Що не можна робити на Великдень: прикмети, заборони та забобони
Великдень — це одне з найбільш значущих свят християнства, яке відзначає воскресіння Ісуса Христа з мертвих і є символом надії на життя після смерті. Для християн Великдень — це час радості, воскресіння та переродження. Цього дня віряни святкують новину про те, що Ісус Христос переміг смерть і відкрив шлях до спасіння та життя вічного. Однак попри всю радість і благодать цього свята, на Великдень існує чимало заборон та забобонів, які для свого блага краще не порушувати.
Наближається велике церковне свято Великодня, яке в Україні православна церква відзначатиме 16 квітня, а католики — 9 квітня. Тому пропонуємо вам краще познайомитися з традиціями цієї дати, дізнавшись, що можна і що не можна робити на Великдень.
Що можна робити на Великдень: традиції
В Україні Великдень відзначається відповідно до православного календаря. Цього дня віряни йдуть до церкви на особливу службу, яка називається Пасхальною Літургією, а потім повертаються додому, щоб відзначити свято з сім'єю та друзями. У цей день зазвичай готують особливу пасхальну страву — фарбовані яйця або писанки. Їх розподіляють між сім'єю та друзями на знак миру та любові.
Традиційно, в Україні на Великдень також готують паску — солодку страву, яка символізує воскресіння Христа. Паска зазвичай печуть з додаванням родзинок, кураги та інших сухофруктів.
У деяких регіонах України на Великдень проводяться святкові ярмарки, де можна придбати великодні товари та прикраси. Також у цей день заведено дарувати подарунки, особливо дітям. Подарунки можуть бути пов'язані з традицією фарбування яєць, наприклад різні набори для фарбування яєць або ігри, пов'язані з яйцями.
Протягом Великоднього тижня в Україні також є традиція вшанування померлих. Родичі відвідують цвинтарі та могили померлих, просять вибачення у них.
Що не можна робити на Пасху: заборони
Зважаючи на те, що Великдень, як і будь-яке інше церковне свято в Україні, сильно пов'язаний з історією та народними традиціями, люди дотримуються наступних заборон, які передаються з покоління в покоління:
-
Утримання від їжі. Протягом Великої Суботи та Великоднього ранку традиційно дотримується посту, який закінчується лише після ранкової церковної служби. У цей день рекомендується уникати м'яса, алкоголю та інших продуктів тваринного походження.
-
Не можна розбивати яйця. В Україні на Пасху традиційно фарбують яйця, і є повір'я, що розбите яйце може завдати нещастя. Тому під час Великодня необхідно дбайливо поводитися з яйцями та не розбивати їх.
-
Не виносити їжу. В Україні на Великдень традиційно готуються різноманітні страви, такі як паски та великодні яйця. Однак, не заведено виносити їжу з дому, щоб не викликати недоброзичливість духів.
-
Не можна грати в карти та інші азартні ігри, оскільки вони можуть залучити невдачу і біду.
-
Забороняється займатися будь-якою роботою вдома.
Які ритуали проводять на Великдень?
На Великдень в Україні існує безліч забобонів та повір'їв, які пов'язані з цим святом і несуть особливий духовний зміст:
-
Вважається, що яйця, розфарбовані на Пасху, мають особливі магічні властивості. Наприклад, червоне яйце захищає від псування, а зелене приваблює удачу та добробуту.
-
Якщо після церковної служби на Великдень покласти червоне яйце під подушку, то це має принести удачу та добробут на все літо.
-
Перед Великоднем необхідно ретельно прибрати будинок та викинути усі непотрібні речі. Вважається, що це допомагає позбутися негативної енергії та залучити добробут.
-
У деяких регіонах України перед Великоднем на хрести, що є на стінах будинків, змащують олією. Вважається, що це допомагає захистити будинок від злих духів.
-
Попри те, що ворожіння та інші азартні ігри на Пасху суворо заборонені церквою, у народі цей ритуал все ж таки користується великою популярністю. Існує безліч способів ворожіння на яйцях на Великдень. Наприклад, можна ламати яйце про людину, щоб визначити, хто сильніший, або спробувати вгадати майбутнє за формою яйця.
Прикмети на Пасху
Як і з будь-яким іншим церковним святом, з Великоднем пов'язано чимало прикмет. Цього дня люди спостерігають за природою, тваринами та іншими явищами:
-
Якщо на Великдень вранці рано курка почне кудахтати, це віщує хороший урожай.
-
Якщо на Великдень насамперед побачити бджолу, то рік буде врожайним.
-
Якщо на Великдень насамперед побачити білого коня, то рік буде успішним.
-
На Великдень йде дощ? Рік буде дощовим та неврожайним.
-
Якщо на Великдень вітер сильний, то рік буде бурхливим та повним змін.
-
На Великдень на небі з'явилася веселка? Це обіцяє гарний урожай.
Але варто пам'ятати, що прикмети, заборони та забобони мають силу тільки в тому випадку, якщо ви в них вірите. Головне на Великдень, як і в інші свята, залишатися доброю і чесною людиною.
Також дізнайтеся, чи будуть вихідні на католицький Великдень в Україні 2023 року.