Жіноче здоров'я під час війни: з чим стикаються українки і як вони почали ставитись до здоров'я

Здоров'я

Юлія Бражнік

Журналістка

Широкомасштабне вторгнення росії в Україну принесло багато горя українцям. Війна стала найсильнішим стресом для мільйонів людей. А стрес, як кажуть лікарі, це зниження імунітету. Зниження імунітету — це поява або загострення різних захворювань.

Дуже сильно стрес впливає на жіноче здоров'я. Саме це питання стало темою круглого столу лікарів Багатопрофільного медичного центру CALM. Зокрема, за словами гінекологині, лікарки УЗД Інни Ейсмонт, повномасштабна війна показала те, що захворювання жінок зростають.

Як широкомасштабна війна відбилась на здоров'ї жінок

Хронічний стрес знижує імунітет жінки і на фоні цього спостерігається зростання рівня різних захворювань — це і ожиріння, і генетичні захворювання, психічні захворювання, гормональні порушення, пояснює Інна Ейсмонт.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

За словами лікарки, зараз можна виділити кілька проблем зі здоров'ям, які частіше стали спостерігатися у жінок після широкомасштабного вторгнення:

  • ендометріоз;

  • зросла кількість виникнення кіст;

  • у кожної другої жінки були розлади менструації;

  • на фоні війни також спостерігаються гормональні порушення, затримки овуляції;

  • зростає ризик викиднів на маленьких термінах;

  • зріс ризик передчасних пологів;

  • спостерігається зріст народження дітей з затримкою розвитку;

  • у дітей, які народилися від мами, у якої був постійний стрес, виявляють розлади харчової поведінки, вони в маленькому віці починають набирати вагу. Лікарка наголошує, що ризик ожиріння — це ризик появи інших захворювань.

Як жінки почали ставитися до свого здоров'я під час повномасштабної війни

Разом з тим, за словами Інни Ейсмонт, відбулася переоцінка цінностей, жінки стали більш відповідально ставитися до свого здоров'я та регулярно проходити обстеження. Особливо це спостерігається на фоні того, що багато жінок вимушені були покинути Україну та відправитись за кордон. В інших країнах українки стикнулися з проблемою доступу до медицини та всіх її послуг.

За кордоном доступність медицини не така, лікарі можуть не призначати УЗД, не давати результати аналізів пацієнткам, є проблеми з отриманням рецептів на певні препарати. Після таких випадків помітила закономірність, що навіть перебуваючи за кордоном, жінка все одно виділяє собі певний час, тиждень-два, приїхати в Україну, швиденько обстежитись, зробити всі маніпуляції, все за один прийом максимально, повноцінний чек-ап. І ти це маєш це зробити, бо людина через тиждень їде за кордон. Акцент на своєму здоров'ї загострився і я дуже рада цьому,

— підкреслила лікарка.

Як стрес впливає на жіноче здоров'я

Лікарка також наголосила на тому, що важливо боротися зі стресом, тому що він спричиняє багато проблем зі здоров'ям. За словами Ейсмонт, жінки зараз часто приходять з захворюваннями, які є наслідком хронічного стресу. І дуже важливо звертатися до спеціаліста, який допоможе з ним впоратись, випише певні препарати.

Прийняття антидепресантів може бути, але ми маємо знати про те, що деякі антидепресанти мають побічну дію і вони можуть підвищувати певний рівень гормонів, зокрема, пролактин так само може впливати на зникнення менструального циклу. Тому деякі психологи, психіатри рекомендують приймати, можливо, антидепресанти в деяких випадках, або, наприклад, препарати магнію. І це, наприклад, не місяць, а протягом півроку, більш тривалий час. Так само йде дослідження вітаміну D. Тому що різке зниження вітаміну D в організмі — це ризик тривожності, тому цей момент теж треба враховувати, щоб він був на нормальному рівні, від цього також залежить імунітет,

— розповідає Ейсмонт.

За словами лікарки, стрес також дуже сильно впливає на старіння, а старіння своєю чергою впливає і на репродуктивну функцію жінки.

Після 35 років фолікули в яєчниках швидше зникають. А фолікули — це наші жіночі гроші, які в кожному циклі дозрівають, ті яйцеклітини, і ми маємо здатність до вагітності. В кожному циклі береться якийсь певний запас, використовується, а після 35 років це відбувається швидше, швидше жінка переходить в менопаузу. З одного боку жінки зараз відкладають свою вагітність, але хто знає, коли закінчиться війна, рік-два-три, що не народжувати?,

— підкреслила гінекологиня.

За словами лікарки, якщо ви зараз не збираєтесь народжувати, але в майбутньому хочете мати дітей, то доцільно пройти певну стимуляцію, забір яйцеклітин, заморозити їх і використати тоді, коли ви зможете. Бережіть себе, будьте здорові!

Важливо: вся інформація медичної тематики та інформація, що стосується здоров'я, розміщена на сайті Хочу.ua, має виключно інформаційний характер і не є медичними порадами. Будь-які поради медичного характеру, зокрема щодо прийому тих чи інших препаратів, може давати тільки фахівець. Якщо у вас виникли проблеми зі здоров'ям, зверніться до лікаря.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Раніше ми також розповідали про те, як подолати самотність під час війни.