Самотність під час війни: як впоратися з цим з'їдаючим зсередини відчуттям

Особистісний розвиток
Юлія Бражнік

Юлія Бражнік

Журналістка

Широкомасштабна війна розділила мільйони українців. Жінки вимушені були поїхати з дітьми за кордон, залишивши чоловіків. Хтось, залишаючись в Україні, опинився на самоті зі своїми проблемами, тому що у друзів чи родичів багато своїх справ та турбот. Деякі люди відчувають самотність навіть тоді, коли поруч є близькі чи друзі. Війна загострила відчуття, зробила людей вразливими та змусила справлятися зі своїми психологічними проблемами наодинці.

Проте, як розповідає психологиня Алла Рожкова , в такій ситуації дуже важливо не втрачати зв'язок з рідними, розширювати коло спілкування, практикувати певні заспокійливі техніки та не нехтувати зверненням за допомогою до спеціалістів.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:
Related video

Як впоратися з самотністю, коли ви далеко від рідних

Що роюити з самотністю

За словами Алли Рожкової, дуже важливо в таких ситуаціях не переривати контакт з близькими людьми і завжди мати можливість з ними спілкуватись хоча б раз на тиждень. Окрім цього буде також корисно:

  • мати певні традиції, ритуали. Наприклад, кожен вечір по відеозв'язку разом з близькими вечеряти чи займатись побутовими справами;

  • кожен день виконувати практику вдячності собі, нагадувати про те, на чому ви тримаєтесь. Наприклад, можете згадати мінімум 5 речей, за які ви вдячні собі і 5 речей, за які ви вдячні іншим людям;

  • важливо також не забувати про мрії. Дуже важко мріяти, коли невідомо, що буде завтра, але, за словами психологині, мрії допомагають триматися, особливо в той момент, коли ваші близькі далеко. Мрії допоможуть зняти тривожність, пов'язану з самотністю;

  • важливо налагоджувати живе спілкування в країні, де ви знаходитесь. В кожній країні багато українців, можна шукати групи в соцмережах, об'єднуватися, зустрічатися, спілкуватися. Це важливо, бо це підтримає вас і ви не будете переживати цей досвід самостійно.

Що робити, коли друзі та близькі зайняті й виникає відчуття самотності?

Як подолати самотність під час війни техніки

За словами психологині, коли кожен зайнятий своїми турботами, то важливо все одно знаходити час на спілкування, буквально планувати зустріч і вносити її в календар. А також Алла Рожкова рекомендує виконати одне завдання.

Є така техніка, дуже гарна, берете свою долоньку і обводите її на аркуші паперу. Далі потрібно відмітити на кожному пальчику людей. Перший пальчик — це людина, яка мене завжди розвеселить, з якою гарно проводити час, другий — людина, яка мене завжди підтримує, допоможе з труднощами, третій пальчик — людина, яка завжди вислухає, подбає про потреби, четвертий — той, хто мотивує, дає сили, натхнення, п'ятий — той, хто завжди захистить, постоїть за мене. А на самій долонці напишіть важливу фразу, яка може вас підтримувати, наприклад: "Ти впораєшся",

— радить психологиня.

Алла Рожкова також радить напрацьовувати навичку, яка допоможе помічати інших людей, поширювати своє соціальне коло — це дуже важливо, адже ви не маєте переживати війну наодинці.

Що робити, коли самотність породжує страх

Як впоратись зі страхом, який викликає самотність

Буває так, що самотність може породити страх. Наприклад, людина живе одна в квартирі чи в будинку і вона боїться засинати. Алла Рожкова радить обов'язково звернутися до психолога, якщо цей страх дуже сильний. Окрім того, за її словами, щоб зняти тривожність, варто познайомитись з сусідами, заручитися підтримкою людей навколо, а також домовлятися з близькими людьми, щоб вони приходили періодично до вас з ночівлею.

Бережіть себе, слідкуйте за своїм здоров'ям і обов'язково звертайтесь до спеціалістів, якщо ви відчуваєте надмірну тривожність або інші симптоми, які можуть вказувати на те, що вам потрібна допомога.

Важливо: вся інформація медичної тематики та інформація, що стосується здоров'я, розміщена на сайті Хочу.ua , має виключно інформаційний характер і не є медичними порадами. Будь-які поради медичного характеру, зокрема щодо прийому тих чи інших препаратів, може давати тільки фахівець. Якщо у вас виникли проблеми зі здоров'ям, зверніться до лікаря.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Раніше ми розповідали про те, що робити, коли відчуваєш смуток та пригніченість .