Як обручки стали символом шлюбу: історія, цікаві факти та еволюція каблучок на заручини - від дерева до розкоші (ФОТО)

Важливо знати

Іванна Кульбіда

Редакторка стрічки новин

Одягати обручки на весіллі - це невіддільна частина шлюбної церемонії. Це символізує нескінченне кохання між чоловіком та жінкою. Без цього звичаю складно уявити собі цей обряд. Вперше ця традиція з'явилася ще 5000 тисяч років тому.

Thevillagespecial Україна разом зі знавчинею українського фольклору Олесею Наумовською розповідають про весільну традицію обмінюватися обручками, як вона прийшла в Україну та чим здавна обмінювалися молодята, коли ставали до шлюбу. Усе найцікавіше - в одному матеріалі на HOCHU.ua!

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

У дохристиянські часи хлопці, які бажали одружитися, просто викрадали майбутню дружину. З часом викрадення перетворилося на викуп нареченої. З прийняттям християнства з'явилися нові весільні обряди. У наслідку між родинами майбутнього подружжя тепер відбувалися змовини, на яких у присутності свідків родичі домовлялися про посаг – майно, яке батьки давали дівчині у власність в нову родину. Також передавали віно, яке  забезпечувало дружину майном у разі смерті чоловіка, і привінок – частину майна чоловіка, яка дорівнювала  вартості посагу, який внесла дружина. Саме тоді обручка стала частиною весільних традицій, але була доступна лише вищим верствам населення.

Звідки походить обручка

Весільні каблучки використовувались ще у римській епосі, але широко застосовуватись почали у 18 столітті серед багатіїв. Спочатку це був не обмін каблучками, а подарунок  чоловіка як вияв кохання та водночас громадський символ того, що жінка може офіційно увійти до дому чоловіка.

Згодом звичай набув поширення серед простого люду. Проте ті, хто не міг дозволити собі придбати дорогу каблучку обмежувалися одним гладким кільцем, без прикрас, каменів і гравіювання.

Чоловічі обручки набули поширення під час воєнного лихоліття. Вони дарувалися як запорука повернення і одруження після війни. Цей звичай прижився серед цивільного населення і після закінчення війни.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

На якій руці носити обручку

Спочатку обручку носили на лівій руці. Це традиція Стародавнього Єгипту, адже вони вірили, що на четвертому пальці лівої руки є вена – vena amoris, або «вена кохання», – яка з’єднується безпосередньо із серцем.

Звичай носити на правій руці, який прийнятий в Україні - пов'язаний з православними законами, де права сторона є головною. Нею хрестяться, благословляють і носять на правій руці обручку.

 Символізм сучасних обручок

Традиція дарувати обручку до весілля з'явилася не так давно. Переважно вона має складніший дизайн і дорогоцінне каміння. На весілля обирають гладенькі обручки, які символізують спокій і злагоду в подружніх стосунках. Проте все частіше пари надають перевагу прикрасам, з  дорогоцінними каменями, символічними написами, різним золотом та пам'ятним гравіюванням.

Обручка символізує коло яке здавна майже в усіх культурах світу означає нескінченність, вічність і безсмертя. Це - символ сонця та потужний оберіг. Недарма існує прикмета:, що багатша та краща обручка – то щасливіше буде подружнє життя.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Та запорука щасливого сімейного життя не зосереджується лише у дорогих обручках. Варто пам'ятати, що передусім важливою є довіра у ваших стосунках. І саме від вміння не мати секретів один від одного залежить подальше життя.