Як правильно обрізати хвостик у моркви: забираємо тільки зелень чи ріжемо по овочу?

Сад і город
Богдана Карц

Богдана Карц

Головна редакторка

Раніше ми вже розповідали, коли найкраще викопувати часник в липні. Тепер же хочемо нагадати, що ранні сорти моркви також достигають у середині літа. І навіть якщо у вас пізні сорти моркви, наші поради щодо того, як правильно обрізати цей овоч, точно стануть вам у пригоді - просто трохи пізніше.

Якщо хочете, щоб ваш урожай моркви пролежав якомога довше, мусите дізнатися про кілька важливих правил її зберігання. Не забувайте, що морква схильна до гниття і закладати на зберігання її краще по окремості, а не насипом всю разом.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:
Related video

Існує три головних правила тривалого зберігання моркви:

  1. Збирати овочі краще у сухий сонячний день, причому після цього треба дочекатися її повного просихання на свіжому повітрі.

  2. Наступний крок - закласти плоди на зберігання таким чином, щоб вони не проростали у вашому підвалі, льосі чи коморі. Для цього потрібно правильно обрізати бадилля моркви: досвідчені дачники рекомендують прибирати не тільки зелень, а й відрізати частину овоча - приблизно на 1 см від краю.

  3. Щоб морква довго пролежала (не гнила, але й не сохла), краще закладати її на зберігання у ящики з піском.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Нагадаємо, ми також розповідали, що робити, якщо на листі кабачків з’явилися білі плями. Виявляється, у деяких випадках це зовсім не ознака хвороби.