Щоб у гаманці завжди водилися гроші: прості правила фінансової грамотності

Особистісний розвиток
Юлія Бражнік

Юлія Бражнік

Журналістка

Вміти розпоряджатися своїми доходами не так просто, як нам здається. Особливо це відчувається наприкінці місяця, коли потрібно оплачувати різні рахунки, а грошей може бракувати. На що було витрачено зарплату? Чому на важливі покупки не відкладено певної суми? Відповісти на ці запитання допоможуть прості правила фінансової грамотності.

Портал Ukr.Media розповів, як навчитися розпоряджатися грошима, щоб у гаманці завжди водилися гроші й ви змогли оплачувати всі важливі рахунки. Спойлер: головне правило — це підрахунок та аналіз.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:
Related video

Рахуйте свої гроші

Намагайтеся записувати свої доходи та витрати, аналізуйте витрати, ведіть повний облік своїх фінансів. Гроші люблять підрахунок, і ви повинні бути в курсі свого фінансового стану. Ви можете створити таблицю в Exel, завантажити спеціальний додаток на телефон або просто записувати дані в звичайний блокнот. Це допоможе вам ретельніше контролювати витрати.

Як правильно розпоряджатися фінансами

Фото: Freepik

Періодично аналізуйте витрати

Отже, якийсь час ви просто записували всі надходження грошей та свої розтрати. Але періодично свої записи слід аналізувати. Для початку можна розділити витрати на обов'язкові та необов'язкові. Зрозуміло, що від обов'язкових платежів нікуди не подітися. А ось необов'язкові можна ретельно проаналізувати та зрозуміти, куди витікають ваші гроші.

Оптимізуйте витрати

Коли ви уважно проаналізували свої витрати, тоді ви можете спробувати їх скоротити. Повірте, це можна зробити без шкоди для комфортного життя. Щоразу, коли ви збираєтеся здійснити імпульсивну покупку, подумайте:

  • мені дуже потрібна ця річ, чи я просто хочу її купити?

  • що буде, якщо я не куплю цю річ?

  • це дійсно вигідна та потрібна покупка?

Як накопичувати гроші

Фото: Freepik

Крім того, проаналізуйте свої так звані покупки на автоматі. Це ті рахунки, за якими ми звикли платити, але в яких, можливо, вже немає потреби. Наприклад, якісь сервіси щомісяця можуть знімати з вас гроші, а ви їх послугами вже давно не користуєтесь.

Подбайте про фінансову "подушку"

Фінансова "подушка безпеки" сьогодні дуже важлива. У вас має бути певна сума грошей, яка зможе виручити у надзвичайній ситуації. Якщо такої заначки у вас немає, то почніть накопичувати вже з найближчої зарплати. Відкладайте щомісяця ту суму, без якої ви можете комфортно прожити. Фінансові експерти рекомендують відкладати щонайменше 10% усіх доходів. Але навіть якщо це буде 5-3%, то вже добре.

Правила фінансової грамотності

Фото: Freepik

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Раніше ми також розповідали про те, як навчитися розподіляти гроші. Почніть складати бюджет на тиждень.