Івана Купала 2023: традиції, прикмети та головні повір'я свята, на яке розцвітає папороть

Усі свята
Богдана Карц

Богдана Карц

Головна редакторка

Свято Івана Купала припадає на дні літнього сонцестояння (23-24 червня за старим стилем) і найкоротшу ніч у році - з 6 на 7 липня за новим стилем. Але вже скоро дата зміниться, адже з вересня Україна переходить на новий церковний календар.

Язичницький бог родючості та літнього сонця Купала ніколи не мав імені і набув його після пришестя християнства, коли на цей же день припало свято Різдва Іоанна Хрестителя. Тому купальські урочистості іноді називають Івановим днем або днем Івана Травника.

За народними віруваннями, у день Івана Купала для прохань "відкривається і небо, і земля", тоді як у дні зимового сонцестояння (на Різдво) - "лише небо відкривається".

Related video
ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

На підтримку Сонця

Івана Купала 2023: традиції, прикмети та повір'я свята - фото №1

У дні літнього сонцевороту сонце перебувало в самому центрі небесного купола, досягаючи найвищої точки і сили свого світіння. Вважалося, що все живе наповнюється в ці дні чарівною силою: в ніч на Івана Купала дерева пересуваються лісом, а птахи, тварини, рослини і трави можуть розмовляти.

Свято нагадувало і про те, що час рухається до зими, і з кожним днем ночі ставатимуть довшими. Темні сили раділа такому повороту подій, і були готові до будь-яких витівок. Аби не дати нечистим завадити сонцю зустрітися із зорею, люди в купальську ніч розпалювали великі багаття, ототожнюючи їх зі світлом небесного світила, і кидали у воду палаючі дерев'яні обручі.

Очищення вогнем і водою

У ніч на Івана Купала можна було очиститися вогнем і водою - тричі перестрибнувши через багаття, і скупавшись на зорі у водоймі або ранковій росі. Якщо юнак стрибав через багаття вище за всіх - це обіцяло гарний урожай його родині, а якщо зачіпав ногою вогонь або дрова - біду. Спочатку хлопці перестрибували через багаття самі, демонструючи свою спритність, а потім, коли вогонь вщухав, з дівчатами. Аби тільки з ким через Купальське вогнище не стрибали, адже якщо пара молодих вдало перестрибне через полум'я, значить, вони обов'язково одружаться і проживуть разом у коханні та злагоді ціле століття. Через розпалені багаття пропускали і домашню худобу, щоб захистити її від хвороб і наділити плодючістю. У вогні могли спалювати відпрацьований одяг і речі хворих.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Магія цілющих трав

У ніч на свято сільські жителі не спали, захищаючи свої оселі від відьом, чортів та іншої нечисті, яка могла нагнати псування на коня або корову, а, можливо, й оселитися в хаті. Хлів обкурювали сухим полином, а на підвіконня хати клали кропиву або ж лободу. Зірвана в купальську ніч трава іван-да-мар'я (лобода) могла розмовляти людськими голосами, і відлякувала непрошених гостей.

Вірили, що трави і ягоди, зібрані в Купальську ніч, мали магічну силу. До лісу і на луки по них вирушали на зорі Іванова дня, чисто вимитими і в чистому одязі. Зривали їх із росою, читаючи молитву. Іноді шепотіли заклинання, в яких могли згадувати ім'я хворого, для якого призначалися ці трави. Зберігали зібрані рослини як святиню протягом усього року, обкурювали ними хворих або ж кидали дрібку сухого листя в затоплену піч під час грози, щоб блискавка в дім не влучила.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

"Розрив-трава" і квітка папороті

Івана Купала 2023: традиції, прикмети та повір'я свята - фото №2

У ніч на Івана Купала можна спробувати щастя і добути чаклунські трави: "розрив-траву" і цвіт папороті. Від дотику "розрив-трави" розлітався на шматочки будь-який метал, відчинялися будь-які двері. Щоб знайти її, необхідно було косити в купальську ніч на дикому пустирі траву доти, доки лезо коси не переломиться. У тому місці, де воно впало, треба траву зібрати й кинути в річку. Зелень, яка попливе проти течії, і є "розрив-трава".

Квітка папороті, за народними повір'ями, цвіте лише мить у ніч на Івана Купала. Тому, хто відшукає її, відкриються всі знання на світі: стане він розуміти мову рослин, птахів і звірів, і без зусиль відшукає будь-які скарби і власне щастя. Багато сміливців йшли в лісові хащі в пошуках чарівної квітки. Побачивши "жар-квіт", необхідно було зірвати її і щодуху кинутися з лісу, не відволікаючись на те, що відбувається навколо. Адже лісовики, русалки, всі лісові мешканці, та й сам чорт, відволікатимуть вас від цінної здобичі, захищаючи квітку папороті від людини та її бажань.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Русалки (купалки, ласкотухи, водяниці, мавки)

Особливе місце в купальську ніч відводилося русалкам - богиням води. Вірили, що русалки виходять із води і їх можна зустріти в лісі або полі. У деяких селищах свято називалося Купала і Марени, де Марена була старшою русалкою або зимовим божеством, що насилає мор на все живе.

Русалками ставали молоді потонулі дівчата, які не пізнали за життя чоловіка. Тому вони не могли заспокоїтися, поки не спокусять побаченого хлопця. У купальську ніч молодим хлопцям, які зустрінуть русалку, радили поводитися з нею обережно: не ігнорувати - лоскоче до смерті, а й не піддаватися її чарам - інакше відведе у свої володіння або на дно ставка потягне, а назад шляху не буде.

При собі в ці дні слід було носити трави м'яти, полину, любистку і часник, вони не давали русалці наблизитися до людини. Дівчатам, щоб уберегтися від русалок, не можна було купатися без натільного хрестика або гуляти самій лісом.

Народна прикмета

Змішання язичницьких і християнських свят народжувало цікаві прикмети. Так, за народними віруваннями, купатися у відкритих водоймах можна було лише після Івана Купала і до дня пророка Іллі (2 серпня). Вірили, що Іоанн Хреститель у свій день проганяв із води злих духів і русалок.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Раніше ми розповідали про символіку вінка і папороті, а також традиції пускання вінка на воду в Купальську ніч. Як це зробити і навіщо - читайте в нашому матеріалі.