Із сарказмом можна зіткнутися і в любовних відносинах, і в робочому спілкуванні, і в колі друзів. Редакція HOCHU.ua дізналася, як саркастичні зауваження впливають на стосунки у сім'ї.
Що таке сарказм?
Сарказм – форма сатиричного висміювання, що характеризується уїдливим глузуванням. Це найвищий ступінь іронії, заснований на сильному контрасті між тим, що мається на увазі та виражається. Найчастіше його використовують для критики будь-кого, наприклад, кажучи: "Та ти як Майкл Джордан!" людині, яка не може потрапити до баскетбольного кошика.
- пояснює психолог Бернард Голден.
Сарказм часто вважається пасивно-агресивною формою гніву, яку зазвичай може використовувати людина, яка зазнає сильного дискомфорту при більш прямому вираженні гніву або почуттів, що стоять за ним. Часто трапляється так, що, зіткнувшись з об'єктом сарказму, людина може оборонно вимовити недовірливим тоном: "Я просто пожартував". Якоюсь мірою цю відповідь можна розглядати як форму газлайтингу, адже вона передбачає, що проблема інтерпретації співрозмовником, а не тим, хто використовує сарказм.
Як розпізнати сарказм?
Розпізнати сарказм іноді досить складно, особливо під час письмового спілкування. Але є кілька ознак, на які можна звернути увагу, щоб краще зрозуміти, що виражено сарказмом:
-
Контекст. Зверніть увагу на загальний контекст висловлювання.
-
Використання перебільшень. Сарказм часто ґрунтується на використанні гіпербол або перебільшених тверджень, які не приймаються буквально.
-
Іронічний тон. Саркастичні коментарі можуть звучати цинічно, з деяким глузуванням або незвичайним спрощенням.
-
Використання контекстних сигналів. Іноді люди можуть вказувати на сарказм, використовуючи контекстні сигнали, такі як використання лапок, смайликів, знаків вигуку чи фрази на кшталт "Звичайно, дуже здорово!"
Однак важливо пам'ятати, що розпізнавання сарказму не завжди точно, і сенс може бути спотворений без контексту чи соціокультурних нюансів. Іноді краще уточнити у співрозмовника, щоб уникнути непорозумінь.
Сарказм у особистих відносинах
Сарказм часто належать до прояву пасивної агресії.
– зазначає Голден.
Проти частих саркастичних коментарів у відносинах виступає і бакалавр когнітивної та клінічної неврології Наталі Уоткінс.
"Постійний сарказм може стати вашою поведінкою за умовчанням. Це може відштовхнути інших людей і змусити вас здаватися грубим, холодним, ненадійним і навіть жорстоким. Зміна манери спілкування та зниження саркастичності допоможе вам побудувати глибші та змістовніші стосунки",
- зазначає вона.
Раніше ми розповідали про те, що таке кохання і які стадії воно проходить. Загалом існує 5 стадій кохання.