40 святих 2023: коли відзначають, історія свята, молитва та прикмети
Зараз багато хто, хто стежить за датами церковного календаря на березень, цікавиться святом 40 святих. Щоб ви отримали повну інформацію за темою, ми публікуємо статтю про свято 40 святих у 2023 році: коли відзначають, які традиції, прикмети і заборони дня, а також, як молитися. Забирайте в закладки, щоб не втратити!
День пам'яті Сорока Севастійських мучеників — одне з найважливіших християнських свят року. Цього дня церква вшановує пам'ять 40 святих мучеників Севастійських, які постраждали за свою віру в Христа. Пізніше їх було зараховано до лику святих.
У зв'язку з датою трохи послаблюються серйозні обмеження Великого посту. Також є низка приписів і заборон, яких дотримуються віруючі люди, про що ми розповімо далі. У народній культурі День 40 мучеників також був приводом придивитися до знаків природи. Хоч свято і вважалося провісником весни, перевірено, що ще може бути 40 заморозків і 40 святих можуть підкинути 40 лопат снігу, про що говорить відома приказка. Далі читайте, коли 40 святих у 2023 році, а також про пов'язані з днем пам'яті традиції.
40 святих: дата свята
У мережі зараз багато хто цікавиться, коли свято 40 святих. Насправді дата свята не є перехідною і щороку відзначається в один і той самий день. 22 березня — День Сорока святих. З огляду на непросту і навіть моторошну історію дня, День 40 Севастійських мучеників — дата, що прославляє силу віри, жертовність і відданість Богу.
Зазвичай дата свята 40 святих випадає на Великий піст перед Великоднем, який вважається найсуворішим у році. І цього дня вірянам доступні послаблення: можна їсти гарячу їжу з рослинною олією і пити вино. Але, як то кажуть, піст — це не тільки про обмеження в їжі та очищення тіла, це насамперед про душу та екзистенційні пошуки. Тому в православне свято 40 мучеників є багато інших важливих ритуалів, про що ми також розповімо далі.
40 мучеників Севастійських: історія свята
Про свято Сорока Севастійських мучеників неможливо читати без сліз. Історія говорить таке: 320 року в місті Севастія воїнів римського легіону змусили жертвувати язичницьким ідолам. 39 осіб відмовилися поклонятися язичницьким богам і відрікатися від християнської віри, за що їх помістили в крижане озеро. Поруч поставили лазню, щоб охочі відректися від Христа могли в ній зігрітися. На ранок один із воїнів побіг у лазню, однак, забігши туди, одразу помер.
Побачивши, що воїни не замерзають, посібники лідера-вбивці побили їх до смерті і спалили. А обвуглені кістки кинули у воду, щоб християни не зібрали їх. Один із вартових імператора Ліцинія, супротивника християнства, бачачи страждання мучеників, увірував у Христа і приєднався до в'язнів, ставши одним із полеглих за віру. Через три дні 40 святих мучеників з'явилися Севастійському єпископу і попросили поховати їхні останки.
Тому 22 березня заведено вшановувати пам'ять 40 мучеників Севастійських, які загинули жорстокою смертю за свою відмову відректися від християнської віри.
Свято 40 святих: традиції та обряди 22 березня
Коли День 40 святих настає, віруючі люди дотримуються деяких традицій і ритуалів дня. Так, цього дня відвідують службу в церкві, де ставлять 40 свічок, моляться за здоров'я рідних і близьких, за збереження життя, особливо в наш непростий час, коли Україні доводиться відбивати навалу російських окупантів.
Також важливим ритуалом було топтати зелень рясту, заговорюючи своє майбутнє, щоб дожити до наступного року.
Молоді люди будували плани та каталися на гойдалках, що мало принести щастя й удачу.
Господині обов'язково готували спеціальну випічку: жайворонків. Це политі медом вівсяні або житні булочки у вигляді птахів, якими потім пригощали дітвору, зазиваючи весну. Також здобних жайворонків розвішували на деревах у саду, дарували сусідам, — вважалося, що так ще й свійська птиця буде здоровою. А все тому, що вважалося, що цього дня остаточно вступає у свої права весна, з теплих країв повертається 40 видів птахів, серед них і жайворонки.
