Традиції на Трійцю. Що можна і навіть потрібно зробити на це свято?

Усі свята
Анна Мисюк

Анна Мисюк

Журналістка

Свято Святої Трійці не має фіксованої дати та залежить від дня Воскресіння Христового. Традиційно воно відзначається на 50 день після Великодня, тому також називається П'ятдесятницею. У 2023 році свято Трійці припадає на 4 червня. Які традиції існують у цей день, як потрібно прикрашати будинок та що можна робити? Розповідаємо у нашому матеріалі!

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

На це свято є особливі традиції, яких українці дотримуються вже багато років. Будинки прикрашають зеленню, квітами та березовими гілками. Особливо популярні зелені вінки, які виставляють на дверях та вікнах — це символізує оновлення та воскресіння природи. Також заготовляються трави та квіти, які використовуються для створення оберегів та амулетів. Вірять, що такі рослини мають особливу силу та можуть приносити захист та добробут.

Related video

Як українці колись відзначали Трійцю? Стародавні традиції

У давнину українці відзначали свято Святої Трійці з великою урочистістю. Тиждень перед Трійцею називали не лише Зеленим, але ще Клетельним (від слова "клічання" — зелені гілочки, якими прикрашали оселі) та Русальним. Перші три дні, що передували святу, були присвячені підготовці до урочистостей, а в четвер розпочиналися Зелені свята. Яєчня була популярною стравою у цей час. Готували безліч яєць, додавали молоко і перемішували все разом, одержуючи кашу зі шкварками та цибулею.

Традиції на Трійцю. Що можна і потрібно робити у це свято? - фото №1

На Поліссі дівчата випікали пироги та коржики з медом, а також вішали віночки на гілках беріз, щоб дізнатися свою долю. У день Трійці кожна власниця віночка приходила і перевіряла його стан: якщо вінок зав'яв — це віщувало лихо, а якщо залишався свіжим — все буде гаразд.

У неділю вранці господині готували святковий стіл, прибирали та прикрашали будинок зеленню. Після цього всі вбиралися у святковий одяг, сідали та чекали, поки продзвенять церковні дзвони. Дзвін був добрим знаком. Тоді всі вирушали до церкви, несучи із собою зелень та квіти. Після богослужіння проходив хресний хід до криниць, щоб освятити їх святою водою. Потім починалися гуляння, пісні та танці.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Як прикрашати будинок на Трійцю?

Що робити на Трійцю? Звісно, прикрасити будинок. Ця традиція має коріння ще з часів Старозавітної Церкви. У ті часи, в день П'ятдесятниці, коли Мойсей отримав на Синайській горі скрижалі з Десятьма заповідями, будинки прикрашали зеленими гілочками, щоб згадати, що все навколо було квітучим та зеленим. У світлиці на Сіонській горі, де на апостолів зійшов Святий Дух, також використовувалися гілки дерев та квіти для декору. Тому під час Зеленого Тижня віряни прикрашають свої будинки зеленню — на підлогу кладуть свіжоскошену траву, ікони прикрашають квітами та молодими гілками дерев.

Традиції на Трійцю. Що можна і потрібно робити у це свято? - фото №2

Чим ще прикрашають будинок на Трійцю? Зазвичай використовують мелісу, м'яту, волошки, аїр, чебрець та інші трави, які збирають напередодні Зеленого Тижня і несуть для освячення до церкви. Використовують віряни і гілки клена, дуба, липи, берези, горіха.

Які трави потрібно освячувати на Трійцю?

На Трійцю заведено освячувати певні лікарські трави, оскільки віриться, що після цього вони набувають особливої сили та цілющі властивості. На Зелені свята освячують чебрець (чебрець), м'яту, мелісу, волошки, аїр, гілки дерев і смородину. Ці рослини збирають у букети та несуть до церкви.

Згідно з віруваннями, священна зелень здатна захистити від пожежі, хвороб та бідності. Вірять також, що кожна рослина, використана в Зелені свята, має своє особливе сакральне значення, яке сягає корінням у дохристиянські часи.

Традиції на Трійцю. Що можна і потрібно робити у це свято? - фото №3
ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Також дізнайтесь, як скласти правильний букет на Трійцю . Ці 8 трав будуть оберігати вас від нечисті.