День Державного Прапора України: історія свята та важливе, що треба знати про цей символ

Усі свята
Ірина Майстренко

Ірина Майстренко

Фріланс-редакторка

Останній місяць літа може похвалитися великою кількістю дат, важливих для кожного українця. 23 серпня — День Державного Прапора України. У цій статті ми розповімо все про історію свята, а також важливі та цікаві факти про один із головних державних символів нашої Батьківщини.

День Державного Прапора України: історія свята

Стаття 20 Конституції України говорить про те, що державними символами України є Державний Прапор України, Державний Герб України та Державний Гімн України. Державний Прапор України — стяг із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього (угорі) і жовтого кольорів (унизу), зі співвідношенням ширини прапора до його довжини 2:3.

Related video
ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Синьо-жовтий прапор завжди був для українців символом свободи і боротьби за незалежність. А тепер, коли Україна відбиває навалу рашистських окупантів, для світу наш прапор — ще й символ героїзму, хоробрості, великої сили і жертовності.

День Державного Прапора України

І щороку 23 серпня відзначається День Державного Прапора України. До повномасштабного вторгнення РФ в Україну цього дня завжди проводилися офіційні заходи, соціальні та освітні акції, флешмоби.

Нагадаємо, що святкова дата була встановлена згідно з указом Президента Леоніда Кучми "Про День Державного прапора України" від 23 серпня 2004 року. 

На вшанування багатовікової історії українського державотворення, державної символіки незалежної України та з метою виховання поваги громадян до державних символів України постановляю встановити в Україні День Державного Прапора України, який відзначати щорічно 23 серпня,

— написано в Указі Президента України від 23 серпня 2004 року.

У 2009 році Президент Віктор Ющенко вніс до Указу зміни, заснувавши щорічну офіційну церемонію підняття прапора 23 серпня по всій Україні.

Дату було обрано невипадково, адже 23 серпня 1991 року, у надважливий для нашої країни та нації історичний момент, народні депутати внесли синьо-жовтий український прапор до сесійної зали Верховної Ради, а наступного дня було проголошено незалежність України. Тепер цей прапор перебуває під склом у музеї ВР.

історія свята день прапора україни

Затвердженню синьо-жовтого прапора передувало багато історичних подій, про найважливіші ми розповімо далі.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Історія прапора України

Державний прапор — важлива автентична складова символіки. Трансформація нашого прапора тривала багато років, доки він набув такого вигляду, як зараз. Зазначимо, що навіть зараз можна побачити різні версії кольорів прапора (відтінків кольорів), але щоб уникнути плутанини, можете зберегти для себе офіційні відтінки українського прапора за версією Pantone: Pantone Coated 2935 C та Pantone Coated Yellow 012 C.

колір прапора україни пантон

Що символізують кольори українського прапора?

Є кілька версій з цього приводу. Найпопулярніша народна: синій на прапорі символізує мирне небо, а жовтий - стигле колосся пшениці, багаті поля. За іншими версіями, це знаки головних стихій природи — води і вогню. Є також більш релігійна точка зору, за якою жовтий колір на українському прапорі уособлює Творця, а блакитний — усе земне, або синій колір — Божа сила, а жовтий — віра.

Ви також могли чути в Мережі суперечки про порядок кольорів. Прихильники теорії фен-шуй кажуть про те, що якщо поміняти розташування кольорів місцями, біди України підуть у минуле і почнеться період процвітання.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Коли і як з'явився український синьо-жовтий прапор?

Існує багато історичних версій, що розповідають про те, як на українських землях з'явився символ із поєднанням синього та жовтого кольорів. Є легенди, які підтверджують, що таке комбо виникло ще за часів Трипільської культури в період великого переселення народів.

Але перша історична згадка датується 1256 роком: у день заснування Львова. Тоді на його гербі з'явився жовтий лев на блакитному тлі. Загалом синій і жовтий кольори були присутні майже на всіх гербах міст Київської Русі, а також на гербах князів за часів середньовіччя та Королівства Русь (Галицько-Волинського князівства) у XIV столітті.

Також подібне поєднання кольорів було поширене в період козацтва.

Пізніше український прапор у сучасному вигляді з'являвся за часів "весни народів": у червні 1848 року його підняли на міській ратуші Львова. Відтоді прапори в таких кольорах почали з'являтися на важливих заходах, політичних демонстраціях, під час Шевченківських та інших свят.

Перше офіційне визнання синьо-жовтого як прапора українського народу відбулося 22 березня 1918 року. Тоді Центральна Рада ухвалила Закон, затвердивши поєднання жовтого та блакитного кольорів як стяг Української Народної Республіки.

Коли Україна опинилася у складі в'язниці народів срср, синьо-жовтий прапор був заборонений, за його демонстрацію можна було потрапити до в'язниці. Але більшовикам не вдалося придушити патріотизм українців навіть у той час.

історія українського прапора

Офіційне затвердження синьо-жовтого прапора як офіційної символіки України

18 вересня 1991 року Президія Верховної Ради України постановою "Про прапор України" надала синьо-жовтому прапору статус офіційної символіки країни.

28 січня 1992-го Верховна Рада України ухвалила постанову "Про затвердження Державним прапором України Національного прапора".

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

У 1996 році Прапор Держави Україна був затверджений статтею 20 Конституції України.

Тепер під синьо-жовтим прапором в Україні військовослужбовці складають присягу, проводяться офіційні заходи, працюють українські посольства, він висить в ООН тощо.

день державного прапора україни 2023

З Днем Державного Прапора України!

Також нагадаємо, раніше ми писали про ще одне не менш важливе для нашого народу свято —  День Української Державності, дату, що підкреслює тисячолітню історію України. Місія свята — утвердження історії України, тисячолітніх традицій українського державотворення, яке корінням сягає часів заснування Києва і розквіту за правління князя Володимира Великого.