Як навчитися відстоювати свої кордони в родині: розбираємось у темі з психологом
Сьогодні в соціальних мережах, в різних групах підтримки, на телебаченні, у профільних форумах люди все частіше стали підіймати тему особистих кордонів. Особливо це стосується відносин в родині між родичами. Ця тема стала найбільш актуальною після широкомасштабного вторгнення росії в Україну, коли багатьом родинам довелося об'єднатись під одним дахом. Дорослі діти, які вже мають свої сім'ї, знову почали жити зі своїми батьками і це стало приводом для багатьох конфліктів.
Сьогодні розбираємось у темі особистих кордонів в родині з психологинею Анною Фесенко, яка не тільки розказала про типи і види особистих кордонів, навела ознаки токсичних батьків, але й дала поради щодо того, як навчитись відстоювати свої кордони.
Що таке особисті кордони і які види цих кордонів бувають
За словами психологині, особисті кордони — це межі, які проходять між окремими особами, оточуючими людьми і великими соціальними системами. Вони потрібні для забезпечення балансу адекватних відносин, в яких люди поважають один одного, а також для того, щоб ми могли ясно відчувати і знати: хто я; де я, а де не я; де мої власні емоції, вчинки, думки, переконання, а де — чужі. Кордони також охороняють наш внутрішній світ від посягань ззовні.
Існують види індивідуальних кордонів:
-
фізичні кордони — визначають ваш особистий простір стосовно приватного життя та власного тіла;
-
психічні кордони — відносяться до ваших думок, цінностей та переконань;
-
емоційні кордони — допомагають відокремлювати свої власні емоції від чужих чи нав'язаних вам;
-
матеріальні кордони — це стиль ваших стосунків щодо особистих предметів матеріального світу;
-
сексуальні кордони — захищають ваш рівень комфорту та безпеки під час сексуальної близькості;
-
духовні кордони — відносяться до ваших переконань в цій сфері.
А також існують типи особистих кордонів:
-
м’які — людина, у якої такий тип кордонів часто страждає від порушення самоідентифікації, має розмите уявлення про власне "Я". Майже повна відсутність кордонів робить її більш вразливою до емоційних маніпуляцій, тому зазвичай з такими людьми жорстоко поводяться. Вони також почуваються відповідальними за проблеми інших. В основі м’яких кордонів лежить висока емоційність та глибока залежність від чужої думки;
-
пористі — такі кордони лише вибірково захищають автономність людини, блокуючи часом потенційно корисні взаємодії з людьми і одночасно допускаючи токсичних людей у свій простір;
-
жорсткі — такі люди закриті від інших, щоб ніхто не міг наблизитися ні фізично, ні емоційно. Вони часто уникають близькості з іншими і підтримують емоційно віддалені відносини;
-
адаптивні (гнучкі, здорові) — єдиний продуктивний тип, у якому людина створює гармонійні стосунки з іншими людьми, вона повністю контролює свою територію та змінює її параметри вибірково, в залежності від ситуації. Вона може сказати "ні" іншим людям без почуття провини і боргу, а також спокійно прийняти "ні" від іншої людини.
Ознаки порушення особистих кордонів
Анна Фесенко розповідає, що є певні ознаки, які вказують на те, що людина не вміє відстоювати власні кордони і через це можуть ставатися прикрі ситуації:
-
в пріоритеті у людини обслуговування потреб та почуттів інших людей;
-
люди не відчувають і не розуміють, що мають рівні права з усіма іншими людьми;
-
розмите уявлення про власну особистість;
-
вони не знають, що їм потрібно насправді або що вони відчувають;
-
вважають, що встановлення особистих кордонів є недопустимим, бо ставить під загрозу відносини, що склалися;
-
людиною керує страх втратити дружбу, кохання або схвалення іншими людьми;
-
людям важко говорити про те, чого вони насправді хочуть і чого потребують;
-
бояться, що їх осудять інші люди;
-
у відносини вкладають більше ніж отримують;
-
продовжують спілкування з токсичними людьми, поряд з якими некомфортно знаходитись;
-
довіряють більше іншим людям, ніж собі;
-
залежать від критики, чутливі до неї;
-
часто відчувають тривогу та провину;
-
людині соромно бути вразливою, проявляти почуття.
Як зрозуміти, що батьки токсичні
Також існує певний набір маркерів, який вказує на токсичну поведінку батьків:
-
неадекватні батьки — вони часто поводять себе як безсильні та безвідповідальні діти. Дитина в такій сім’ї рано стає дорослою та рано намагається сама про себе піклуватись і "рятувати" своїх батьків, сестер, братів;
-
контролюючі батьки — надмірний батьківський контроль може виглядати як обережність, турбота, піклування, але токсичні батьки у цьому випадку дбають лише про себе. Вони бояться стати непотрібними, а тому роблять так, щоб дитина максимально від них залежала, відчувала себе безпорадною;
-
батьки, що принижують дітей. Такі батьки постійно ображають і критикують дитину часто безпідставно, або кепкують з неї. Це може бути сарказм, глузування, приниження, образливі прізвиська, і все це видається як турбота: "Я бажаю тобі добра і хочу допомогти тобі". Іноді такі приниження пов'язані з почуттям конкуренції;
-
батьки, які по відношенню до дитини проявляють різні види насильства і вважають це нормою;
-
непогрішимі батьки, які "ніколи не помиляються", "ідеальні", "завжди праві". Такі батьки сприймають дитячу непокору, найменші прояви індивідуальності як напад на них самих, тому й захищаються. Вони ображають і принижують дитину, руйнують її самооцінку та розмивають особисті кордони.
Як створити та укріпити особисті кордони?
За словами Анни Фесенко, насамперед потрібно усвідомити хто ви і що вам належить, сформувати свою філософію життя зі своїми правилами та принципами та дотримуватись їх у своєму повсякденному житті.
Для цього надайте відповіді на такі запитання:
-
хто ви?
-
що належить лише вам?
-
що вам подобається?
-
які ваші життєві цілі?
-
що вам потрібно для щасливого життя?
-
які люди мають бути біля вас?
-
з якими людьми ви в ресурсі?
-
з якими людьми спілкування токсичне?
-
яким чином вам організувати своє спілкування з батьками/родичами/начальниками/колегами так, щоб вам було комфортно, розуміючи що ви маєте право на своє життя, думки, погляди, дії?
-
які слова і вчинки, яка ваша життєва позиція допоможуть вам адаптуватись в соціумі комфортно для себе?
-
якою людиною ви тоді станете?
-
яким буде ваше життя?
Психологиня радить навчитись висловлювати свої бажання, діяти так, як відчуваєте, встановлювати емоційну дистанцію з іншими людьми в певних ситуаціях. Якщо ви почнете дотримуватись своєї філософії життя, своїх певних правил і принципів, то зможете одночасно бути адаптивним в соціумі та унікально проявлятись, а це запорука щасливого, реалізованого життя і досягнення найсміливіших цілей.
Важливо: вся інформація медичної тематики та інформація, що стосується здоров'я, розміщена на сайті Хочу.ua, має виключно інформаційний характер і не є медичними порадами. Будь-які поради медичного характеру, зокрема щодо прийому тих чи інших препаратів, може давати тільки фахівець. Якщо у вас виникли проблеми зі здоров'ям, зверніться до лікаря.
Раніше ми також розповідали про те, що таке ретрит і чим він може бути вам корисним у житті.