До дня Незалежності України: найкращі українські серіали, які варто подивитися всім (ОПИС і ТРЕЙЛЕРИ)
Тільки зараз стає зрозуміло як мало було знято за роки незалежності України. Бо якщо прибрати: серіали, де російські актори виконували головні ролі, а наші були “напохваті”, повністю російськомовні серіали (які зараз жахливо, поспіхом дублюють) та відверте вітчизняне “мило”, зняте за 5 копійок в трьох локаціях, то залишиться не так уже і багато. Тож варто цінувати кожен оригінальний український серіал!
“Століття Якова”
В основу серіалу покладено однойменний роман письменника Володимира Лиса, що розповідає історію українця, який за свій чималий - столітній - вік пережив 5 держав: царську імперію, УНР, панську Польщу, нацистську Німеччину та СРСР. І різне було у його житті: велика любов та велике горе, друзі та зрадники, щастя та порожнеча.
І головне чому він навчився за цей час – не засуджувати людей. Тому, коли до його хати випадкова зайшла дівчина, якій стало зле від наркотиків, то Яків не жене її, а навпаки, - усіляко допомагає. Навіть розуміючи, що її візит до добра не доведе. Адже за дівчиною обов’язково прийдуть ті, хто підсадив її на голку.
По суті, перша якісна українська серіальна “ластівка”. З потужною грою Станіслава Боклана у ролі мудрого Якова та чудовою Людмилою Загорською у ролі красуні-польки. З мінусів – театральні декорації, які ну дуже псують загальне враження. Проте до цього швидко зникаєш, бо сюжетні перипетії поглинають з головою.
Окрема приємність - саундтрек. Це пісні “Океану Ельзи” “Не йди” та Христини Соловій “Під облачком”.
“Гвардія”
В цьому є щось дуже іронічне, що перший український серіал про криваві події на Майдані, розстріли людей та війну на Донбасі зняв режисер, який народився в Донецькій області, професії навчався у Санкт-Петербурзі, а в кіно дебютував… мультиком. Йдеться про Олексія Шапарева.
Колись режисер розповідав мені, що бюджет “Гвардії” був крихітний, продюсери на всьому економили, тож приходилося крутитися. На щастя допомогли військові: вони надали техніку та солдат для масовки. Сама ж історія про добровольців, які з Майдану пішли на війну вийшла сумною, щемною та чесною. А фінальна пісня “Жура” – просто рве душу на шматки.
Серіал став першою великою роботою в українському кіно актора Олексія Горбунова, який тоді якраз розірвав усі зв’язки з Росією, відмовився від тамошніх кінопроєктів та повернувся до Києва.
“Спіймати Кайдаша”
Мабуть, на сьогодні, це найпотужніший серіал, знятий за всю історію незалежності України. Знаєте, як зазвичай у нас буває: один актор грає дуже круто, ще два – трошки гірше, але теж класно, а ще два-три своєю дерев’яною мімікою псують все, що тільки можна. В “Кайдашах” усе інакше. Тут актори – кожен на своєму місті. І не важливо: головна то роль чи епізод. Всі виглядають органічно, максимально життєво. Всі викладаються по повній.
Додайте сюди ефектний сценарій Наталки Ворожбит, яка повністю осучаснила класичну історію Нечуя-Левицького, перенісши її на початок двохтисячних. Події розгортаються хронологічно, а класична проблема поколінь “батьки-діти” набиратиме обертів, доки і не вибухне… на Майдані - у 2014-му. В серіалі є все: і смішне, і гірке. Кожна ситуація, у яку потрапляють герої, до болю знайома. А потому – близька.
А що надзвичайно важливо – у “Кайдашах” не має трафаретних героїв. Всі вони, перш за все, звичайні люди. Зі своїми тарганами в головіах, слабкостями, помилками та емоціями.
“І будуть люди”
Ще один серіал, знятий по однойменній книзі іншого українського класика – але вже радянських часів – Анатолія Дімарова. Скажу одразу – роман сильніший за серіал. В ньому більше шарів, непростих історій та яскравих героїв. Проте, віддаю належне творцям: вони зробили вельми непогану екранізацію.
