Висока самооцінка — це егоїзм: 5 міфів про самооцінку, які існують у суспільстві

Особистісний розвиток

Юлія Бражнік

Журналістка

Ми звикли ділити людей на тих, хто має низьку самооцінку і тих, у кого вона висока і навіть можемо називати таких людей егоїстами. За словами психологів, самооцінка не має певного стабільного статусу і може змінюватися в залежності від ситуації, причому це може відбуватися протягом усього життя.

Telegram-канал"Психологічна підтримка" з посиланням на психологиню Анастасію Сухорукову опублікував 5 найпоширеніших міфів про самооцінку, які існують у суспільстві. Спойлер: у здоровому егоїзмі немає нічого поганого.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Помилкові судження людей про самооцінку інших

Міф №1: Люди з високою самооцінкою — нарциси

Не варто плутати високу самооцінку з марнославством та нарцисизмом і розцінювати це лише виключно з негативного боку. Якщо дивитися на самооцінку як ставлення до самого себе, то висока самооцінка — це позитивне ставлення до себе і прийняття цілком і без умов. Це означає, що людина визнає свої досягнення та адекватно сприймає свої недоліки. До цього і прагне психотерапія.

Міф №2: Самооцінка — це вроджене поняття

Насправді самооцінка може змінюватись протягом життя. На неї впливають суспільство, якісь особисті успіхи, стосунки із близькими, самопочуття. Також самооцінка може змінюватися незалежно від зусиль та бажання людини. А можна й усвідомлено коригувати самооцінку — це велика робота над собою та звільнення від хибних переконань про себе.

Міф №3: Впевненість залежить від самооцінки

Зазвичай вважається, що якщо людина не впевнена в собі, то у неї низька самооцінка. Але невпевненість у собі — це передусім нестійке ставлення себе. Людина може почуватися по-різному залежно від оточення та обставин. В одній ситуації вона почувається комфортно та впевнено, а в іншій — сумнівається у собі й це нормально.

Міф №4: Самооцінка залежить від сприйняття людини оточуючими

Звичайно ж, підтримка людей, які вас розуміють, завжди важлива. Але наші потреби належать лише нам. Якщо ви хочете почуватися комфортно поряд з іншими людьми, то ви повинні почати уважніше ставитися до своїх потреб, бажань і кордонів. Пам'ятайте, що найважливіша людина у вашому житті — це ви самі. І вам потрібно налагоджувати стосунки насамперед із собою.

Міф №5: Висока самооцінка веде до егоїзму

За словами психологині, у здоровому егоїзмі немає нічого поганого. Мало того, деструктивні прояви егоїзму властиві людям якраз із низькою самооцінкою. Саме коли людині дуже важлива оцінка оточення, вона сумнівається в собі, тоді їй і потрібне постійне підтвердження від інших людей своїх дій і вчинків. Саме це й сприймається як нездоровий егоїзм, коли люди довкола ніби повинні переконувати та підживлювати самооцінку іншого.

Будьте здорові, любіть і цінуйте себе, поважайте кордони інших та відстоюйте свої. Намагайтеся знайти внутрішню гармонію та баланс.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Раніше ми також розповідали, чому виникає заздрість. Психологиня порадила використати це почуття для саморозвитку.