Піти не можна залишитися: як вийти зі стосунків з тираном

Ми та чоловіки

Тамара Черкасова

Журналістка

Тисячі жінок страждають від прихованого насильства у відносинах із чоловіком-тираном, а оточення думає, що в парі панує розуміння та ідилія. Як розпізнати тирана і вийти зі стосунків? Розбираємось разом із редакцією HOCHU.ua.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Ознаки чоловіка-тирана

Прагнення до влади та тотального контролю – одна з ознак агресивної особи. Тому в міру розвитку відносин з таким партнером жінка раптом виявляється ізольованою від звичного кола спілкування і навіть своєї сім'ї.

Один з red flag, на які варто звернути увагу - вимога партнера погоджувати з ним усі плани, коли він сам цілком спокійно виходить на зв'язок зі своїм близьким оточенням у зручний час і в зручному місці. У цієї тактики одна мета – позбавити жінку звичної підтримки, людського ресурсу та обмежити її мир і життя самим собою.

У тиранів гнучка система цінностей. Якщо раніше загальні цінності та правила спільного життя перетворюються на жорсткі зобов'язання для одного партнера і залишаються дуже гнучкими для іншого – це ще один red flag.

Тирани намагаються позбавити партнера права на самореалізацію. Такі чоловіки зовсім не зацікавлені в тому, щоб їхні кохані займалися чимось, окрім стосунків із ним.

Типова поведінка тирана

Ліза Мерло-Бут, ефективна тренерка зі стосунків, описала поведінку, яка характерна для такого чоловіка:

Він часто грубий з оточенням. Може віддавати накази або розмовляти з людьми згори. Крім того, така людина швидко "вибухає" і лякає цим інших. Коли ж тирану кажуть, що така поведінка лякає, він відмахується, говорячи щось на кшталт: "Я не бив тебе, чого боятися?".

Більшість взаємодій тиранів із дітьми пов'язані з грубими наказами, суворої дисципліною, обзиванням. Такі люди ніби намагаються знищити в дитині почуття власної гідності.

Крім того, тиранам часто не вистачає каяття або навіть усвідомлення своєї поведінки. Немає потреби просити вибачення, тому що вони рідко відчувають, що роблять щось не так. Якщо хтось наважиться звинуватити тиранів у їхніх діях, найчастіше вони захищатимуться. Навіть більше – у своїй поведінці вони звинувачують інших.

За якими ознаками розпізнати жертву тирана?

Типова поведінка є не тільки у тирана, а й у жертви, яка перебуває з ним у стосунках:

  • Вона уважно стежить за своєю поведінкою, щоб переконатися, що не робить нічого, що могло б роздратувати тирана.

  • Вона поступається вимогам партнера. Незалежно від того, чого хоче сама жертва тирана, часто погоджується з тим, чого хоче він.

  • Вона часто мовчить. Жертві здається, що найкращий спосіб контролювати спалахи гніву тирана – просто промовчати.

  • Вона виправдовує поведінку тирана. Каже, що він мав важкий день, він не те мав на увазі та т.д.

Як вийти зі стосунків тираном?

Вийти зі стосунків із чоловіком-тираном складно, але можливо. Насамперед варто зрозуміти, що його поведінка не має нічого спільного з любов'ю. Він намагається встановити над вами владу за допомогою залякування, знущань та образ.

  • Прагніть більшої незалежності й припиніть поступатися, якщо ваш партнер намагається обмежити вашу свободу та інтереси.

  • Не підкоряйтесь тирану, але намагайтеся уникати прямої конфронтації. Шукайте альтернативні шляхи, щоб досягти своєї мети і перестати бути безгласною жертвою.

  • Вчіться захищати себе. Не дозволяйте партнеру принижувати вас і вимагайте від нього шанобливих стосунків. Не допускайте, щоб чоловік пригнічував і не піддавайтеся його маніпуляціям.

  • Визначте свою позицію. Не соромтеся висловлювати свою думку, навіть якщо вашому чоловікові це не подобається. Вчіться захищати свої інтереси.

  • Звикайте до думки, що ці стосунки можуть закінчитися не так, як у гарних ромкомах. Морально готуйтеся до нового життя.

  • Розвивайтеся як особистість. Розгляньте можливість зміни професії та збільшення свого доходу. Разом із цим підвищиться і ваша самооцінка.

  • Відновіть зв'язки із сім'єю та друзями.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Раніше ми розповідали про те, як  екстраверти та інтроверти будують стосунки в парі. Ці зовсім різні, здавалося б, особистості, можуть добре доповнювати одне одного.