Медовий Спас: що за свято і якого числа Перший Спас 2023?

Усі свята

Ірина Майстренко

Фріланс-редакторка

Медовий Спас, Маковія, Маковий Спас, Перший Спас, Спас на воді, Мокрий Маккавей, Медове свято, Маковіїв день — усе це назви одного релігійного свята, дуже популярного в Україні, про що ми із задоволенням розповімо далі. Усе про Медовий Спас і Маковія читайте в матеріалі від HOCHU.ua.

Медовий Спас: дата свята

З огляду на те, що наші читачі вже активно цікавляться, коли Медовий Спас 2023 року, ми заздалегідь підготували потрібну інформацію на тему і ділимося з вами. 14 серпня  свято Медовий Спас, що відкриває низку серпневих Спасів (тому дата називається також Перший Спас), багатих на традиції і ритуали у віруючих християн східного обряду. З цього дня починається також і Успенський піст.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Але також окремо варто акцентувати увагу, що це востаннє, коли Медовий Спас відзначають 14 серпня. Річ у тім, що Україна переходить на новий юліанський календар і тому дата Медового Спаса змінюється. І у 2024-му році свято Маковея Медовий Спас відзначатимуть уже 1 серпня.

Спас Медовий: історія свята

Слово "Спас" є нагадуванням про Спасителя і спасіння. День Першого Спаса збігається з християнським святом Винесення Древ Хреста Господнього. У той далекий час серпень був настільки спекотним, що вода ставала причиною хвороби та смертей людей. А коли містом пронесли Животворящий Хрест, винесений із храму Святої Софії в Константинополі, хвороби почали відступати, а хресний хід почали проводити щорічно, так само як і освячувати воду в цей день.

Також, Медовий Спас коли настає, пасічники починали збирати мед, а потім освячували під час церковних служб. Крім меду, на цей період припадав також збір маку, через що народна назва Спаса Маковея. Але й не тільки.

Маковея: свято та його походження

Свято Маковея також має свою назву на згадку про біблійних мучеників - братів Маккавеїв та їхню матір Саломею, які постраждали в ім'я християнської віри.

Це події Старого Заповіту, які відбулися приблизно 166 року до Різдва Христового. Тоді Ізраїлем правив язичник Антіох Епіфан, який переслідував інакомислячих за віру в Господа. За відмову поклонятися грецьким ідолам було піддано жорстоким тортурам, а потім і вбито братів Маккавеїв та їхню матір. Відтоді християнська церква вшановує їхню пам'ять 14 серпня.

У нашій культурі день пам'яті припав воєдино зі святом Маковея тому, що з цього дня починали збирати стиглі макові зерна.

Маковій і Медовий Спас: традиції дня

Історія Медового Спаса і Маковея спирається на багаторічні традиції. Як ми вже писали вище, на свято розпочинали відкачування меду, збір маку, які обов'язково освячували в церкві. Також на службу приносили букети з цілющими рослинами, які мали силу оберегів. До нього обов'язково входили м'ята, калина, календула, рута, колосся вівса. Також могла бути в складі гвоздика, жоржини, чорнобривці та обов'язково стиглі головки маку. Букет перев'язували червоною стрічкою і зберігали вдома до наступного року, захищаючи житло від злих сил.

Святкували після служби і вдома. Традиційним частуванням на Маковія вважаються пироги з маком, медом, солодкі пряники та млинці. Намагалися нагодувати всю сім'ю, а також пригостити сусідів і близьких друзів.

А як Маковія Медовий Спас відзначають у вашій родині?

Також вам може бути цікаво: Гороскоп краси на серпень для всіх знаків Зодіаку