У понеділок, 10 липня, у церковному календарі значиться день пам’яті преподобного Самсона. У народі це свято називають Самсон Сіногній. Розповідаємо, що не можна робити в цей день, народні традиції та обряди, а також прикмети, пов’язані з Самсоновим днем.
Хто такий преподобний Самсон
Святий Самсон жив в VI ст. Він народився у доволі багатій та знатній римській родині і з юності зайнявся вивченням лікарської справи. Чоловік рано зрозумів, що медицина - це його покликання і він мусить допомогти усім, хто цього потребує. Святий не міг байдуже дивитися на страждання і злидні, тож приймав усіх хворих і бідних у власному домі, милосердно надаючи їм необхідний догляд, а також розраду в молитві та вірі.
Після смерті батьків Самсон отримав великий спадок, який відразу ж роздав бідним, а сам оселився у пустелі під Константинополем. Пізніше він перебрався до міста, купив там невеликий будинок і в ньому знову безкоштовно приймав жебраків і нужденних, яких дійсно вмів зцілювати. Особливо він піклувався про людей з невиліковними недугами і про тих, кого відмовлялися лікувати інші лікарі: прокажених, паралізованих, сліпих та одержимих.
Слава про лікаря-чудотворця швидко досягла імператорського палацу і Самсона запросили в особисті покої імператора Юстиніана, який сильно занедужав. Згідно з переказами, уві сні до нього прийшов ангел і сказав, що його недугу зможе зцілити тільки Самсон-лікар. І так і сталося: святий помолився біля ліжка імператора, поклав на нього руки і вже на ранок Юстиніан був повністю здоровий. Щоб віддячити своєму цілителю, правитель наказав побудувати в столиці окрему здравницю для лікаря, якою святий Самсон завідував аж до своєї смерті в глибокій старості.
Чому в народі його називають Самсон Сіногній
Приставка Сіногній додалася через погоду: в цей період зазвичай йдуть сильні проливні дощі, через які скошена трава загниває, перетворюючись із запашного сіна у гній.
Що не можна робити 10 липня
-
В цей день не можна тяжко працювати.
-
Забороняється сваритися і лихословити, обмовляти людей.
-
Дівчатам не можна довго дивитися у дзеркало, бо так можна втратити свою красу.
-
Не варто цього дня і вирушати в далеку дорогу, бо результати поїздки можуть вас засмутити.
Народні традиції та обряди на Самсонів день
Оскільки липень - традиційна пора для сінокосу, чоловіки, жінки та діти в цей день ішли на поле, щоб заготовити на зиму для худоби якомога більше трави.
З самого ранку люди молилися святому Самсону, щоб він в цей день відвів від них дощ та негоду, і вони могли гарно попрацювати.
А ще раніше саме в цей день було заведено водити коней до священників, щоб ті їх окропили свяченою водою. Таким чином від худоби намагалися відвести хвороби та пристріт.
Прикмети 10 липня
-
Якщо дощ іде з самого ранку - весь тиждень буде лити без перестанку;
-
Якщо дощ ллє цілий день, то будуть іти дощі аж до самого Бабиного літа;
-
Хмари йдуть з півночі — до посухи, з заходу — до грози;
-
Якщо скошена трава біля коріння зелена — добре вродить цього року гречка, а якщо жовта або коричнева — буде гарний урожай рису;
-
Якщо бджоли в цей день злі та кусючі – до засухи.
Раніше ми розповідали, як зміняться дати свят вже із вересня 2023 року. Саме в цей день Україна перейде на новий церковний календар.