Самозакохані чоловіки: хто такі нарциси та як побудувати з ними стосунки

Сімейне життя

Тамара Черкасова

Журналістка

Амбіційний і впевнений у собі чоловік здатний причарувати своєю харизмою багатьох жінок. Але перед тим, як набути стосунків з такою яскравою особистістю, варто переконатися в тому, що він не нарцис. Редакція HOCHU.ua дізналася, як розпізнати нарциса та як побудувати з ним стосунки без шкоди для свого ментального здоров'я.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Кто такой нарцисс?

Чоловік-нарцис

Хто такий нарцис?

Нарцисичний розлад особистості (нарцисизм) - це розлад особистості, який може розвинутися як у чоловіків, так і у жінок. Але деякі моделі поведінки нарцисів різних статей можуть відрізнятися.

Найбільш яскраві ознаки нарцисів:

  • маскувати свою низьку самооцінку за напускною впевненістю в собі,

  • намагаються показувати всім "покращену" версію себе,

  • егоцентризм,

  • вважають себе краще за інших і ставляться до інших з презирством,

  • відсутність співчуття,

  • постійна жага уваги та захоплення.

Нарциси переважно не схильні до насильства. Вони добре вміють контролювати свої емоції, маніпулювати та вдаватися до газлайтінгу. Проте люди з нарцисичним розладом можуть бути нещасними та розчарованими, коли не одержують того, чого хочуть.

Як розпізнати чоловіка-нарциса?

Чоловік-нарцис

Меггі Холланд, ліцензований консультант і фахівець із психічного здоров'я, вважає, що для того, щоб розпізнати риси нарциса в чоловікові, потрібен час.

Екпертка наводить такі риси нарцисичного чоловіка:

  1. Перфекціонізм. Часто чоловік-нарцис може виявляти перфекціонізм в очікуваннях, які він покладає інших людей. Нарциси можуть думати, що заслуговують не менше, ніж досконалість від інших. Однак нарциси, швидше за все, не нестимуть відповідальності за ці ж стандарти.

  2. Проблеми з контролем. Оскільки чоловік-нарцис завжди намагається захистити свою тендітну та низьку самооцінку, він може намагатися контролювати кожну змінну, щоб запобігти розчаруванню, дискомфорту та невдачі. Наприклад, він може встановлювати партнерці правила спілкування з іншими людьми.

  3. Питання зобов'язань. Такі чоловіки шукають постійний потік зовнішньої впевненості, яку часто називають їх нарцисичним запасом — вони зроблять усе можливе, щоб забезпечити його підтримку. Нарцис може уникати серйозних відносин або публічного визнання статусу людини в парі через страх отримати менше уваги від інших жінок.

  4. Патологічна брехня. Нарциси часто можуть брехати, перебільшувати чи прикрашати речі, щоб заповнити свій нарцисичний запас. Через це такі чоловіки спочатку здаються цікавими та неймовірно привабливими, попри тендітне его та низьку самооцінку.

  5. Маніпуляції. Нарциси часто використовують їх, щоб отримати бажане і зазвичай не вважають таку поведінку неправильною. Різні тактики нарцисичної маніпуляції можуть включати газлайтинг і мовчазне ігнорування. У будь-якому випадку, коли це відбувається, партнер такого чоловіка може почуватися розгублено, тривожно та невпевнено.

  6. Велике кохання. Щоб підштовхнути жінку до відносин, нарциси можуть завалювати її сильними емоціями, прихильністю, подарунками та надлишком свого часу та енергії.

  7. Грандіозність. Основним компонентом нарцисизму є грандіозність. Нарциси люблять перебільшувати, а іноді й зовсім мають хибне уявлення про власну важливість, здібності, силу чи ідентичність.

  8. Привернення уваги. Вони потребують захоплення, щоб поповнити свій нарцисичний запас.

  9. Зневажливість. Якщо нарцис вважає, що хтось інший отримує більше уваги – він робитиме все можливе, щоб підірвати якості та досягнення цієї людини.

  10. Образи. Нарциси можуть відкрито ображати людей у своєму житті. Тяжкість жорстокого поводження може змінюватись і, як правило, з часом погіршується.

Як будувати стосунки нарцисом?

Чоловік-нарцис

Меггі Холланд наголошує, що спроби змінити нарциса не принесе нічого, окрім розчарування.

"Зосередьтеся на тому, щоб зробити вибір, який найкраще підходить для вас, і подбайте про себе. Ви завжди можете працювати над удосконаленням власних здорових механізмів виживання, розуміти свої потреби та обмеження та вирішувати, що ви готові терпіти",

– каже вона.

Крім того, у відносинах з нарцисом варто дотримуватись правил:

  1. Пам'ятайте, що ви не винні: нарциси звинувачують усіх інших у своїх провинах, а постійні глузування можуть вплинути на вашу самооцінку.

  2. Чітке встановлення та підтримка власних кордонів — це найважливіший спосіб потурбуватися про себе, коли маєш справу з нарцисом.

  3. Регулюйте себе: нарцис шукає реакцію та залучення інших. Тому зберігайте спокій, це змусить нарциса знайти іншу "мету".

  4. Уникайте прямих конфліктів.

  5. Виявляйте зацікавленість. Не треба погоджуватися чи говорити нарцису, що він має рацію — зазвичай працює фраза «Цікаво» чи додаткові питання.

  6. Розставте пріоритети у власних потребах: бути поряд з нарцисом може бути виснажливим і складним. Переконайтеся, що ви дбаєте про свій добробут.

  7. Знайте, коли треба піти. На жаль, іноді припинення стосунків — єдиний спосіб захистити себе та своє психічне здоров'я.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Раніше ми розповідали про те, хто такі сапіосексуали. Ці люди люблять партнерів за розум та можуть припинити стосунки, якщо їх не стимулюють інтелектуально.