Що робити, коли відчуваєш смуток та пригніченість: психолог радить не затягувати цей стан
Чи буває у вас такий стан, коли вам раптом хочеться плакати, ви відчуваєте себе непотрібною людиною, самотньою, не успішною, ви пригнічені, нічого не приносить задоволення та радість? І це може відбуватися на фоні доволі повноцінного життя: у вас є друзі, родина, непогана робота, домашній улюбленець.
Що це може означати? Як подолати такий стан? Коли звертатися до лікаря і чому не треба нехтувати професійною допомогою? Про все це ми поговорили з психологинею Аллою Рожковою. Давайте розбиратися по черзі.
Що робити, коли ви регулярно відчуваєте пригнічений стан
Алла Рожкова в першу чергу радить зрозуміти, що з вами відбувається, проаналізувати свій стан. Якщо глобально нічого в житті не мінялося, а почалися зміни психоемоційного стану і ці зміни не проходять мінімум протягом двох тижнів, то це може говорити, зокрема, про наступне:
-
про прояви депресивних станів;
-
про тривожні розлади;
-
про дисфункціональний стан людини та інше.
Психологиня радить в таких ситуаціях в першу чергу виключити фізіологічні порушення, які можуть викликати такий стан.
Якщо на фізіологічному рівні все гаразд, тоді далі має проводитися діагностика психоемоційного стану.
Дуже важливий момент: будь-які діагнози має ставити лише лікар, тому дуже важливо вчасно до нього звертатися. Самостійно людина не зможе справитися з цим станом і її буде повільно затягувати у вирву цього стану і буде ще гірше. Обов'язково звертайтесь до лікаря!
Що допоможе впоратися зі станом фонового стресу
За словами психологині, якщо фізіологічні порушення виключені, психоемоційний стан теж в рамках норми, то у вас просто може бути апатія, виснаження чи емоційне вигорання. В такому випадку важливо переглянути свій спосіб життя, якщо у вас на це є достатньо ресурсу. Що ще варто врахувати:
-
Важливо мати соціальні зв'язки, не залишатися самотніми, навіть коли є таке бажання і немає сил на спілкування. Підтримка зі сторони рідних та друзів, професійна підтримка дуже важливі.
-
Важливо, щоб були певні ритуали, тобто вставати зранку чистити зуби, снідати, робити якусь легку справу, щоб був певний розпорядок дня. Це дуже структурує і дуже сильно допомагає.
-
Будь-які фізичні навантаження також корисні в стадії фонового стресу — в тих умовах, в яких ми знаходимось, коли в Україні триває війна і стрес є перманентним, а навантаження на людину є високим. Варто враховувати тілесні практики, щоб завершити стрес-реакцію в організмі й людина могла таким чином собі допомагати.
-
Важливо ще, щоб були певні зобов'язання — це теж дуже сильно допомагає. Ці зобов'язання можуть бути у вигляді певної роботи, певної активності, у вигляді зобов'язань даних собі чи людям. Але це мають бути помірні зобов'язання, щоб людина не виснажувалась.
-
Відпочинок. Який буде найкращим для людини — це може бути природа, це може бути все, що сприяє відновленню організму.
-
Повноцінний сон. Треба налагоджувати сон за допомогою різних вправ, прогулянок перед сном. Важливі комфортні умови для сну: затемнення кімнати, провітрювання кімнати і так далі. Іноді потрібно проконсультуватися з лікарем, якщо сон порушений дуже довго. Іноді може бути медикаментозна корекція також. Але це не має бути так: я йду в аптеку і купую якийсь препарат і сам собі його призначаю. Препарати має призначити лікар!
-
Важливо контролювати свій апетит. Чи достатньо у вашому раціоні мікро- і макроелементів, взагалі проаналізувати своє харчування.
-
Важливо, щоб був баланс між режимом праці і відпочинком, кореляція між напругою і розслабленням. Тобто догляд за собою дуже важливий в цій ситуації. Це допоможе дійсно краще себе почувати.
-
Допоможуть також будь-які техніки, націлені на саморегуляцію, на зниження рівня напруги — це може бути масаж, ванни.
-
Також важливо мати якісь захоплення та інтереси поза роботою.
Ці поради допоможуть справитися з напругою, емоційним вигоранням та втомленістю. Але Алла Рожкова наголошує на тому, що затягувати з подібними станами не можна, адже вони можуть загострюватися. Тому дуже важливе своєчасне звернення до лікаря та діагностика!
Важливо: вся інформація медичної тематики та інформація, що стосується здоров'я, розміщена на сайті Хочу.ua, має виключно інформаційний характер і не є медичними порадами. Будь-які поради медичного характеру, зокрема щодо прийому тих чи інших препаратів, може давати тільки фахівець. Якщо у вас виникли проблеми зі здоров'ям, зверніться до лікаря.
Раніше ми розповідали про те, як спілкуватися рідним з військовими, які повернулися з фронту.