Sweet dreams: що відбувається з нашим організмом під час швидкого та повільного сну

Здоров'я

Тамара Черкасова

Журналістка

Мозок людини уві сні циклічно проходить чотири стадії. Перші три – сон із нешвидким рухом очей, також відомі як повільний сон. Четверта стадія, швидкий сон відрізняється від перших трьох швидким рухом очей.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Кожен етап сну має унікальні особливості та відіграє важливу роль у підтримці загальної когнітивної функції людського мозку. Деякі етапи також пов'язані з фізичним відновленням, яке підтримує здоров'я та готує людину до наступного дня.

Що відбувається під час повільного сну? 

Що відбувається з організмом під час сну

Повільний сон проходить через три різні етапи, і з кожним наступним етапом розбудити сплячого стає все складніше.

Спочатку настає перша стадія повільного сну (N1), яка починається безпосередньо після засинання. Це стан дрімоти, що триває приблизно від однієї до семи хвилин. На цьому етапі людське тіло ще не повністю розслаблене, хоча фізична активність починає сповільнюватись.

Потім слідує друга стадія (N2), на якій температура тіла знижується, м'язи стають більш розслабленими, дихання і серцевий ритм сповільнюються, а рухи очима припиняються. На цьому етапі виникають короткочасні сплески активності мозку. На початку циклу сну друга стадія може тривати близько 10-25 хвилин, а з продовження її тривалість збільшується. Приблизно половину всього сну людина проводить у другій стадії повільного сну.

Третя стадія повільного сну (N3) відома як глибокий сон. Людину у цій фазі циклу дуже складно розбудити. Відбуваються зміни і в тілі сплячого – воно поступово розслаблюється, а тонус м'язів, пульс та дихання сповільнюються. Глибокий сон вважається важливим відновлення організму, зміцнення імунної системи та інших процесів у людському організмі. Крім того, попри зниження мозкової активності, глибокий сон може сприяти продуктивному мисленню.

Що відбувається під час швидкого сну?

Що відбувається з організмом під час сну

Стадія швидкого сну (REM) характеризується підвищеною активністю мозку. На цьому етапі циклу відбувається атонія, тимчасовий м'язовий параліч, під час якої активність зберігають лише очі та м'язи, необхідні людині для дихання.

Свою назву REM отримала через швидкий рух очей. Але цей етап характеризується як активністю очей. Мозок сплячого також виявляє високу активність, і в цей час людина може бачити яскраві сновидіння. Зазвичай, перша REM настає приблизно через півтори години після початку циклу сну. Її тривалість може становити дві-три хвилини, а наступні етапи циклу сну можуть тривати близько 60 хвилин. Зазначимо, що у стадії REM доросла людина проводить близько 25% сну.

Як покращити сон? 

Команда Healthline для поліпшення сну рекомендує дотримуватися деяких правил:

  1. Не вживайте кофеїн наприкінці дня.

  2. Зменште нерегулярний або тривалий денний сон.

  3. Намагайтеся засипати і прокидатися одночасно.

  4. Не вживайте алкоголь.

  5. Встановіть комфортну температуру у спальні.

  6. Не їжте пізно увечері.

  7. Прийміть ванну або душ перед сном, щоб розслабитися.

  8. Подбайте про місце для сну - ліжко, матрац, подушка повинні бути зручними.

  9. Регулярно займайтеся спортом, але перед сном.

  10. Не пийте жодних рідин перед сном.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Раніше ми писали про те, що не можна їсти на сніданок. Виявляється, багато популярних страв завдають шкоди шлунку.