Тривожний тип прихильності: як розпізнати цей стиль у відносинах

Сімейне життя
Тамара Черкасова

Тамара Черкасова

Журналістка

Тривожний тип прихильності – один із чотирьох стилів у відносинах пар, які виділив англійський психіатр та психоаналітик Джон Боулбі. Його теорія прихильності стала революційною у розумінні взаємин між парами та друзями. Полягає вона в тому, що відносини дитини з важливими для них дорослими у дитинстві пізніше впливають на її доросле життя.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Особливості тривожного типу прихильності

Related video

Що таке тривожний тип прихильності? Люди такого типу відчувають гостру потребу у тісній емоційній близькості, хочуть отримати від партнера сильні взаємні почуття та стати з коханою людиною одним цілим. Фоновим почуттям таких людей виступає повна невпевненість у собі.

Особенности тревожного типа привязанности
Особливості  тривожного типу прихильності

Тривожний тип прихильності формується у людей, які росли з непередбачуваними та непослідовними батьками. У дитинстві їх емоційні запити та потреби ігнорували, їх знецінювали та відштовхували. У дорослому віці представники цього типу прихильності прагнуть стосунків, але через страх стати покинутими та знехтуваними постійно шукають підтвердження взаємності.

Сильна потреба у партнері, який любитиме їх вічно, змушує представників тривожного типу прихильності ідеалізувати та романтизувати оточення. Такі люди дуже залежать від чужої думки, дуже ревниві та недовірливі. З одного боку, вони схильні жертвувати власними інтересами заради відносин, з іншого можуть бути схильні до зрад через невпевненість у собі.

"У довгостроковій перспективі людина з тривожним стилем уподобання може викликати в іншого прояв уникнення прихильності. Це відбувається тому, що потреби тривожного партнера втомлюють іншого партнера, змушуючи його дистанціюватися. Ця динаміка запускає нездоровий цикл, коли один шукає заспокоєння, а інший відштовхує його. Зрештою, обидва партнери навчаються нездоровим стосункам один з одним",

—  вважає сертифікована клініцистка з психологічного здоров'я Сільві Саксена.

Ознаки тривожного типу прихильності

Для людей з таким стилем прихильності характерні:

  • потреба у підтримці та теплі з боку партнера,

  • панічний страх самотності, знедоленості, розриву відносин,

  • інтимна близькість як знак примирення після сварки,

  • гостра реакція на негативні коментарі у свій бік,

  • залежність від думки оточення,

  • схильність до маніпуляцій.

Тривожний тип у відносинах

Сільві Саксена каже, що причиною тривожного типу прихильності у відносинах можуть стати певні тригери.

  • Підвищена тривожність може виникнути, якщо партнер фізично чи емоційно віддаляється. Нестача інформації може спонукати до сумнівів у стабільності відносин.

  • Страх того, що стосункам щось загрожує. Це почуття може бути нереальним, уявним, але все одно викличе у людини з тривожним типом прихильності бажання ідеалізувати іншу людину та відчуття більшої впевненості у стосунках.

  • Бажання більшої незалежності у відносинах з боку партнера може змусити людину з тривожним типом прихильності вірити, що їх відштовхують і хочуть завершення стосунків.ґ

  • Тривожні стилі прихильності вимагають сталості у відносинах, тому, якщо партнер почне поводитися по-іншому, це може збити людину цього типу з пантелику.

Як виправити тривожний тип прихильності?

Змінити тип прихильності цілком не можна, але цілком реально його скоригувати за допомогою довірчих відносин із партнером та психотерапії.

"Зміни можливі, але вони вимагають довіри до себе, інших і процесу. Всі ці стилі прихильності є механізмами виживання, і чим більше ви дізнаєтеся про свої внутрішні рани, тим краще ви зможете навчитися більш здоровим способам подолання проблем. Подумайте про людей, з якими у вас здорова і надійна прихильність, і спирайтеся на ці почуття, щоб відчути сили для позитивних змін",

– каже Сільві Саксена.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Раніше ми писали про те, як правильно розподілити сімейний бюджет . За словами психолога проєкту "Одруження наосліп" Ірини Кириченко, грошові конфлікти в сім'ї часто стають причиною розлучення.