День Конституції України: все, що потрібно знати про історію свята

Усі свята
Ірина Майстренко

Ірина Майстренко

Фріланс-редакторка

Якщо запитати наших громадян, яке свято в календарі червня вони вважають одним із найважливіших, без сумнівів, усі скажуть — День Конституції України . Щоб більше зануритися в атмосферу доленосного для нашої Батьківщини дня, ми публікуємо матеріал на тему: День Конституції України — історія свята.

Що таке Конституція? Це основний державний документ, який визначає наш шлях як демократичної держави, гарантує права і свободи та закріплює обов'язки українців.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:
Related video

Саме Конституція має найвищу юридичну силу як головний державний закон, а тому всі інші закони України спираються на цей документ. І цього року нашій Конституції виповнюється 27 років.

день конституції україни 2023

Коли День Конституції у 2023 році?

Дата свята День Конституції України не змінюється: його ми традиційно відзначаємо 28 червня. У 2023 році це буде середа.

У мирний час День Конституції — вихідний день згідно зі статтею 73 "Кодексу законів про працю". Але оскільки зараз діє воєнний стан через повномасштабне вторгнення рф в Україну, працюють норми, прописані у статті 6 Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану". Тому всі додаткові вихідні в країні скасовуються.

28 червня 2023 року, День Конституції України, буде робочим днем.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

День Конституції України: історія свята

Свято День Конституції України було встановлено на згадку про ухвалення основного закону держави. А до цього, нагадаємо, наша країна мала кілька Конституцій:

  • Конституція Пилипа Орлика — 1710 рік.

  • Конституція УНР — 29 квітня 1918 року.

  • Мала конституція ЗУНР — 13 листопада 1918 року.

  • Тимчасова Конституція Карпатської України — 15 березня 1939 року.

28 червня 1996 року на п'ятій сесії Верховної Ради України II скликання було ухвалено нову Конституцію. Тобто, після здобуття незалежності в 1991 році наша країна ще 5 років функціонувала за старим законом часів срср.

день конституції україни історія дня

 iportal.rada.gov.ua

З 1991 по 1996 рік окремо створені Верховною Радою і президентом комісії проробляли роботу, щоб запропонувати кілька варіантів головного закону країни. Однак до спільного знаменника так і не прийшли.

28 червня 1996 року назавжди для нас стало історичним днем. Тоді депутати засідали майже 23 години без перерви, працюючи над документом Конституції. Голова комісії ВР Михайло Сирота стояв біля трибуни і зачитував вголос кожну статтю Конституції та ставив її на голосування. Якщо згодних із положенням було понад 300 осіб, її ухвалювали і можна було переходити до наступної статті. У разі незгоди доводилося повторно голосувати.

Зрештою 315 голосами "за" Конституцію України було ухвалено. Новий документ замінив старий, радянського зразка 1978 року. Процес ухвалення Закону згодом став називатися "конституційна ніч".

Тоді вперше пролунав затверджений Конституцією національний гімн і до зали ВР було урочисто внесено прапор. Ось як це було.

Конституція України набула чинності одразу в день ухвалення.

Зі святом, українці!

Також обов'язково збережіть собі красиві привітання та листівки з Днем Конституції українською мовою.