGF-1 типу) виділяються вночі й нам ці гормони потрібні, тому нам важливо не пропустити їхній пік вироблення вночі, який буде о 1-ій чи о 2-ій годині ночі.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Втім, за словами експерта, ці дані ми отримали з дослідження звичайної популяції. Тобто вчені досліджували людей, які лягають в 9, 10, 11 вечора, а встають в 7, 8, 9, і поміряли, коли у них пік гормону. Оскільки він виявився о 2-ій ночі, то звідси й зробили висновок, що їм треба лягати о 2-ій ночі.

Але це не так, -  наголошує Коляда. - Бо якби ви взяли групу людей, які щодня лягають о другій ночі, ви б побачили, що в них цей пік - о 4-ій ранку. Їм нормально лягати о 2-ій ночі, вони отримують всі свої гормони - просто з цим зсувом. Але цієї групи людей у світі дуже мало і їх дуже рідко досліджують.

Тому тут загальне правило, що найважливіше для людини - це регулярність і висипати свою норму. А норма - це від 7 до 9 годин для більшості людей. Є винятки - і в той, і в інший бік, але для більшості це саме так. Якщо ти завжди все робиш однаково, а не 5 днів на тиждень лягаєш, як потрібно, а потім “мені ж дозволили, тому я ляжу о 4-ій ранку і це буде ок”... Це називається соціальний джетлаг, це не дуже корисно.

Щодо того, чи варто намагатися відіспатися на вихідних, вчений каже, що краще так не робити. А якщо і робите так, то хоча б не зловживайте такою звичкою.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Довідка про експерта:

Олександр Коляда — 36-річний український генетик, популяризатор науки, ведучий науково-популярного телешоу “ЕксперименТИ”. Також він  викладає курси здорового способу життя у “Школі довголіття”, читає популярні лекції зі сфери своїх наукових інтересів, є спікером TEDxKyiv. Він - науковий співробітник лабораторії епігенетики Інституту геронтології Національної академії медичних наук України. Входить до світового рейтингу “ТОП-100 лідерів довголіття”.

Важливо: вся інформація медичної тематики та інформація, що стосується здоров'я, розміщена на сайті Хочу.ua, має виключно інформаційний характер і не є медичними порадами. Будь-які поради медичного характеру, зокрема щодо прийому тих чи інших препаратів, може давати тільки фахівець. Якщо у вас виникли проблеми зі здоров'ям, зверніться до лікаря.

Раніше ми також розповідали про девайси, які бережуть ваш сон. Є цілий перелік спеціальних приладів та програм, засинати з якими буде набагато легше!

Головне фото: freepik