Дволикі люди: хто такі лицеміри і як не стати одним із них

Особистісний розвиток

Тамара Черкасова

Журналістка

Як розпізнати лицемірних людей і не стати одним з них? Чому люди чинять лицемірно і як це зупинити? HOCHU.ua відповідає на ці питання разом зі спеціалістами з ментального здоров'я та психотерапевтами.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Що таке лицемірство?

У Стародавній Греції лицемірами називали акторів, а Новому Завіті – грішників, які вміють бути щирими. У наш час у лицемірства з'явилося визначення. Це свідоме вдавання задля досягнення корисливих інтересів. Поведінка, думки, інтереси, цілі та мотиви лицемірів не збігаються.

"Лицемірство визначається як практика заяви про наявність моральних стандартів або поглядів, яким не відповідає власна поведінка (або поведінка людей у сім'ї чи племені). Це вдавання моралі, яке приховує нездатність людини відповідати якомусь заздалегідь визначеному моральному кодексу. Це форма проєкції, що є поширеним захисним механізмом, що укорінюється в підлітковому віці, це спосіб захистити себе від шкоди Коли підлітка звинувачують в якійсь провині, він може заявити: "Мій брат теж це зробив!" Його мета полягає в тому, щоб уникнути особистої відповідальності та отримати контроль над ситуацією, не допускаючи при цьому будь-якої помилкової відповідальності",

пояснюють фахівці Straight Talk Counseling.

Що таке лицемірство?

Сьюзен Краус Уітборн, доктор філософії, почесний професор психології та наук про мозок Массачусетського університету в Амхерсті, спираючись на дослідження групи USC вважає, що більшу частину досліджень можна віднести до трьох категорій:

  • Моральна дволичність. Люди хибно стверджують, що їхні мотиви бездоганні, але насправді це не так. Наприклад, колега може підписати заяву, яка підтверджує, що він не має зовнішнього конфлікту інтересів з вашою компанією, але ви точно знаєте, що він є. Звичайно, тепер ви зіткнулися зі своєю власною моральною дилемою — бути вірним своєму другові або бути інформатором для вашої компанії.

  • У моральних подвійних стандартах люди більш лояльні до своїх аморальних вчинків, ніж до чужих. Ви можете роздратуватися на водія, який не зупиниться перед вами на пішохідному переході. Однак, коли ви прослизаєте по переходу, тому що поспішаєте, ви виправдовуєте свою поведінку тим, що у вас було обмаль часу.

  • За моральної слабкості поведінка людей суперечить їх установкам. Наприклад, людина підписує петицію, погоджуючись із важливістю пропаганди безпечного сексу, але потім не використовує презервативів. Або ви можете відстоювати позицію, що голосувати мають усі, але у день голосування ніколи не йти на виборчі дільниці самостійно.

Як перестати бути лицеміром?

Як перестати бути ліцеміром?

Експерти зі Straight Talk Counseling вважають, що для того, щоб перестати бути лицеміром, потрібно спочатку вивчити власний моральний кодекс і визначити, чи немає в ньому суперечностей.

"Об'єктивна мораль - найкращий інструмент, що допомагає нам подолати лицемірство. Об'єктивна мораль - це віра в те, що сенс не відкритий для інтерпретації й щось вірно незалежно від того, хто залучений до ситуації. Інакше кажучи, красти погано саме собою. Насильство неправильне саме собою. Зачіпати чиїсь почуття неправильно саме собою",

– кажуть вони.

Крім того, слід дотримуватись і інших рекомендацій:

  • Визнайте, що ви недосконалі та можете помилятися. Варто навчитися сміятися з себе і менш серйозно дивитися на свої недоліки.

  • Поставте себе на місце інших людей. Це може бути надзвичайно корисно для зменшення роздутого его та самовдоволення.

  • Зосередьтеся на собі та ігноруйте те, що роблять інші.

  • Перестаньте засуджувати людей.

  • Визначте контекст і те, як він змінює ваші думки/вірування.

  • Припиніть давати обіцянки, які ви не зможете виконати.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Раніше ми розповідали про те, як навчитися вести ефективну комунікацію з людьми. Для того, щоб спілкування було продуктивним, насамперед потрібно навчитися слухати.