Події серіалу відбуваються з 1901-го по 1932-й роки. В центрі сюжету – звичайні українці, які опиняються у вирі подій, які один поет влучно описав єдиним словом: криваві. Перша Світова війна, більшовицький терор, боротьба за незалежність України, насильницьке закріпачення людей у колгоспах, Голодомор… Одна серія – окрема історія.
Зняв серіал пречудовий режисер Аркадій Непиталюк. Історію він веде без непотрібного поспіху (сучасна динаміка на користь картині точно не пішла б), щоб глядач встиг звикнути до героїв, зануритися у події. Непиталюк уважний до деталей, не зловживає великим планами (коли на півекрана – обличчя актора – наші серіалісти це чомусь обожнюють). Плюс переконливі декорації і якісна робота гримера.
“Козаки. Абсолютно брехлива історія”
У цій добірці це мій особистий улюбленець. Бо він настільки несерйозний, наскільки це взагалі може бути. Наче його головне і єдине завдання: зробити все, щоб розважити глядача. Тобто нас з вами. І, треба сказати, він впорався з цим на всі 100 відсотків!
Сама сюжетна зав’язка – історія хлопця, який пограбував російського царя (щоб викупити матір з турецького полону) – вже прекрасна. Але так сталося, що серед скарбів він поцупив одну дуже важливу річ – кульчик – магічну сережку, яка робила владику непереможнім. І тепер за ним полюють царські посіпаки. А сам кульчик випадково потрапив на Січ.
У серіалі безліч доброго, яскравого гумору (інколи трохи на грані фолу) та бойових сцен (винахідливо поставлених та ефектно знятих). Тож недарма серіал придбав Netflix, а у 2021 році “Абсолютно брехлива історія” увійшла до шорт-листа національної кінопремії “Золота дзиґа” у номінації “Найкращий ігровий серіал”.
“Кава з кардамоном”
Адаптація відомого роману письменниці Наталії Гурницької “Мелодія кави у тональності кардамону”. Красива та трагічна історія забороненого кохання (українки – доньки священника, та польського шляхтича), що розгортається у Львові середини ХIХ століття. А заборонена вона не тільки через різну кастову приналежність героїв.
Вся сіль у тому, що він – старше за неї (але це як раз дрібниці) та… одружений (а оце вже явний моветон та скандал). Тобто коханці насмілилися кинути виклик усім моральним нормам свого часу… І, звісно, у відповідь це визвало неабиякий осуд та незадоволення суспільства.
Серіал знімався у копродукції з Польщею і його бюджет склав понад $2 млн. Що цікаво, священників які ви побачите у кадрі (зйомки проходили у Соборі святого Юри) – справжні! До речі, створюючи свій роман, письменниця надихалася реальною історією кохання Олександра Фредро та Софії Яблонської (дідусі та бабусі Андрія Шептицького). До речі, саундтрек до серіалу виконала співачка та головна героїня другого сезону реаліті "Холостячка" Злата Огневич.
“Перші ластівки”
Свого часу “Перші ластівки” буквально “висадили у повітря” тихий та нудний серіальний світ українського телебачення. Це був проєкт, не для “подивитися-розважитися”, а як потужний сигнал тривоги. Крик про допомогу і поклик до розуміння підлітків. “Ластівки” першими підняли такі – до того негласно заборонені теми, - як жорстоке цькування у школі, самотність та суїцид, гомосексуальність, алко-та наркозалежність (як батьків, так і дітей).
Кажуть, що серіал посприяв тому, що після його виходу, у рази збільшилась кількість підлітків, які перестали боротися з проблемами наодинці та звернулися по професійну допомогу до психологів.
Раніше ми розповідали про найочікуваніші серіали серпня. Серед головних новинок - "Асока", а також продовження усім відомих серіалів "Вбивства в одній будівлі", "Американська історія жахів", "Час перемагати" тощо.