Як виміряти рівень радіації за допомогою смартфона: найпростіші рішення, якщо немає дозиметра

Гаджети та авто
Анна Мисюк

Анна Мисюк

Заступниця головного редактора

Відомо, що певна кількість радіації не становить небезпеки для людини, проте перевищення допустимих рівнів може призвести до розвитку променевої хвороби та навіть смертельного наслідку. Тому необхідно знати, як виявити потенційну небезпеку.

Існують кілька способів самостійно виміряти рівень радіації у повітрі та визначити, чи існує небезпека. Розглянемо їх докладніше.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:
Related video

Дозиметр

Найпростіший і найнадійніший спосіб — придбати дозиметр. Цей прилад вимірює поглинену або еквівалентну дозу іонізуючого випромінювання та його потужність. Рекомендується вибирати дозиметр, оскільки Гейгер лічильник використовується для вимірювання окремих швидких заряджених частинок. Вартість дозиметрів може відрізнятися, але в середньому він обійдеться вам у 1 000 гривень.

Мобільні додатки

Існують програми, які теж дозволяють виміряти рівень радіації за допомогою спеціальних датчиків у фронтальній та основній камерах. Хоча точність цих програм може бути не такою високою, вони все одно можуть допомогти в оцінці рівня небезпеки.

  • EMF Detector. Проста програма, яка відображає кількість радіації в повітрі та рівень небезпеки.

  • GammaPix. Додаток, розроблений урядом США, що застерігає про наявність радіоактивності. Важливо сказати, що працює він лише на iOS.

  • Radiation Scan Pro. Безплатна програма для вимірювання рівня радіації в повітрі, що відображає дозиметр на головному екрані.

  • Чат-бот в Telegram — Radiation and Smog Alarm. Для отримання інформації боту необхідно надати доступ до вашого розташування. Бот надішле вам список речовин із зазначенням допустимих меж та поточного рівня радіації, а також надасть інформацію про якість повітря та пояснить наукові абревіатури в результатах.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Щодо допустимого рівня радіації

Слід враховувати, що природна радіація зазвичай є безпечною для людини. Головну роль тут відіграє її рівень у повітрі. Відповідно до норм радіаційної безпеки в Україні, допустиме значення рівня радіаційного фону становить 30 мікрорентгенів на годину (мкР/год) або 300 нанозивертів на годину (нЗв/год). Підвищений радіаційний фон зазвичай становить від 0,3 до 1,2 мікрозиверт на годину (мкЗв/год).

Важливо, що при загальному зовнішньому опроміненні людини дозою від 150 до 400 рад можливий розвиток променевої хвороби легкого та середнього ступеня тяжкості. При дозі від 400 до 600 рад променева хвороба стає тяжкою, а опромінення понад 600 рад може бути смертельним.

Пам'ятайте, що при виявленні підвищених рівнів радіації слід вжити запобіжних заходів і звернутися за допомогою до компетентних фахівців або органів, відповідальних за радіаційну безпеку. Також раніше ми розповідали як діяти при можливій катастрофі на ЗАЕС. Необхідними інструкціями поділився також відомий український лікар, кандидат медичних наук України Євген Комаровський.