Проблеми у спілкуванні: як навчитися вести ефективну комунікацію з людьми

Особистісний розвиток
Тамара Черкасова

Тамара Черкасова

Журналістка

Спілкування – важливий та складний аспект життя людей. Спілкуючись, ми обмінюємося інформацією, емоціями, ідеями та думками та навіть впливаємо один на одного. Але що робити, коли не знаєш, як правильно спілкуватись?

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Що таке ефективне спілкування?

Related video

Ефективне спілкування — це більше, ніж обмін інформацією, вважає команда HelpGuide.org. За цим поняттям ховається розуміння емоцій та намірів, що стоять за інформацією.

"Окрім уміння чітко передати повідомлення, також необхідно слухати так, щоб зрозуміти весь сенс того, що говориться, щоб співрозмовник відчув, що його почули та зрозуміли",

– пояснюють експерти.

Для того, щоб навчитися спілкуватися ефективно, необхідно опанувати деякі важливі навички. Незалежно від того, чи намагаєтеся ви покращити спілкування зі своїм чоловіком, дітьми, начальником чи колегами, вивчення цих навичок може зміцнити ваші зв'язки з іншими, зміцнити довіру та повагу, а також покращити командну роботу, вирішення проблем та ваше загальне соціальне та емоційне здоров'я.

Що заважає ефективному спілкуванню?

Как научиться общаться
Как научиться общаться

Перешкодами для ефективної комунікації та сигналом до того, що варто навчитися спілкуватися, можуть бути:

  1. Стрес та неконтрольовані емоції. Люди в стресі часто неправильно розуміють емоції інших людей або посилають співрозмовникам негативні вербальні сигнали. Тому варто навчитися швидко брати себе до рук під час розмови.

  2. Відсутність фокусування. У режимі багатозадачності дуже складно сконцентруватися на співрозмовнику. Тому постарайтеся уникати факторів, що відволікають вас під час спілкування.

  3. Непослідовна мова тіла. Невербальне спілкування має підкріплювати сказане, а чи не суперечити йому. Не варто заперечливо хитати головою, якщо вголос вимовляєте "так".

  4. Негативна мова тіла. Намагайтеся не схрещувати руки й не уникати візуального контакту, навіть коли не поділяєте думку співрозмовника. Такі сигнали тіла можуть змусити іншу людину захищатися.

Як навчитися спілкуватись?

Роберт С. Сміт, доктор медичних наук, терапевт та заслужений професор медицини та психіатрії Мічиганського державного університету, в одній зі своїх публікацій, радить:

"Слухайте уважно, але не пасивно. Тримайте свої ідеї при собі, приділяйте особливу увагу коментарям іншої людини про неї та важливі для неї питання. Те, що вони говорять, може здатися не особливо захоплюючим, можливо, навіть не дуже цікавим, але це важливо для них, тому не перебивайте своєю розповіддю. Якщо з кимось варто поговорити, його варто вислухати”.

Сміт наголошує, що виявлення емоцій іншої людини – кульмінація взаємодії. Тому, продовжуючи розмову, потрібно стежити за інформацією, яка може мати приховану емоцію.

Як спілкуватись під час конфлікту?

Как научиться общаться
Как научиться общаться

Тренер з комунікацій Гейл МакКрірі радить дотримуватися таких правил під час спілкування на високих нотах:

  1. Не стійте та не нависайте над іншою людиною. Нерівна позиція під час розмови породжує боротьбу за владу та переводить конфлікт на інший рівень. Якщо співрозмовники сидять, ви маєте сидіти з ними.

  2. Слухайте інший бік. Нехай кажуть, що відчувають. Зачекайте, поки співрозмовник повністю перестане говорити, перш ніж почати говорити самостійно.

  3. Говоріть спокійним, рівним голосом. Не кричіть та не звинувачуйте інший бік або його дії.

  4. Дайте співрозмовнику знати, що ви почули та зрозуміли його думку.

  5. Не намагайтеся закінчити суперечку за всяку ціну. Якщо людина виходить із кімнати, не слідуйте за нею. Дозвольте співрозмовнику зробити це та дозвольте йому повернутися, коли вони заспокояться і будуть готові до розмови.

  6. Не намагайтеся сказати останнє слово.

  7. Використовуйте "я-повідомлення". Коли ви формулюєте свої побоювання, намагайтеся розпочинати речення зі слова «Я…» і чітко сформулюйте, які почуття викликають у вас їхні дії. Це зробить співрозмовника більш сприйнятливим і чуйним.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Раніше ми розповідали про те, що таке уникаючий тип прихильності. Причини того, що люди, які хочуть стосунків самі відштовхують партнера, звичайно ж, варто шукати в дитинстві.