Івана Купала: що не можна робити, що треба та історія свята

Усі свята
Ірина Майстренко

Ірина Майстренко

Фріланс-редакторка

Цього тижня велика кількість статей у нашому розділі "Свята" присвячені темі Івана Купала. І цей матеріал — не виняток, тим паче, що наші читачі активно цікавляться датою. Отже, далі ви дізнаєтеся: все про свято Івана Купала —  історію, традиції, обряди, головні заборони і не тільки.

Ні для кого не секрет, що в Україні багато релігійних християнських свят тісно переплетені з народними датами часів язичництва. Свято Івана Купала — якраз той випадок. Його також називають Іванів день, Купайла, Ярило, Колосок, Сонцекрес, Іван-травник.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:
Related video

Свято символізує зв'язок людини з природою та їхню взаємодію, але й не тільки. Це давнє слов'янське свято, яке бере свій початок із язичницьких часів. Усе, що треба знати про дату, традиції забав цього дня, ми публікуємо далі.

івана купала традиції

Івана Купала: історія свята

Свято Івана Купала має тисячолітню історію, а тому й велику любов у народній культурі. Івана Купала — стародавнє слов'янське свято, яке відзначали в ніч із 6 на 7 липня. У той час люди поклонялися Сонцю і проводили різні обряди для взаємодії з природою: для гарного врожаю, світлого майбутнього, багатства. У цю чарівну ніч, коли природа і магічні сили були на своєму піку, проводили свято вогню, води і любові.

За традицією, день прив'язують до дня літнього сонцестояння 21 червня, але згодом дату і характер свята було трохи змінено і після переходу на григоріанський календар день Івана Купала стали відзначати 7 липня.

Є також думки, що Купала — древній слов'янський бог, але згадок про нього в історичних джерелах немає. Іван Купала — це Іоанн Хреститель, (Іоанн Предтеча), чиє Різдво відзначає християнська церква східного обряду 7 липня. Нагадаємо, Іоанн Хреститель передбачив прихід Месії і впізнав його в Ісусі Христі. Він похрестив Христа в річці Йордан і став його вірним учнем.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Але це було пізніше, а до цього в язичництві стародавні слов'яни поклонялися Ярилу. І в ніч на 7 липня було прийнято здійснювати обмивання в річкових водах (духовне очищення), через що виникла назва Купала.

івана купала що не можна робити

Івана Купала: традиції святкування та обряди

Традиції святкування Івана Купала — дуже різноманітні та при цьому ефектні, в їхню силу здавна дуже вірили. Одним із найпопулярніших обрядів був ритуал із вінком. Незаміжні дівчата вдень плели вінки з польових трав, а потім пускали вінок по воді, намагаючись дізнатися, як скоро вийдуть заміж. Традиція ворожінь і замовлянь на Івана Купала також була дуже сильна.

Обрядовим деревом вважали вербу, її прикрашали квітами та стрічками. Навпроти цього дерева у свято розводили багаття. Молодь танцювала біля багаття, символу захисту й очищення. Закохані стрибали через нього, перевіряючи міцність почуттів і намагаючись спрогнозувати спільне майбутнє. Також вважалося, що якщо спалити на цьому багатті сорочку хворого, людина незабаром одужає.

Усі, хто вірить у цілющі властивості трав, цього дня поповнювали свої запаси, адже на Івана Купала рослини набували чи не чарівної сили.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Звичайно ж, свято не обходилося без пошуків квітки папороті. Вважалося, що сміливець, який встоїть перед нечистою силою в лісі та знайде вогненно-червону квітку, отримає духовне та матеріальне багатство, удачу в справах. Також щасливчик зможе завоювати будь-яку дівчину, може не боятися жителів потойбічного світу. Репутація сміливої людини після цього купальського обряду гарантована!

У свято також накривали пишний стіл для рідних і друзів. Серед страв обов'язково мали бути солодкі вареники, каша, квас.  Також цього дня захищали оселю від злих духів, поклавши перед будинком гілочку осики та головку часнику під вікно.

Після всіх обрядів на світанку спалювали опудало Купайла.

івана купала обряди

Що не можна робити на Івана Купала: головні заборони

Як і в будь-яке інше свято, на Івана Купала є низка заборон, які не варто порушувати.

  • На Івана Купала не можна купатися, щоб русалки не потягли на дно.

  • У ніч на Купала не можна спати, щоб не забрала нечисть у свої тенета. У цей період проявляють активність відьми, перевертні, русалки, чаклуни, домовики, водяні, лісовики.

  • Під забороною шиття, вишивання, в'язання.

  • Заборонялося стригтися.

  • Прибирання також варто відкласти на інший день.

  • Не можна вибирати цього дня одяг чорного кольору, інакше бути біді.

  • У жодному разі не варто позичати гроші. Також не варто підбирати знайдене на вулиці, щоб не розпрощатися з багатством на весь майбутній рік.

що не можна робити на івана купала

Що можна робити на Івана Купала

Вважалося, що від свята Івана Купала потрібно взяти по максимуму.

  • Молодим людям варто зайнятися пошуком пари. А закохані та подружжя можуть цю ніч присвятити роботі над спадкоємцями.

  • Обов'язково варто взяти участь у народних гуляннях, не ігнорувати стрибки через багаття, що точно веде до очищення душі й тіла.

  • Можна ворожити на судженого: відкриєте для себе багато нового.

  • Варто запастися цілющими рослинами, адже вони цього дня мають ще більшу силу.

  • Надихніться святковою атмосферою та підживлюйте свій позитивний настрій.

Народні прикмети на Івана Купала

У ніч на Івана Купала також придивлялися до знаків природи, щоб зробити свій прогноз на майбутнє, зокрема на погоду та врожай.

  • На Івана Купала дощ — літо буде посушливим і спекотним.

  • Побачити змію 7 липня — до біди.

  • Якщо в ніч на Івана Купала багато рослин цвіли й розквітало, це свідчило про сприятливі умови для росту й розвитку рослинного світу, що, своєю чергою, віщувало гарний урожай.

  • На калині почервоніли ягоди — до ранньої осені.

  • Багато роси — будете мати завидний урожай.

  • Вночі зоряне небо, а вранці багато роси — чекайте на великий урожай.

  • Якщо вітер був слабким або повністю був відсутній у ніч на Івана Купала, це віщувало гарний урожай і сприятливі погодні умови.

що треба робити на івана купала

Бажаємо вам незабутнього свята!

Також зберігайте собі найкращі привітання з Днем ангела Івана та Іванки.