Коли свято 40 мучеників настає, із задоволенням влаштовують застілля з рідними та друзями, страви на столі при цьому обов'язково мають бути пісними. І що більше гостей буде, то краще.
Також господарі виходили до землі, сіяли горох і мак, вірячи, що так урожай цього року буде багатим.
Православне свято 40 святих є покровителем для ще одного виду птахів — сорокам, які за походженням назви пов'язані зі святими. Вважалося, що цього дня сорока бере сорок гілочок і будує собі з них гніздо. Люди намагалися не турбувати птаха, бо він ще й був оберегом будинку, біля якого живе.
Траплялося, що вранці на свято 40 мучеників Севастійських був мороз, який зазвичай триває наступні 40 днів, тож люди намагалися вберегти посіви й пекли 40 кульок із жита або вівса. За традицією, їх викидали по одній на вулицю в наступні 40 днів.
Молитва на 40 святих
Віруючі люди на свято Сорока мучеників також звертаються до святих із проханнями:
***
О, святі, славні сорок страстотерпців Христових, що в місті Севастії заради Христа мужньо постраждали. Ви через вогонь та воду пройшовши і як друзі Христові у спокій Небесного Царства увійшовши, щиро молітеся до Пресвятої Трійці за рід християнський, особливо за тих, хто шанує святу пам’ять вашу і з вірою та любов’ю у молитвах звертається до вас.
Виблагайте у Всещедрого Бога прощення гріхів наших і життя нашого виправлення, щоб, у покаянні та нелицемірній любові один до одного перебуваючи, зі сміливістю стали на Страшному Суді Христовому і вашими молитвами праворуч Праведного Судді стали. О, угодники Божі, будьте нашими захисниками від усіх ворогів видимих та невидимих, щоб під покровом ваших молитов ми визволялися до кінця життя нашого від усякої біди, зла та небезпеки, і так прославляли велике та гідне поклоніння повновладної Тройці: Отця, і Сина, і Святого Духа нині, і повсякчас, і на віки віків.
День 40 святих: прикмети дня
На Сорока мучеників придивлялися до знаків природи, щоб зробити свій прогноз на майбутній урожай і погоду.
-
Якщо посіяти цього дня мак, урожай буде в 40 разів більшим за посіяний.
-
Холодно на церковне свято 40 мучеників, у наступні 40 днів можливе погіршення погоди. А якщо гарна погода, тепло буде й далі.
-
Якщо випав сніг — на Великдень буде холодно.
-
Якщо дівчата розірвуть цього дня 40 ниток і зламають 40 дерев'яних плашок, зима швидше поступиться місцем весні.
-
На свято 40 мучеників уже прилетіли шпаки, літо буде теплим.
-
Якщо затопити піч, швидше настане весна.
-
Синиця співає — тепло пророкує.
-
Якщо у свято гарна погода — буде багатий урожай гречки.
-
Сніг добре тане — буде повінь і буйний ріст трав.
-
Якщо чуєш грім — рік буде голодним.
-
Якщо на Сороки теплий вітер — буде дощове літо.
-
Якщо прилетіла чайка — буде тепла і швидка весна, жайворонок — до м'якого тепла, зяблик — буде холодно.
22 березня 40 мучеників: що не можна робити
Коли православне свято 40 святих вступало у свої права, релігійні люди намагалися не порушувати заборон.
-
Не можна займатися фізичною працею і прибиранням, інакше можна заробити 40 болячок.
-
Оскільки в розпалі Великий піст, не можна їсти м'ясо, рибу, яйця.
-
Рукоділля варто відкласти на інші дні.
-
Не можна позичати гроші в борг.
-
Не варто пліткувати, обговорювати інших людей і лихословити.
-
Не можна з'ясовувати стосунки і лаятися.
-
Під забороною негативні думки.
Тепер ви в курсі, якого числа свято 40 святих. Сподіваємося, інформація була для вас корисною.
Також читайте про день весняного рівнодення.