Терапія, що нормалізує життя українців: як музика лікує ПТСР і до кого звертатися за допомогою
Після початку повномасштабної війни життя українців стало серйозним випробуванням для психіки. Переживаючи постійні обстріли, новини про гибель захисників та цивільного населення, окупацію та критичні наслідки російської агресії, мешканці України стикаються із проявами посттравматичного стресового розладу. Однак, як стверджують спеціалісти, під час реабілітації допомагає навіть музика. Як саме — дізнавайтеся на HOCHU.ua!
Як розвивається ПТСР?
Як раніше повідомляла компанія Reuters, представник Всесвітньої організації охорони здоров'я Ярно Хабіхт заявив, що десять мільйонів людей, або близько чверті населення України, можуть зіштовхнутися з розладами психічного здоров'я через війну.
— зазначив Ярно Хабіхт.
Саме важкі стани включають, зокрема, посттравматичний стресовий розлад. У психіатрії ПТСР позначає цілу групу психічних порушень, які обʼєднує те, що вони виникають після якої-небудь травмуючої події. Війна — саме час психологічного навантаження через постійні обстріли, окупації, смерті, полон і навіть просто трагічні новини, які людині переживати досить важко.
Особи, які страждають на посттравматичний стресовий розлад, можуть не виявляти жодних ознак розладу доти, доки щось у їхньому оточенні не викличе спогади. Коли це відбувається, це може призвести до дисфункціональних механізмів подолання і дискомфортних або лякаючих почуттів.
Як музика лікує ПТСР та інші психічні захворювання
— казав Боб Марлі.
Одним із видів лікування психологічних проблем, таких як посттравматичний стресовий розлад, є музична терапія. Пояснюється це тим, що майже всі реагують на музику, а у більшості людей є бажаний тип, який допомагає їм заспокоїтися і розслабитися. Музика допомагає в разі депресії, адже дає можливість зосередитися на чомусь приємному, та відірватися від життєвих труднощів.
Американські вчені Національного інституту охорони здоров'я США проводили експеримент, в ході якого було виявлено, що активна музикотерапія (створення музики) знімає стрес, заспокоює дихання і покращує концентрацію. В той самий час пасивна музична терапія (прослуховування музики) може не тільки заспокоїти та підняти настрій, а й позитивно вплинути на фізіологічні процеси, такі як частота серцевих скорочень.
Високу ефективність музики як реабілітаційної практики відмітила Олеся Доліна, відомий волонтер і кризовий психолог:
Які ініціативи в Україні допомогають українцям боротися з ПТСР шляхом музичної терапії?
Нещодавно Karabas.com та військово-реабілітаційний центр "База 4.5.0" оголосили про співпрацю, в рамках якої національний білетний оператор надає квитки на різноманітні події для захисників, їхніх родин та волонтерів — з метою покращення їхнього психологічного стану. Наприклад, з 20 травня було надано 200 квитків на концерт гурту "СКАЙ", що відбувся 26 травня у Палаці Спорту.
— зазначає Максим Плахтій, засновник агентства з продажу квитків на розважальні заходи.
Відомо, що квитки надаватимуться мінімум до кінця літа 2023, але засновник компанії налаштований робити це якомога довше, і уже веде переговори з усіма українськими організаторами подій, щоб отримувати якомога більше квитків для наших героїв. До 100 квитків на різні події ще збираються роздати, а всі деталі щодо можливості отримати безоплатно квиток дізнавайтеся у співзасновниці військово-реабілітаційного центру Юлії Цепун.
Нагадаємо, нещодавно психолог дала дієві поради, як зупинити панічну атаку просто і швидко. Як розпізнати паніку та зупинити її за декілька хвилин без сторонньої допомоги, розповіла кандидат психологічних наук.
Фото: GettyImages, Pexels