Розірвати порочне коло: як вийти з трикутника Карпмана
У драматичному трикутнику Карпмана є три ролі, які люди грають у стосунках – жертва, переслідувач та рятувальник. У якийсь момент нашого життя ми свідомо чи несвідомо грали всі ці ролі, але нас зазвичай тягне до однієї з ролей. Ми вчимося цим ролям з дитинства, спостерігаючи, як близькі люди справляються з конфліктами. Але перебувати у драмі постійно – руйнівна стратегія життя. Редакція Хочу розповідає, як вийти і з трикутника Карпмана.
Трикутник Карпмана: що це
У 1968 році доктор Стівен Карпман, доктор медичних наук та психіатр розробив драматичний трикутник, який пояснює ролі людей, коли вони перебувають у конфліктній ситуації.
Драматичний трикутник Карпмана описує динаміку у відносинах, що постійно змінюється. Він вчить, що у конфлікті є три ролі:
-
Жертва,
-
Переслідувач,
-
Рятівник.
Взяття він будь-який із цих ролей може відволікати людини і заважати їй жити осмисленим життям. Постійні конфлікти можуть зашкодити стосункам, викликаючи почуття сорому, безсилля та переваги.
Ролі у трикутнику Карпмана
traqq.com пояснює, що означає кожна роль у трикутнику:
Жертва
Люди в цій ролі почуваються безсилими, наляканими, залежними та нездатними самостійно приймати рішення чи вирішувати проблеми. Вони вірять, що хтось або щось, що знаходиться поза їхнім контролем, жахливо з ними поводиться. Більше того, вони відчувають, що вони не мають жодного контролю чи відповідальності за те, щоб щось змінити.
Але бути в ролі жертви не означає бути вразливим. Вразлива людина, як і раніше, контролює ситуацію і може дати відсіч, щоб вибратися з неї. Жертви поводяться пригнічено і часто шкодують себе.
Жертва любить вважати свої проблеми нерозв'язними і завжди покладає вину на переслідувача, яким може бути людина чи ситуація. Зазвичай постраждалий звертається до рятівника, щоб вивести його зі стану.
Переслідувач
Переслідувач (або лиходій) схильний до суперечок, злий, контролює, домінує або пригнічує, засуджує та звинувачує. Вони накидаються на оточуючих і змушують жертву почуватися безпорадною. Переслідувач посідає позицію: "Це все твоя вина" і критикує інших. Люди в цій ролі завжди захищаються і повинні мати рацію. Це може коштувати їм роботи, дружби чи навіть стосунків.
Людина, яка грає роль переслідувача, схильна покладати на інших відповідальність за свої проблеми і навіть намагається маніпулювати ними, змушуючи їх робити все по-своєму.
Рятівник
Рятувальник любить відігравати роль героя, завжди бажаючи врятувати інших. Такі люди одержують задоволення, допомагаючи іншим, і можуть настільки захопитися тим, що нехтують власними потребами. Рятувальники роблять це не з щирого співчуття чи турботи про інших, а, скоріше, з егоїзму, щоб почуватися добре.
Рятівники надмірно допомагають, відчувають відповідальність за інших та схильні вирішувати проблеми інших людей. Більше того, вони вважають інших безпорадними та почуваються винними, коли не можуть вирішити проблему. Вони жертвують собою та зосереджуються на потребах інших людей на шкоду своїм власним. Їм потрібно бути потрібними і звертатися по допомогу до жертви, але насправді вони просто хочуть, щоб їх вважали за допомагаючих.
У драматичному трикутнику рятувальник постає людиною, яка ніби прагне вирішити проблеми жертви. Однак вони не можуть дозволити жертві досягти успіху або одужати.
Вихід із драматичного трикутника Карпмана
Якщо сім'я застрягла в трикутнику Карпмана, цілком імовірно, що їхня майбутня дитина теж буде залучена в цю драму. В результаті у дитини може не бути вибору при прийнятті важливих життєвих рішень, і він не виросте самостійним. Вихід із трикутника Карпмана для кожної ролі різний:
Самостійний вихід із драматичного трикутника для жертви
Перший етап – прийняття. Жертвам треба визнати, що їй ніхто нічого не винен, навіть якщо пропонують допомогу, і почати брати на себе відповідальність за власні дії. Ситуації виникатимуть завжди і єдина тактика виживання — визнати, що доведеться зробити вибір. А кожен вибір має наслідки. Ось кілька порад:
-
Дотримуйтесь домовленостей і намагайтеся виконати свої зобов'язання.
-
Перестаньте виправдовуватися і дорікати собі, особливо коли відчуваєте, що виправдовуєте чиїхось очікувань (тата, мами, дружини/мужа).
-
Перестаньте скаржитися на речі, які вас не влаштовують, і натомість використовуйте цю енергію для пошуку способів покращити або змінити їх.
-
Навчіться вирішувати проблеми, а не чекати на порятунок.
Самостійний вихід із драматичного трикутника для переслідувача
Людині, яка перебуває в ролі переслідувача, варто вибрати таку тактику:
-
Перестаньте бути авторитарним та контролюючим. Навчіться прямо запитувати про свої потреби, не маніпулюючи іншими.
-
Практикуйте наполегливість та вивчайте межі інших.
-
Навчіться бути активним слухачем та вирішувати суперечки без агресії.
-
Задавайте питання замість того, щоб звинувачувати інших у своїх невдачах чи проблемах.
-
Перестаньте маніпулювати людьми, змушуючи діяти так, як ви хочете.
-
Будьте відповідальні за себе і перестаньте загрожувати людям, щоб досягти свого.
Самостійний вихід із драматичного трикутника для рятувальника
Головне для рятувальника – припинити пропонувати допомогу без прохання. Але ще варто виконати кілька кроків:
-
Не обіцяйте допомагати людям, якщо для цього доведеться пожертвувати власними потребами.
-
Знайдіть хвилинку і запитайте себе, чи дійсно їм потрібна ваша участь.
-
Перестаньте думати, що виживання людей у світі залежить від вас.
-
Будьте добрим слухачем, не втягуючись у проблеми та біль інших людей.
-
Запропонуйте підтримку замість того, щоб відігравати роль рятівника або рятівника.
Коли ви почнете реалізовувати ці цілі, незабаром почнете помічати деякі зміни. Оскільки ви прийняли свою ситуацію і готові подолати її, напруги більше не буде. Ви відчуєте себе розслабленим, щасливим та сповненим енергії, а життя стане цікавим.
Раніше ми писали про те, як навчитися дисципліні, коли ти давно не дитина. Для цього важливо зробити 7 кроків.