Як спілкуватись рідним з військовими, які повернулися з зони бойових дій: поради психолога

Особистісний розвиток
Юлія Бражнік

Юлія Бражнік

Журналістка

Широкомасштабне вторгнення росії в Україну обернулось страшною трагедією для мільйонів українців. Щодня ми стикаємось зі страхом, стражданнями, стресом, болем. Зокрема, дуже тяжко доводиться сім'ям, у яких члени родини відправились у зону бойових дій, аби захищати нашу країну та наближати перемогу.

Мі вирішили звернутись за коментарями до психологині Алли Рожкової, щоб дізнатися, як спілкуватися рідним з військовими, які знаходяться в зоні бойових дій, або вже повернулися додому.

Психолог Алла Рожкова
Related video

Як поводитися з військовими, які повернулися з зони бойових дій

За словами Алли Рожкової, перше, що треба зробити спочатку — це звернути увагу на те, в якому стані повернулася людина.

Якщо людина повернулася з серйозними відхиленнями, вона пережила серйозну втрату, вона психоемоційно не стабільна, у неї є серйозні фізіологічні порушення — це абсолютно одна справа. Тут важливо проконсультуватися зі спеціалістами, які продіагностують цю людину і дадуть індивідуальні, конкретні в цьому випадку рекомендації для того, щоб не заподіяти шкоди і не зробити ще гірше, — каже психологиня.

Алла Рожкова підкреслює, що будь-який діагноз може встановити тільки лікар і ні в якому разі не треба займатися самодіагностуванням. Але якщо людина травмована, то ви можете звернути увагу на її поведінку і за необхідності оперативно звернутися до лікаря. Зміни можуть бути на рівні поведінки, емоцій, або фізичні.

Як спілкуватися з військовими, які повернулись додому

На рівні поведінки може бути надмірне вживання алкоголю, нездатність відпочивати, може бути порушення сну та апетиту, метушливість, підозрілість, емоційні сплески, порушення мовлення, сексуальної функції, порушення спілкування, антигромадські дії. Може також з'явитись бентежність, неспокій, почуття чогось недоброго, депресивний стан, шок, страх, смутки, дратівливість, втрата емоційного контролю. Важливо розуміти, що з людиною відбуваються серйозні зміни і тут терміново необхідна допомога спеціаліста. Якщо ви помічаєте за близькою людиною такі ознаки, то одразу звертайтесь до лікаря, — каже психологиня.

На рівні когнітивних порушень також може бути зміна реакції на події, збентеженість, нав'язливі образи. Це свідчить про травму, але в будь-якому випадку ставити діагноз має лікар.

За словами Алли Рожкової, також важливо розуміти, що така поведінка вашої близької людини — це не ваша провина, це не з вами щось не так. Пам'ятайте, що людина вас дійсно любить, але на фізіологічному рівні бувають дуже серйозні зміни і це впливає на роботу головного мозку.

Українські військові з родинами

Тут важливо не лякатися при контакті з цією людиною, не боятися звертатися за консультацією до спеціалістів, для того, щоб зрозуміти що відбувається і проявляти терпіння. Не брати все на свій рахунок, — додала Рожкова.

Якщо діагностованої травми немає, людина особливо не змінилася або зміни є, але вони не критичні, то з нею треба підтримувати такі стосунки, які ви підтримували до цього. Важливо розуміти, що дійсно буде період адаптації і ця адаптація буде абсолютно нормальною. Треба бути терплячими, проявляти увагу, повагу і дати можливість і час для того, щоб ця адаптація органічно відбулася.

Українські чоловіки та жінки військові

За словами психологині, є також ще один важливий момент: якщо людина повернулася не на зовсім і потрібно ще повертатися в зону бойових дій, то дуже важливо не говорити про емоційні стани.

Тому що цій людині треба зберігати стан сфокусований, тому що це впливає на її боєздатність і на те, щоби вона могла зберегти собі життя. Тут вже не буде місця для емоцій.

Що не можна питати у військових та які теми краще не зачіпати

На які теми краще не говорити з військовими

За словами психологині, важливо не обговорювати і не запитувати в подробицях, як їй було у зоні бойових дій, чи когось вбивав/ла ваша близька людина, що там конкретно відбувалося. Такі теми краще не чіпляти.

Буде добре, якщо вийде максимально органічно побудувати такий стиль життя, який був раніше, створити ті умови, які були комфортні. Проявляти турботу і дати можливість відчути людині себе максимально комфортно з близькими, — радить психологиня.

Також зверніть увагу на те, що краще не створювати різких звуків, а також не передивлятися відео та фото, які можуть бути тригерами для військовослужбовиці чи військовослужбовця.

Це ті фото/відео/фільми, які будуть відображати ті картини, які могла переживати людина. Під час активації хворобливих спогадів, якщо вони є тригерні, болісні, буде активізуватися певна зона, а певні зони навпаки будуть ніби вимикатись. Наприклад, зона Брока, людині буде важко, практично неможливо словами виражати свої думки, почуття, буде буквально втрата мови. Це важливо розуміти, що дійсно на рівні структури відбуваються певні порушення і тому людина може змінитися, може змінити свою поведінку стосовно вас, — додає психологиня.

Як розмовляти з військовим по телефону

Як говорити рідним з військовим по телефону

Алла Рожкова наголошує на тому, що не варто питати у вашої близької людини, яка знаходиться у зоні бойових дій, будь-яку конфіденційну інформацію. Людина має певні обов'язки і заборони і вона не буде розказувати ніяких подробиць.

Важливо також не розпитувати про емоції дуже сильно: "Як ти себе почуваєш?". Намагайтеся не виводити людину на емоції — це найважливіше. Можна говорити: ти для мене важливий/ва, я тебе люблю, розказувати що відбувається вдома, але самий ключовий момент — це не розпитувати на емоційному рівні, — каже Рожкова.

За її словами, не варто торкатися емоційно-чутливих тем, тому що людина у зоні бойових дій має бути сфокусована, адже від цього залежить її життя і життя побратимів. Важливо бути в контакті з рідною людиною, говорити їй про свою любов, говорити про те, як вона для вас важлива і про те, що про неї пам'ятають і на неї чекають.

Важливо: вся інформація медичної тематики та інформація, що стосується здоров'я, розміщена на сайті Хочу.ua, має виключно інформаційний характер і не є медичними порадами. Будь-які поради медичного характеру, зокрема щодо прийому тих чи інших препаратів, може давати тільки фахівець. Якщо у вас виникли проблеми зі здоров'ям, зверніться до лікаря.

Раніше ми розповідали про те, як відстоювати власні кордони у родині.

Фото: Getty Images