Всесвітній день захисту прав споживачів: у яких випадках покупець "правий"

Усі свята
Анна Мисюк

Анна Мисюк

Заступниця головного редактора

Щороку в багатьох країнах відзначають незвичайне, але дуже важливе свято — Всесвітній день захисту прав споживачів. Редакція HOCHU.ua розповідає, як з'явилася ця дата, і що кожна людина має знати про свої права.

Коли Всесвітній день захисту прав споживачів?

Всесвітній день захисту прав споживачів щорічно відзначається 15 березня . Дата обрана невипадково, але про це розповімо далі.

Related video
Всесвітній день захисту прав споживачів

Всесвітній день захисту прав споживачів — історія свята

Як ми вже сказали, Всесвітній день захисту прав споживачів не просто так відзначають 15 березня. Саме цього дня 1961 року Джон Ф. Кеннеді виступив у Конгресі США, вперше оголосивши основні права споживачів: право на інформацію, право на безпеку, право на вибір і право бути почутим .

Трохи пізніше сформувалася Всесвітня організація спілок споживачів, яка додала до цього списку ще кілька прав:  право на відшкодування збитків, право на споживчу освіту, право на задоволення базових потреб та право на здорове довкілля . А вже 1985 року Генеральна Асамблея ООН затвердила основні принципи захисту споживачів.

Що потрібно знати про права споживачів?

Ми часто любимо використовувати фразу "покупець завжди правий", але насправді далеко не всі знають про свої права. Закон України "Про захист прав споживачів" з'явився 12 травня 1991 року та врегулював відносини між споживачами та виробниками. Які ж права мають українські споживачі? Розповідаємо далі.

Що потрібно знати про права споживачів
  • Якщо ви придбали неякісні харчові продукти, їх необхідно відразу ж повернути в магазин. У цьому випадку продавець зобов'язаний замінити товар або відшкодувати збиток.

  • Якщо ви придбали неякісну техніку, то маєте право вимагати безоплатного усунення недоліків товару і відшкодування витрат на усунення недоліків товару.

  • Якщо під час гарантійного терміну тих чи інших товарів ви виявили різного роду неполадки, то продавець повинен відшкодувати збиток або замінити товар.

  • Якщо ви отримали неякісну послугу, то можете вимагати безоплатного усунення недоліків, відшкодування завданих вам збитків, безоплатного відшкодування послуги або речі, а також інших прав, які передбачені законодавством.

  • Також ви маєте право отримувати інформацію про товар або послугу, яка стосується даних про виробника товару, його термін придатності та гарантії.

Звичайно, це не весь список нюансів, проте вище ми висвітлили головні права, які мають кожен споживач. Зі Всесвітнім днем захисту прав споживачів!

Також дізнайтеся, які ще свята відзначають сьогодні , 15 березня.